Znaleziono 0 artykułów
30.04.2022

Gorący trend: Auntiecore, czyli inspiracja stylem cioci

30.04.2022
Commission jesień-zima 2021 /(Fot. materiały prasowe)

Nie musi być krewną. Może być przyjaciółką rodziców, koleżanką babci albo sąsiadką. Pozwala na jedzenie słodyczy i zawsze ma w zanadrzu dodatkowy kawałek serniczka. W dorosłym życiu służy dobrą radą, a gdy trzeba, sprowadza na ziemię. I zawsze wygląda podobnie: włosy nosi spięte w kok, szyję owija miękkim szalem, zimą wskakuje w ulubione futro. Jest mistrzynią w swobodnym mieszaniu proporcji, faktur i wzorów. Ciotka to nowa muza projektantów. Inspirację jej stylem już okrzyknięto mianem auntiecore. To jeden z największych trendów na jesień-zimę 2022.

Auntiecore to przewrotny trend, bo wyrasta z obojętności na trendy. Stereotypowe ciotki nie zmieniają przecież garderoby po jednym sezonie, nie śledzą, co dzieje się na wybiegach i w mediach społecznościowych, ich ubrania pamiętają lata młodości. Niemal zawsze istnieje też w szafie podział na ubrania po domu, na co dzień i od święta.

Dries van Noten jesień-zima 2022 /(Fot. materiały prasowe)
Christopher John Rogers /(Fot. materiały prasowe)

Ten anty-trendowy charakter urzekł projektantów. W połączeniu z „cioteczkowym” ekscentryzmem jest z jednej strony, czymś doskonale znanym, z drugiej, dalekim od tego, co oglądamy na pokazach.

Od kilku sezonów auntiecore promuje amerykańska marka Commission. Modelki w jej lookbookach noszą plisowane spódnice i wełniane marynarki, mięsiste kardigany, spod których wystają kolorowe bluzki z kokardą, albo obszerne futra i duże okulary niezbędne, by przeczytać wszystko, co napisane drobnym druczkiem. W sezonie jesień-zima 2022 do Commission dołącza cała plejada gwiazd projektowania – od Petera Do i Christophera Johna Rogersa po siostry Olsen w The Row. Ciotki w wersji bourgeois pokazał także Anthony Vaccarello w kolekcji dla Saint Laurent.

Saint Laurent jesień-zima 2022 /(Fot. Imax Tree)
The Row jesień-zima 2022 /(Fot. materiały prasowe)

Choć projektowane przez nich sylwetki da się spiąć jedną klamrą, kładą nacisk na różne elementy „cioteczkowego” stylu. Peter Do kolekcję na wiosnę-lato 2022 nazwał „Home”, utrwalając wizerunek pochodzących z Wietnamu babci i cioć. Wziął na warsztat ich codzienne stroje i zaprezentował współczesną wariację na temat tradycyjnej wietnamskiej sukienki áo dài. Jeden z ulubionych projektantów gwiazd – Christopher John Rogers – inspirował się z kolei zestawami, jakie jego ciotki i ich przyjaciółki przygotowywały z myślą o niedzielnej mszy: kolorowymi garsonkami i garniturami, sukienkami w wyraziste wzory, idealnie ułożonymi włosami i wypolerowanymi pantoflami. Inni designerzy auntiecore traktują nieco mniej dosłownie – jest dla nich punktem wyjścia, który okraszają elementami zaczerpniętymi z innych estetyk: stylu glamour (Saint Laurent), retro-eklektyzmu (J.W. Anderson, Prada) czy surowego minimalizmu (The Row).

JW Anderson jesień-zima 2022 /(Fot. materiały prasowe)
Prada jesień-zima 2022 /(Fot. Imax Tree)

Wszyscy wyciągają te same wnioski: indywidualizm ponad masowością, ponadczasowość atrakcyjniejsza niż ulotność i, nade wszystko, wygoda. Ciotki zawsze mają pełne ręce roboty, komfort to więc dla nich priorytet.

Michalina Murawska
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Gorący trend: Auntiecore, czyli inspiracja stylem cioci
Proszę czekać..
Zamknij