Znaleziono 0 artykułów
26.01.2024

Wszystko, co wiemy o ceremonii wręczenia Oscarów 2024

26.01.2024
Tegoroczna gala rozdania Oscarów odbędzie się 10 marca 2024 roku. (Fot. Getty Images)

Tegoroczna uroczystość wręczenia Oscarów zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku na Vogue.pl będziemy na żywo relacjonować przebieg ceremonii i komentować najważniejsze kreacje z czerwonego dywanu. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o Oscarach 2024.

Krótka historia Oscarów

Nagrody Akademii Filmowej, powszechnie znane jako Oscary, powołano do życia w 1927 roku, a pierwsza ceremonia odbyła się dwa lata później, w 1929 roku. Wydarzenie przypominało raczej uroczystą kolację dla branżowej śmietanki towarzyskiej niż uroczystą galę, którą znamy dziś. Pierwsze rozdanie nagród trwało zaledwie kwadrans. Ceremonia tradycyjnie odbywa się wiosną i wieńczy sezon nagród, obejmujący m.in. gale wręczenia Złotych Globów, statuetek Emmy czy Critics’ Choice Awards.

Przybliżamy krótką historię filmowego Oscara, a także wyjaśniamy, jak wybierani są laureaci i nominowani. Fot. Getty Images)

Co ciekawe, Oscary początkowo nie cieszyły się szczególną popularnością, a wielu gości opuszczało wydarzenie na długo przed jego zakończeniem. Aby rozbudzić zainteresowanie krytyków i szerokiej publiczności, galę zaczęto transmitować w telewizji i radiu, co zapewniło Oscarom status jednej z najważniejszych nagród filmowych. Od ponad dekady ceremonia wzbudza jednak coraz mniejsze zainteresowanie, a kolejne skandale (jak chociażby notoryczne pomijanie kobiet w kategorii reżyserskiej) sprawiają, że na znaczeniu zyskują statuetki Independent Spirit Awards, nazywane „Oscarami kina niezależnego”.

Jak wybierani są laureaci i nominowani?

Oscary przyznawane są przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, do której mogą dołączyć jedynie zaproszeni goście. Najczęściej ten przywilej przysługuje osobom nominowanym do Oscara lub osobom zgłoszonym przez obecnego członka za znaczący wkład w rozwój kina. Wśród tegorocznych zaproszonych znaleźli się m.in. Joanna Kulig, Colin Farrell, Stephanie Hsu i Paul Mescal. Sama Akademia liczy już ponad sześć tysięcy członków.

(Fot. Getty Images)

Początkowo jury wyłaniało nominowanych i laureatów w 12 kategoriach, dziś jest ich już 24. Do najważniejszych kategorii, nazywanych „wielką piątką”, zalicza się wyróżnienia takie jak najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor pierwszoplanowy i najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Głosowanie jury poprzedza tzw. kampania oscarowa, podczas której twórcy promują film na oficjalnych i zakulisowych przyjęciach.

Dlaczego statuetka Akademii nazywana jest Oscarem?

Nagroda Akademii Filmowej przedstawia wspartego na mieczu rycerza stojącego na rolce filmu. Pięć szprych reprezentuje różne grupy zawodowe reprezentowane w Akademii – od aktorów, scenarzystów i reżyserów po producentów i techników.

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego statuetki nazywane są Oscarami, spieszymy z odpowiedzią. Wedle branżowej legendy bibliotekarka Akademii i późniejsza producentka ceremonii Margaret Herrick stwierdziła, że postać rycerza przypomina jej wujka Oscara. Dla żartu pracownicy zaczęli nazywać statuetki Oscarami. Nazwa się przyjęła.

(Fot. Getty Images)

Wszystko, co wiemy o Oscarach 2024

Gdzie i kiedy odbywa się tegoroczna ceremonia?

96. gala rozdania Oscarów odbędzie się w nocy z 10 na 11 marca czasu polskiego w Dolby Theatre w Hollywood (od niedawna przemianowanego na Ovation Hollywood), w którym wydarzenie odbywa się od 2002 roku.

Kto ma szansę na statuetkę?

Pod koniec grudnia Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej opublikowała Oscars Shortlist 2024, czyli krótkie listy tytułów, które miały szanse na nominacje w 10 ważnych kategoriach, w tym najlepszy film międzynarodowy, najlepszy film animowany i najlepszy film dokumentalny.

Pod koniec stycznia natomiast poznaliśmy pełną listę nominowanych do Oscarów 2024. O tytuł najlepszego filmu roku powalczą m.in. „Barbenheimer”, czyli „Barbie” i „Oppenheimer”„Biedne istoty” i „Przesilenie zimowe”. Szansę na aż pięć statuetek ma polska koprodukcja „Strefa interesów”.

(Fot. Getty Images)

Jakie były największe niespodzianki nominacji?

Jak co roku nie obyło się bez kontrowersji, niespodzianek i rozczarowań. Największą dyskusję wywołał brak nominacji dla Grety Gerwig i Margot Robbie za „Barbie”, a także szereg wyróżnień dla netflixowego „Maestro”. Tymczasem oscarowe jury pominęło szereg świetnych produkcji, jak „Priscilla” czy „Asteroid City”.

Gdzie obejrzeć nominowane filmy?

Zanim poznamy tegorocznych laureatów Oscarów, warto nadrobić filmowe zaległości. Większość nominowanych produkcji, również tych kontrowersyjnych, można obejrzeć na platformach streamingowych – od Netflixa po Disney+. Podpowiadamy, gdzie obejrzeć wszystkie nominowane filmy.

Kto ma największe szanse na wygraną?

Tegoroczna gala zbliża się wielkimi krokami, w związku z tym przygotowaliśmy własną listę naszych oscarowych faworytów. Znalazły się na niej tytuły i twórcy, którzy naszym zdaniem powinni wygrać, oraz ci, którzy najpewniej zwyciężą.

Kto poprowadzi galę?

Od kilku lat oscarowa gala nie ma szczęścia do prowadzących. Po wielu nieudanych występach producenci na trzy lata zupełnie zrezygnowali z tej funkcji. W końcu uznano jednak, że show potrzebuje gospodarza lub gospodyni. W tym roku prowadzącym gali ponownie został Jimmy Kimmel. O tym, że organizatorzy wolą nie ryzykować, świadczy fakt, że komik stanie na scenie Dolby Theatre już po raz czwarty.

Czy gości obowiązuje dress code?

Choć gala oscarowa nie ma oficjalnego dress code’u, przyjęło się, że goście powinni pojawić się w eleganckich kreacjach. Jak co roku należy się jednak spodziewać buntowników, którzy przespacerują się po czerwonym dywanie w kontrowersyjnych stylizacjach. Kto tym razem wyłamie się z konwencji? Przekonamy się już niebawem.

(Fot. Getty Images)

Gdzie oglądać ceremonię wręczenia Oscarów?

W Polsce oscarowa gala będzie transmitowana przez stację Canal+. My już teraz zapraszamy was do śledzenia corocznej relacji Vogue.pl, podczas której będziemy na żywo relacjonować przebieg ceremonii i wybierać najlepsze kreacje z czerwonego dywanu. Bądźcie z nami!

Jak przygotować się do seansu gali?

To dobry moment na odświeżenie wiedzy z oscarowej historii. Przypomnijcie sobie najpiękniejsze kreacje w historii gali (w tym te vintage i z czasów Złotej Ery Hollywood), zjawiskowe looki na przestrzeni lat, oscarowych rekordzistów (tych największych wygranych i przegranych), gwiazdorskie debiuty, najpiękniejsze pary z czerwonego dywanu oraz polskie akcenty, które mogły wam umknąć. Przy okazji możecie również dowiedzieć się, które kultowe produkcje nie dostały ani jednej statuetki, jacy znani aktorzy wciąż czekają na swojego Oscara, oraz przypomnieć sobie największe wpadki i faux pas w historii gali.

To wszystko i więcej znajdziecie pod linkiem

Zobacz także:

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij