Znaleziono 0 artykułów
09.01.2023

Wschodzące marki, na które warto zwrócić uwagę w 2023 roku

09.01.2023
(Fot. Instagram/@_lalune_official_)

Ostatnie 12 miesięcy obfitowało w modowe wydarzenia – od wiralowych momentów na wybiegach po niespodziewane zmiany, jak zamknięcie przez Rafa Simonsa marki sygnowanej jego nazwiskiem, odejście Alessandra Michelego z Gucci czy powołanie Ludovica de Saint Sernina na stanowisko dyrektora kreatywnego Ann Demeulemeester. Co jednak moda potrafi najlepiej? Iść naprzód. Z początkiem nowego, 2023 roku przedstawiamy talenty, na które warto zwrócić uwagę.

Czy to kreacje nie z tej ziemi Terrence’a Zhou, czy obszerne projekty Ashlynn Park stworzone zgodnie z etosem zrównoważonego rozwoju, genialne nazwiska zmieniają narrację w modowym krajobrazie, jaki znamy. I właśnie o to powinno chodzić w tej branży.

Poniżej przedstawiamy niezależne marki będące na dobrej drodze do zostania przedstawicielami mody, których trzeba znać.

Veldon Salim

Pochodzący z Indonezji Veldon Salim ma talent do obchodzenia się z dzianiną w najbardziej sensualny sposób z możliwych. Podkreślające ciało kreacje projektanta są romantyczne i eteryczne, błądzą gdzieś po baśniowej stronie mody.

Ashlyn

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ASHLYN (@ashlynnewyork)

Dzięki swoim doświadczeniom w pracy jako twórczyni wzorów dla Yohjiego Yamamoto w Japonii i dla Rafa Simonsa w domu mody Calvin Klein w Nowym Jorku południowokoreańska projektantka Ashlynn Park ma wybitne oko do szczegółów. Jej prace łączą w sobie dużą objętość i precyzję z etosem zrównoważonego rozwoju.

The Uncommonist

Dzięki czarująco niekonwencjonalnemu podejściu do projektowania designer(ka) – który(-a) woli pozostawać osobą anonimową – tworzy zdekonstruowane, a jednocześnie architektoniczne ubrania w duchu świadomego rzemiosła.

Xylk Lorena 

Xylk Lorena, filipiński projektant marki Life Design z Toronto, tworzy modę stanowiącą odniesienie do niektórych z najbardziej pożądanych i poszukiwanych torebek w świecie mody – pomiędzy innymi przyciągającymi wzrok projektami, w których najważniejszy jest print. Każdy drop wyprzedaje się jak świeże bułeczki, więc upewnij się, że ustawisz sobie powiadomienie w kalendarzu.

Bad Binch TongTong by Terrence Zhou

Terrence Zhou, który ubierał już Lizzo i Kris Jenner (tę drugą dla „Vogue Czechoslovakia”), a także zadebiutował na nowojorskim fashion weeku we wrześniu, bez wątpienia wzbudza sensację w branży. W 2023 roku od tego chińskiego projektanta możemy spodziewać się jeszcze więcej niezwykłej mody.

Alyssa Marie Groeneveld

Prace projektantki holendersko-filipińskiego pochodzenia, Alyssy Marie Groeneveld, są równie wyluzowane jak wymagające wysiłku intelektualnego. Twórczyni w innowatorski sposób kwestionuje seksualność, rozbrajając stereotypy dotyczące odzieży sportowej.

Desirée Iyama

Pracująca w Lagos projektantka Desirée Iyama z elegancją podchodzi do seksapilu, opowiadając się jednocześnie za ciałopozytywnością. Iyama odziedziczyła swoją miłość do tworzenia ubrań po matce i babci, które również są projektantkami.

Aaron Esh

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by AARON ESH (@aaron.esh)

W twórczości Aarona Esha wyczuwa się energię, której nie można pomylić z niczym innym – energię, która łączy w sobie nastrój zaburzonej równowagi z idealnie skrojonym krawiectwem. To, co sprawia, że należy przyjrzeć się temu brytyjskiemu projektantowi, to jego talent do tworzenia romantycznie chaotycznej mody męskiej, która wydaje się zupełnie nowatorska.

La Lune

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by La Lune (@_lalune_official_)

Choć powstają w Wietnamie, projekty dyrektora kreatywnego Quách Đắc Thắng sprawiają wrażenie, jakby pochodziły z kosmosu. Umiejętność ich twórcy do przetwarzania tkanin w nieoczekiwane formy przypominające postaci inspirowane dziełami science fiction jest absolutnie niezwykła.

Ellie Misner

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ellie misner (@elliemisner)

Londyńska projektantka Ellie Misner specjalizuje się w przyjaznej dla środowiska modzie damskiej i wyrobie gorsetów na zamówienie. Dzięki wykorzystaniu zrównoważonych materiałów w żywych barwach projekty Misner orędują za ciałami w każdym rozmiarze i kształcie.

Ibrahima Gueye

Ibrahima Gueye, senegalski projektant i absolwent IFM Paris, to mistrz kolorów i tekstur. Eksplorując czarne tożsamości i zmysłowość, tworzy efektowne, ekspercko skrojone projekty.

Tanner Fletcher

Tanner Fletcher to wymyślona przez Tannera Richiego i Fletchera Kasella neutralna płciowo marka z Brooklynu, która tworzy pełną energii modę podszytą humorem. Od bluzek z kokardami wiązanymi pod szyją po inspirowane westernami garnitury z frędzlami – duet projektantów z łatwością zaciera granice pomiędzy męskością a kobiecością.

Bodice

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by B O D I C E (@bodicebodice)

Bodice to indyjska marka modowa, która pod okiem dyrektorki kreatywnej Ruchiki Sachdevy przesuwa granice womanswear za pomocą architektonicznych sylwetek. Efekt? Nowoczesna moda w najlepszym wydaniu, z odrobiną ręcznie wykonanego luksusu.

Nadine Mos

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by nadine mos (@nadinemos)

Urodzona w Kuwejcie i wychowana w Dubaju projektantka Nadine Mosallam to prawdziwa orędowniczka zrównoważonej mody. Ręcznie szyje wyjątkowo delikatne, kobiece ubrania z zalegających w magazynach materiałów, a jej sukienki aż proszą się, by nosić je na co dzień.

Rukpong

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Rukpong (@rukpong)

Oprócz tego, że pracuje jako grafik dla Saint Laurent i Celine, Rukpong Raimaturapong, tajski projektant pracujący w Paryżu, w zeszłym roku zdobył nagrodę 19M des Métiers d'Art de Chanel w Hyères. Projektant tworzy przyjemne w dotyku i ekspercko skrojone ubrania odnoszące się do jego tajskiego dziedzictwa.

Vain

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by VAIN (@vain_official)

Poza tym, że Jimi Vain, artysta, który założył Vain, ma fantastyczne poczucie humoru, wykorzystuje też technologię, by komunikować filozofię dbania o środowisko. Na potrzeby kolekcji jesień–zima 2023 fińska marka wykorzystała uniformy pracowników McDonalda, by celebrować undergroundowe subkultury.

Róisín Pierce

Irlandzka projektantka Róisín Pierce umiejętnie łączy rzemieślnicze techniki z najnowocześniejszą technologią. Jej projekty są efektowne, a jednocześnie nadają się do noszenia, mają też natychmiastowo rozpoznawalne elementy charakterystyczne, w równym stopniu mistyczne jak romantyczne.

Picante

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by PICANTE (@picante)

Współzałożyciele działającej w Londynie marki streetwearowej Picante – Saam Zonoozi i Jude Taylor – w 2022 roku współpracowali z perską restauracją Berenjak, stworzyli linię outdoorową Picante Peaks oraz oficjalnie przedstawili światu swój własny napój w puszce (oczywiście nazywa się Picante). W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się jedynie kolejnych przełomowych ruchów ze strony tego duetu.

Ernest W Baker

Marka menswear Ernest W Baker, działająca w Portugalii i założona przez Reida Bakera i Inês Amorim, ubierała już takie gwiazdy jak A$AP Rocky, Emma Corrin czy Burna Boy. Zdolność duetu do tworzenia kunsztownych projektów inspirowanych latami 70. pokazuje ich wyrafinowany gust.

Ryunosuke Okazaki

Japoński projektant mody Ryunosuke Okazaki nieustannie przesuwa granice współczesnej mody za pomocą skomplikowanej twórczości zanurzonej w futuryzmie. W wyszukanych ubraniach, które wyglądają, jakby pochodziły prosto ze snu science fiction, projektant nie tylko pracuje nad sylwetką, lecz także prezentuje drobiazgową technikę.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

Alex Kessler
Proszę czekać..
Zamknij