Znaleziono 0 artykułów
27.06.2018

Element Talks 2018: Kreatywność trzeba pielęgnować

27.06.2018
Element Talks 2018 (Fot. PAT MIC dla Element Talks)

To były dwa intensywne dni, pełne warsztatów, wykładów i konsultacji z wybitnymi dizajnerami. Twórcom tegorocznej edycji Element Talks udało się jednak coś jeszcze – rozpoczęli rozmowę o stylu życia i pracy projektanta w Polsce.

Podtytuł tegorocznej edycji brzmiał Designers, breathe deeply, a prawdziwą furorę zrobiły festiwalowe torby z napisem:  ̶W̶o̶r̶k̶̶ Party Hard. Chyba nie ma w tym nic zaskakującego. Skoro przedstawiciele branży kreatywnej to w dużej mierze freelancerzy, których wolność w zarządzaniu wolnym czasem to tylko teoria, pora zmierzyć się także z ciemną stroną ich profesji – przepracowaniem i szybkim wypaleniem zawodowym. 

Jak traktować siebie, swoje środowisko i klientów, żeby rozwijać się i mieć głęboką satysfakcję z projektów? Na to pytanie – czerpiąc z własnego doświadczenia – odpowiadali zaproszeni na Element Talks goście.

Element Talks 2018 (Fot. Tomasz Pawłowski dla Element Talks)

Nie przeceniaj swojej głowy

Projektant działa jak sportowiec – żeby jego umysł był sprawny i kreatywny, potrzebuje harmonii z ciałem. Bez tej harmonii najbardziej kreatywna głowa nie zda się na wiele –  przekonywał Łukasz Zbieranowski ze studia Fajne Chłopaki.

Jako projektant z dyplomem psychologa postanowił uderzyć w twardy behawioryzm—śmieciowe jedzenie, po które tak łatwo sięga się pracując do późnej nocy przed migoczącym ekranem. Zaczął od nie przestraszcie się, a później opowiedział jak kilka lat temu radykalnie zmienił dietę, sięgając po takie wynalazki, jak awokado, kasza jaglana, ciecierzyca, komosa ryżowa, olej z czarnuszki itp. Wprowadził też dobowy rytm — 8 godzin jedzenia drobnych posiłków i 16 niejedzenia, po czym zaobserwował duże zmiany.

Element Talks 2018 (Fot. PAT MIC dla Element Talks)

– Taki styl życia przynosiwiększy spokój w podejściu do jedzenia. To przekłada się też na inne sfery życia. Różne pragnienia i potrzeby nie są takie kompulsywne, tylko bardziej wyważone. No i zdecydowanie uwydatnia to energię. To niesamowite, ile kilodżuli potrzebuje proces trawienia i że ta energia ucieka z głowy. Niesamowite jest, jak człowiek przejedzony (właściwie to niezależnie czy fizycznie, czy przejedzony informacjami, czyli psychicznie) otępia swoją wrażliwość, ciekawość świata. Po prostu organizm jest zajęty i nie ma ochoty na inne, zbędne procesy– tłumaczył Zbieranowski. 

Element Talks 2018 (Fot. PAT MIC dla Element Talks)

Podobnie jak jedzenie, Łukasz selekcjonuje też informacje: – W kreatywnej pracy odcinanie docierających bodźców jest niesłychanie ważne. Sam ze sobą ustaliłem, że nie wszystko jest jednakowo ważne w tym samym czasie. Maile odbieram w określonych godzinach. Z telefonem bywa podobnie. Portale społecznościowe również oglądam sporadycznie, a nie spontanicznie. Nie mam włączonych żadnych powiadomień, ponieważ wracanie do stanu skupienia zawsze zajmuje czas i energię. Nie oglądam telewizji, nie słucham wiadomości. To ja decyduję, kiedy chcę być poinformowany i o czym. W czasach tak ogromnej podaży informacyjnej bardzo ważne jest nauczenie się selekcji bodźców, by głowa miała możliwość wytworzyć coś swojego. Z przeciążoną głową jest jak z przeciążonym układem pokarmowym. Mieląc bieżące informacje, ciężko operować swobodnie myślą.

Element Talks 2018 (Fot. Tomasz Pawłowski dla Element Talks)

Improwizuj

Bartosz Jurkowski wyszedł z hasłem Razem jesteśmy geniuszami, bo za każdym Stevem Jobsem stoi zespół, a dobry zespół opiera się na komunikacji i współpracy. Jak to zrobić? Bartosz stwierdził, że trzeba się dobrze poznać i polubić, najlepiej w niezobowiązującej piknikowo-weekendowej atmosferze. Warto też rzadziej zaczynać zdanie od nie, mniej rywalizować, bardziej asekurować się nawzajem, gdy zdarzają się błędy, które są przecież czymś nieuniknionym. 

Te zdania brzmią jak cudowny przepis, który nigdy nie wychodzi, dlatego Bartosz podsuwa metodę, której nauczył się w Chicago – improwizację teatralną.

Zasady są minimalistyczne: chodzi o to, żeby odegrać scenkę wymyśloną spontanicznie na zadany temat, następnie przekazać ją kolejnej osobie i obserwować, jak rozwija się krążąc w grupie. Pomysł w Stanach stosowano jako zabawę dla dzieci, miała nauczyć komunikacji i ograniczyć hejt, dziś staje się też techniką budowania zespołów w dużych firmach. – Tu stosuje się gry oparte nie na rywalizacji, tylko kooperacji, nikt nie może przegrać ani wygrać. Po prostu mamy przyjemność z grania– tłumaczył Bartosz.

Element Talks 2018 (Fot. Tomasz Pawłowski dla Element Talks)

Improwizacja jest w końcu czystą kreatywnością i naprawdę wciąga. Pewnie dlatego Bartosz postanowił odejść z korporacji i został Customer Experience Managerem warszawskiego Klubu Komediowego. – Gdybym mógł wprowadzić reformę szkolnictwa, to improwizacja dostałaby więcej godzin niż chemia i geografia razem wzięte – przekonywał poczas Element Talks.

Element Talks 2018 (Fot. PAT MIC dla Element Talks)

Zadbaj o samoocenę

– Za dużo obowiązków, zero życia towarzyskiego, przemęczona głowa, za krótkie deadline’y, brak satysfakcji z efektu – oto realia pracy w zawodzie projektanta, które osłabiają jego poczucie własnej wartości – wyrecytowała szwedzka graficzka Petra Eriksson. Jej wystąpienie – zatytułowane W poszukiwaniu równowagi – było osobistą historią o budowaniu tożsamości zawodowej: od kompulsywnie rysującego dziecka, jak się sama nazwała, przez nieopierzoną absolwentkę uczelni artystycznej, aż po rozpoznawalną i nagradzaną ilustratorkę, którą jest dziś.

Petra zaczęła od tego, że zawsze pracowała dużo, robiła to, co przynosiło jej satysfakcję, szybko jednak zdała sobie sprawę, że nie może poczuć się zbyt wygodnie. Wyjście ze strefy komfortu, np. zmiany miejsca zamieszkania, poznawanie nowych ludzi z innej perspektywy, to zbieranie doświadczeń, które są warunkiem rozwoju. Podobnie jak współpraca ze specjalistami z innych dziedzin. Dla niej dużą przygodą okazał się projekt animowanej okładki magazynu. Chodź nie znała programów i nigdy nie próbowała sił na tym polu, zaryzykowała. Zgodziła się wziąć udział w prestiżowym projekcie, bo wiedziała, że wyniesie z niego cenną wiedzę. Kolejną lekcją była nauka mówienia „nie”. Wykorzystywanie szans nie zawsze polega na łapaniu wszystkiego, co podsuwa los. – Nie martw się, że odmawiając stracisz raz na zawsze jakiś kontakt. Często jest zupełnie odwrotnie, ludzi zaczynają cię szanować, bo skoro masz w sobie tyle odwagi, coś za tym musi stać – przekonywała z uśmiechem.

Wreszcie Petra, która mówi o sobie jako o miłośniczce żywych kolorów i confetti, mocno podkreśliła, że każdy zakończony projekt trzeba świętować. Zanim znów zanurkuje na długie tygodnie w czymś, co pochłonie ją bez reszty, musi się nagrodzić. Inaczej jej życie byłoby tylko pasmem coraz mniej ekscytującej pracy.

Więcej o konferencji Element Talks znajdziecie stronie wydarzenia.  www.elementtalks.com/pl/.

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij