Znaleziono 0 artykułów
04.06.2020

Meghan Markle: Jestem zdruzgotana śmiercią George'a Floyda

04.06.2020
Meghan Markle (Fot. EastNews)

Meghan wygłosiła przemowę do klasy maturalnej liceum Immaculate Heart w Los Angeles, do którego sama uczęszczała. – Nie wiem, co powiedzieć. Przykro mi, że przyszło wam dorastać w świecie, w którym nienawiść wciąż ma się dobrze – mówiła poruszona żona księcia Harry'ego.

Meghan Markle zaskoczyła maturzystów udziałem w ich pożegnaniu z liceum. Nie dość, że przyszło im wchodzić w dorosłość w czasie pandemii, to jeszcze od tygodnia w całych Stanach trwają protesty po brutalnym zabójstwie George'a Floyda przez policjanta. Kwestia systemowego rasizmu w Stanach Zjednoczonych jest szczególnie bliska księżnej. W przeszłości wielokrotnie podkreślała, że spotkała się z dyskryminacją ze względu na kolor skóry. 

Od kilku tygodni zastanawiałam się, o czym wam opowiedzieć. Nie mogę milczeć na temat szokujących wydarzeń, które wstrząsnęły Ameryką i naszym rodzinnym miastem w ostatnich dniach. Nie wiedziałam, jak z wami rozmawiać, ale wiem, że nie mogę milczeć. Życie George'a Floyda miało znaczenie, podobnie jak Breonny Taylor i wielu innych, których nazwiska znamy i tych, których nazwisk nie znamy. Przykro mi, że musicie dorastać w świecie, w którym problem rasizmu wciąż nie został rozwiązany – mówiła Meghan.

Wspominała też własne doświadczenia z lat szkolnych. W 1992 roku w Los Angeles wybuchły zamieszki po śmierci Rodneya Kinga z rąk policji. Markle podkreśliła, że historia się powtarza. – Miałam 11 albo 12 lat, gdy zaczęłam chodzić do waszej szkoły, trwały wtedy zamieszki. Pamiętam, że wprowadzono godzinę policyjną, więc po szkole biegłam do domu. Po drodze widziałam ogień, dym i złość. Teraz macie podobne przeżycia – mówiła Meghan.

Podsumowanie jej przemowy dawało nadzieję na przyszłość: – Wierzę, że będziecie kierować się miłością i miłosierdziem, że wykorzystacie swój głos. Gdy skończycie 18 lat, będziecie mogli głosować. I będziecie mieli jeszcze większy wpływ na rzeczywistość. Wiem, że wiecie, że czarne życie ma znaczenie. Macie narzędzia, jesteście gotowi, potrzebujemy was! – zakończyła wyraźnie wzruszona Markle.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij