Znaleziono 0 artykułów
09.04.2020

Obrazy z czasów kwarantanny

09.04.2020
Edward Hopper "Nighthawks", 1942 (Fot. Domena publiczna)

Na swoim profilu na Facebooku polski artysta Jarek Kubicki zaprezentował zabawną serię obrazów. Do płócien znanych malarzy dokleił postacie policjantów, odsyłających bohaterów dzieł do domu. Post już stał się wiralem.

Kolejny tydzień kwarantanny za nami, a blisko miesiąc w domu, zwłaszcza przy tak pięknej pogodzie, zaczyna doskwierać nam coraz bardziej. W ostatnich tygodniach polski rząd wprowadził kolejne zaostrzenia kwarantanny, m.in. zakazując zgromadzeń powyżej dwóch osób, ograniczając transport zbiorowy i regulując liczbę osób w sklepach. Przestrzegania nowych regulacji pilnują służby porządkowe, w tym straż miejska i policja.

To właśnie policjanci stali się niespodziewanymi bohaterami cyklu obrazów przygotowanego przez polskiego artystę, Jarka Kubickiego. Grafik, malarz i fotograf w jednym opublikował na swoim Facebooku serię obrazów znanych artystów, na których umieścił postacie policjantów, odsyłających bohaterów słynnych płócien do domu. Całość opatrzono podpisem: „Kwarantanna, dzień 32: Obywatelu proszę się rozejść”.

W zabawnym cyklu możemy zobaczyć, jak na obrazie Aleksandra Gierymskiego „W altanie”, policjant wystawia świętującym arystokratom mandat za nielegalne zgromadzenie. Z kolei na „Camille Monet on a Garden Bench” Claude’a Moneta inny  mundurowy przerywa romantyczne spotkanie, odsyłając zakochanych do domu. A nocni goście kawiarni z obrazu Edwarda Hoppera „Nighthawks” lada moment będą tłumaczyć się funkcjonariuszom.

Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa autorstwa artysty. W ubiegłym tygodniu Kubicki udostępnił post „The faces of Quarantine”. Bohaterowie słynnych prac wyglądali wtedy z okien swoich domów i mieszkań, wyczekując końca kwarantanny. Na profilu artysty znaleźć można również prace jego autorstwa, a także najróżniejsze inicjatywy ze świata sztuki.

Zaledwie kilka godzin po publikacji post Kubickiego udostępniono ponad tysiąc razy. Natychmiast stał się wiralem. Popularność obrazów wydaje się pokazywać, że śmiech może być najlepszym lekiem na aktualne niepokoje.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij