Znaleziono 0 artykułów
18.08.2022

Oscarowa shortlista: Siedem polskich filmów, które walczą o nominację

18.08.2022
„Cicha ziemia” / Fot. Aga Woszczyńska

Najbliższa gala rozdania Oscarów odbędzie się 12 marca 2023 roku. Znamy listę siedmiu polskich filmów, z których jeden zostanie kandydatem do nagrody w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Decyzja zostanie ogłoszona 26 sierpnia.  

„Iluzja”, reż. Marta Minorowicz

Karolina znika bez śladu. Jej rodzice przez lata żyją tytułową iluzją, desperacko wierząc w jej odnalezienie, nie potrafiąc pogodzić się z tym, że ukochane dziecko zaginęło. Gdy policyjne śledztwo zawodzi, matka decyduję się poprowadzić własne. Nieracjonalna decyzja sprawia, że matka, tracąc panowanie nad rzeczywistością, popada w coraz większe złudzenie.

„Fucking Bornholm”, reż. Anna Kazejak

Fabularny komediodramat z Maciejem Stuhrem oraz Agnieszką Grochowską w rolach głównych. Małżeństwo i para z Tindera, wraz z dziećmi wybierają się na majówkowy wyjazd na wyspę Bornholm. Sielanka, słońce, kamping – urlop jak z obrazka. Ale czy na pewno?

„Film Balkonowy”, reż. Paweł Łoziński

Film Pawła Łozińskiego, otrzymał już, między innymi, Orła za najlepszy film dokumentalny oraz Białą Kobrę na Festiwalu Mediów. To film niestandardowy, stanowiący powrót do początków kina. Jak wygląda świat z danej perspektywy, a konkretniej, z balkonu? Bohaterami filmu nagrywanego przez dwa lata, zostali ludzie przechodzący pod oknem reżysera, a historii do scenariusza dostarczyło ich życie.

„IO”, reż. Jerzy Skolimowski

Io to artystyczne, wzruszające studium ludzkich uczuć i osobowości, ukazane z perspektywy niewinnego osiołka. Film o charakterze humanistycznym, stanowi portret współczesnych ludzi, zgłębiając emocje, które nimi władają. Chociaż świat, w którym funkcjonujemy wydaję się być w przeważającej większości zły, film Jerzego Skolimowskiego uświadamia nam, że w każdym z nas nadal tkwi trochę zwierzęcej niewinności, dobra i wrażliwości.

„Broad Peak”, reż. Leszek Dawid

Film o charakterze dokumentalnym opowiada historię dwóch himalaistów, Macieja Berbeki oraz Aleksandra Lwowa.  Po misji zdobycia szczytu K2, która kończy się niepowodzeniem, Berbeka oraz Lwow wyruszają na sąsiadującą górę, by wejść na Broad Peak. Wyprawa przedstawiona przez reżysera Leszka Dawida, na zawsze zmienia życie jednego z himalaistów.

„Kobieta na Dachu”, reż. Anna Jadowska

Film obyczajowy ze szczyptą humoru, reżyserii Anny Jadowskiej, opowiada historię Miry. Mira to zwykła kobieta – sprząta, gotuje, robi zakupy i karmi rybki. Wszystko byłoby w porządku, gdyby pewnego dnia nie wpadła do banku z nożem w dłoni...

„Cicha ziemia”, reż. Aga Woszczyńska

Film z Dobromirem Dymeckim i Agnieszką Żulewską, w którym zepsuty basen w ogrodzie letniego domku przeistacza się w problem o znacząco większej skali. Robotnik zatrudniony, aby naprawić basen, psuje włoskie wakacje pary, która w jego towarzystwie, zaczyna zachowywać się zupełnie inaczej. 

Klara Żołędziowska
Proszę czekać..
Zamknij