Znaleziono 0 artykułów
18.02.2020

Richard Malone zwycięzcą International Woolmark Prize 2020

18.02.2020
Laureat International Woolmark Prize 2020, Richard Malone i jego modelki (Fot. materiały prasowe)

Za swoją kolekcję wykonaną w pełni z ekologicznych materiałów irlandzki projektant otrzymał nagrodę oraz 200 tysięcy dolarów. Pierwszą w historii laureatką The Karl Lagerfeld Award for Innovation została Emily Adams Bode. Laureatów konkursu wybrało jury, w którym zasiadała Anja Rubik. 

International Woolmark Prize, przyznawana co roku podczas londyńskiego tygodnia mody, to jedna z najbardziej prestiżowych i najstarszych nagród w branży. Do grona laureatów przyznawanej od ponad 60 lat IWP należeli młody Karl Lagerfeld i Yves Saint Laurent. Tegoroczna edycja konkursu koncentrowała się na identyfikowalności, przejrzystości i wielopoziomowej świadomości ekologicznej – od wykorzystania ekologicznych materiałów, po zrównoważony łańcuch dostaw. 

Emily Adams Bode i Richard Malone ze swoimi modelami i modelkami (Fot. materiały prasowe)

Zwycięzcą International Woolmark Prize 2020 został Irlandczyk Richard Malone, który otrzymał 200 tysięcy dolarów australijskich. Projektanta doceniono za kolekcję inspirowaną rodzinnym miastem Wexford. Jego ubrania, łączące wartość estetyczną z funkcjonalnością, wykonano w całości z wełny i innych ekologicznych materiałów. Przy tworzeniu kolekcji, która powstała we współpracy z zespołem tkaczy z Tamil Nadu w Indiach, wykorzystano wyłącznie organiczne barwniki pochodzenia roślinnego. Cały proces przebiegał przy minimalnym wpływie na środowisko.

To wyróżnienie to dla mnie sygnał, że musimy kontynuować pracę nad łańcuchem dostaw i dzielić się swoją wiedzą z innymi markami i projektantami – powiedział Malone, odbierając nagrodę. – Jest to również okazja, by przenieść ten dialog poza granice mody. Wtedy jeszcze więcej osób będzie mogło zaangażować się w zmianę – dodał.

Laureatka pierwszej w historii The Karl Lagerfeld Award for Innovation, Emily Adams Bode (Fot. materiały prasowe)

Podczas gali przyznano również pierwszą w historii The Karl Lagerfeld Award for Innovation, stworzoną w hołdzie zmarłemu w ubiegłym roku Cesarzowi. Nagrodę i 100 tysięcy dolarów australijskich otrzymała Emily Adams Bode, twórczyni marki Bode, którą doceniono za „wyjątkową kreatywność i innowacyjność”. Do stworzenia kolekcji Amerykanka wykorzystała materiały znalezione w opuszczonych fabrykach, którym nadała nowe życie. To kolejny sukces Bode. W ubiegłym roku pochodząca z Nowego Jorku projektantka znalazła się w gronie ośmiu finalistów prestiżowej LVMH Prize.

W jury International Woolmark Prize znalazła się Anja Rubik (Fot. materiały prasowe)

Laureatów wybrało grono ekspertów ze świata mody, wśród których znalazła się Anja Rubik. Oprócz polskiej supermodelki w tegorocznym jury zasiedli dyrektor kreatywny Dior Men, Kim Jones, Hamish Bowles, International Editor at Large amerykańskiego „Vogue’a”, redaktor naczelny brytyjskiej „biblii mody” Edward Enninful, aktywistka Sinead Burke i artysta Takashi Murakami.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij