Znaleziono 0 artykułów
24.03.2023

Panterka w wiosennej odsłonie

24.03.2023
Saint Laurent wiosna-lat 2023 /(Fot. materiały prasowe)

Do niedawna panterkę albo się kochało, albo nienawidziło – unikało jak ognia lub noszono z odwagą i śmiałością, inspirując się archiwalnymi sylwetkami z pokazów Dolce & Gabbana z lat 90. lub – jeszcze starszymi – stylizacjami bohaterek „Zabawnej buzi” czy „Absolwenta”. Koniec jednak z zero-jedynkowym podejściem. W sezonie wiosna-lato 2023 obok inspirujących total looków równie dużą popularnością cieszą się dyskretne detale, które są najlepszym sposobem na stopniowe oswajanie się z tym wyrazistym wzorem.

W wydaniu wieczorowym

Saint Laurent wiosna-lat 2023 /(Fot. Getty Images)

Dyrektor kreatywny Saint Laurent Anthony Vaccarello z panterką obchodzi się raczej ostrożnie, jeśli jednak po nią sięga, sprawia, że zaczynają wzdychać do niej nawet jej dotychczasowe antyfanki. Zwierzęcy wzór zastosowany na posągowej wieczorowej kreacji (w projekcie Belga dodatkowo w wersji błyszczącej) to najlepszy sposób na wyróżnienie się z tłumu i pomysł na błyskawiczną stylizację – dodatki nie tylko warto, ale nawet trzeba ograniczyć w takim przypadku do minimum.

Na okryciu wierzchnim

Fot. Getty Images

Nic dziwnego, że wyraziste płaszcze typu statement coat nie tracą na popularności – skupiają na sobie całą uwagę i pozwalają podejść do reszty stylizacji w o wiele bardziej nonszalancki (by nie powiedzieć leniwy) sposób. Wiosenne okrycia zyskują nieco lżejszą odsłonę – występują jako trencze albo zwiewne narzutki, sięgają połowy łydki lub kostek.

W dodatkach

Fot. Getty Images

Akcesoria to nie tylko najlepszy sposób na oswajanie się z maksymalistycznym designem, lecz również doskonały pomysł na przełamywanie minimalistycznych i monochromatycznych stylizacji. Gwiazdy mody ulicznej co sezon dają w tej kwestii solidną lekcję łączenia prostoty z elegancją – kozaki w panterkę noszą do surowych małych czarnych, a także zestawiają z klasycznymi garniturami i dżinsem.

W wydaniu streetwearowym

Fot. Getty Images

Wyraziste wzory znakomicie odczarowują streetwearowe zestawienia – dodają im szyku i luksusowego charakteru, sprawiają, że zyskują na oryginalności. Najważniejsze marki projektujące w tym nurcie, od Supreme do Stüssy, od lat chętnie przemycają panterkę w swoich kolekcjach, zarówno w wydaniu damskim, męskim, jak i uniseksowym. Ulice Paryża i Nowego Jorku, których mieszkańcy najlepiej eksperymentują z wygodą, będą najlepszą inspiracją.

W total looku

Dolce & Gabbana wiosna-lato 2023 /(Fot. Getty Images)

Bo dlaczego nie? Choć jest to rozwiązanie dla odważnych, ma swoje zalety. Szczególnie jeśli zainspirujemy się modą sprzed lat – archiwalnymi pokazami z lat 80. i 90. albo kadrami z filmów: „Absolwent”, „Zabawna buzia” czy „Czarna magia na Manhattanie”, których bohaterki prezentują rozmaite wariacje na temat tego wzoru. Po inspiracje retro sięgają w tym sezonie chociażby Dolce & Gabbana, prezentując kolekcję opartą na stylu glamour i ponadczasowej elegancji.

 

 

Michalina Murawska
Proszę czekać..
Zamknij