Znaleziono 0 artykułów
01.03.2019

Znamy zwycięzców plebiscytu O!Lśnienia 2018

01.03.2019
Katarzyna Janowska (Fot. Bartosz Krupa/East News)

Właśnie wyłoniono zwycięzców trzeciej edycji internetowego plebiscytu O!Lśnienia 2018 – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Kraków. Na liście laureatów znaleźli się m.in. Szczepan Twardoch, Krystyna Janda i twórcy serialu „Ślepnąc od świateł”. Grażyna Kulczyk odebrała Nagrodę Specjalną dla Ambasadora Kultury, a za tytuł O!Lśnienia 2018 należy do Wojciecha Smarzowskiego.

Uznałam, że nagrody dla twórców, którzy zrobili coś wyjątkowego w mijającym roku, to ważny dowód uznania dla artystów, ale też świetny pretekst do przypomnienia wydarzeń artystycznych dużego formatu – mówiła w wywiadzie dla Vogue.pl Katarzyna Janowska, dziennikarka i redaktor naczelna Działu Kultura Onetu, tłumacząc koncepcję nagród. Janowska razem z dziennikarzami kulturalnymi portalu decyduje o nominacjach do plebiscytu. Zwycięzców wybierają później czytelnicy. Dzisiejszemu wręczeniu nagród w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie towarzyszył koncert Natalii Przybysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął magazyn „Vogue Polska”.

W kategorii FILM, w której nominowani byli Olga Chajdas za „Ninę”, Paweł Pawlikowski za „Zimną wojnę” i Wojciech Smarzowski za „Kler’ zwyciężył ten ostatni. Zdobył uznanie głosujących jako „najodważniejszy reżyser w Polsce, który wypowiedział głośno to, o czym wielu bało się mówić nawet szeptem. Poruszył opinię publiczną i miejmy nadzieję, sumienia”.

W kategorii LITERATURA ponownie niepokonany okazał się Szczepan Twardoch. Jego „Królestwo” uznano za „znakomitą kontynuację bestsellerowego Króla, za odwagę w pisaniu o polskim antysemityzmie i Holokauście, za opowieść o wojnie i przetrwaniu z punktu widzenia kobiety”. Nominowani byli także Marek Bieńczyk za „Kontener” oraz Zyta Rudzka za ‚Krótką wymianę ognia”.

W kategorii MUZYKA POWAŻNA rywali – Agę Zaryan („High&Low”) oraz Daniela Cichego i zespół Polskiego Wydawnictwa Muzycznego za projekt "100 na 100" – pokonał Jakub Józef Orliński ("Anima sacra").

„Za płytę osobistą, ale będącą jednocześnie manifestem przeciw przemocy istotnym dla wielu kobiet; za odważny zwrot w stylistyce i warstwie tekstowej” w kategorii MUZYKA POPULARNA zwyciężyła Katarzyna Nosowska i jej „Basta”. (Kayax). Pozostali nominowani: Behemoth, "I Loved You At Your Darkest" (Mystic Production) oraz Rosalie i jej "Flashback" (Alkopoligamia).

W kategorii TEATR za „wielką poruszającą kreację w spektaklu opowiadającym o wypędzeniu polskich Żydów w Marcu '68, w spektaklu odsłaniającym dawny i dzisiejszy antysemityzm” zwyciężczynią okazała się Krystyna Janda, która zagrała w „Zapiskach z wygnania” w Teatrze Polonia. Oprócz niej typowano także Weronikę Szczawińską za „Genialną przyjaciółkę” (Wrocławski Teatr Współczesny) oraz Krzysztofa Warlikowskiego za „Wyjeżdżamy” (Nowy Teatr w Warszawie).

SZTUKI WIZUALNE to kategoria, w której zwycięzcą okazał się Dyrektor Dariusz Stola i zespół Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W uzasadnieniu podkreślono „konsekwentny program Muzeum Historii Żydów Polskich i jego walory edukacyjne, ze szczególnym wskazaniem wystaw "Obcy w domu. Wokół Marca '68" i "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości”. Oprócz POLIN doceniono także Agnieszkę Polską i jej video instalację "The Demon’s Brain" oraz Magdalenę i Gawła Kownackich za Krakowski Salon Sztuki.

W kategorii SERIAL wyróżniono Krzysztofa Skoniecznego i Jakuba Żulczyk za „Ślepnąc od świateł”. Uzasadnienie werdyktu brzmiało: „Za doskonałe przełożenie powieści na język filmu oraz stworzenie wyrazistych bohaterów i obrazu współczesnej Warszawy – jednocześnie brutalnego i nasyconego poezją”. Pozostałymi nominowanymi byli Jan P. Matuszyński i Leszek Dawid za „Nielegalnych” oraz Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Smoczyńska za „1983”.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij