Znaleziono 0 artykułów
21.09.2018

Zdjęcia zwycięzców konkursu #SEXEDPL

Basia Czyżewska

14 młodych fotografów wyróżnionych przez jury konkursu zorganizowanego przez „Vogue Polska” oraz #SEXEDPL Anji Rubik pokaże swoje prace na wystawie. Już od piątku, 21 wrześnie, będzie ją można oglądać w warszawskich Powidokach, a później w innych miejscach w całej Polsce. Na łamach Vogue.pl prezentujemy szeroki wybór prac, wsłuchując się w opowieści o ich powstaniu.

Krzysztof Powierża (22 lata, Józefów pod Warszawą)

(Fot. Krzysztof Powierża)

„Lubię znajdować się z aparatem w intymnych sytuacjach. Oczywiście w oparciu o zaufanie drugiej osoby. Niestety nie zawsze się to udaje. Zdarzają się momenty, których nie mogę uchwycić, niektórzy po prostu się na to nie zgadzają. Rozumiem to. Chciałem, żeby seria nie była dosłowna, więc zrezygnowałem z pełnych aktów oraz postarałem się wybrać mniej oczywiste zdjęcia, bez kontekstu. Łączy je atmosfera bliskości między ludźmi, często też między mną samym a nimi”.

Laura Radzewicz (21 lat, Wągrowiec/Londyn)

(Fot. Laura Radzewicz)

„Wielu chłopców wychowywanych jest na tzw. „prawdziwych mężczyzn”, dla których męskość definiowana jest poprzez nieokazywnie emocji, pewność siebie, muskularną posturę, siłę fizyczną i stanie w opozycji do wrażliwości i delikatności kojarzonej z kobietami. Wmawia się chłopcom, że muszą dorównać temu obrazowi, rezygnując z autentyczności, co może odbijać się negatywnie na ich psychice”.

Anna Szejbut (21 lat, Gdańsk) 

(Fot. Anna Szejbut)

„Początek” to projekt bardzo osobisty, zainspirowany pierwszą bielizną, którą znalazłam na dnie szafy. Z jakiegoś powodu cały czas tam była, mimo że prawie jej nie pamiętałam. Jest ona silnym symbolem przejścia, końca dzieciństwa i bezpowrotnego rozpoczęcia życia jako kobieta. W delikatnej formie staram się przekazać historię o dojrzewaniu, o pierwszych chwilach odkrywania kobiecego ciała, o ukrywaniu się i o emocjach związanych z tym wszystkim.

Krystian Lipiec (28 lat, Warszawa) 

(Fot. Krystian Lipiec)

„Zdjęcia powstały w różnych okresach mojego życia. Są to w większości moje prywatne historie z Krakowa, Berlina i Warszawy. Nie było pomysły na zdjęcia, tylko wewnętrzna potrzebna zrobienia ich w sytuacji, w jakiej się znalazłem”

Karolina Hanulak (20 lat, Szczecin)

(Fot. Karolina Hanulak)

Pomysł na zdjęcia zrodził się z moich własnych kompleksów oraz z tego, jak bardzo idealizowany jest obraz kobiety w mediach. Kiedy fotografuję, często dostrzegam zjawisko, jakim jest wstyd, który towarzyszy nam zawsze, kiedy ściągamy ubrania ze swoich ciał i ukazujemy naszą intymność.

Marcelina Gorczyńska (21 lat, Warszawa) 

(Fot. Marcelina Gorczyńska)

„To (seksualność — przyp.red.) wszystko wciąga, jest przyjemne, ale warto wiedzieć, czego się chce, bo łatwo się zgubić. Na początku zawsze jest niezręcznie. Należy zachować spokój”.

Kamil Kotarba (28 lat, Warszawa) 

(Fot. Kamil Kotarba)

„Pomysłem na zdjęcia jest ich temat, czyli pupa. Pupa w kontekście przedmiotu i przestrzeni. Jest to zabawa formalna. Słowo zabawa jest tutaj kluczem. Projekt jest w trakcie realizacji. Dotychczas wzięło w nim udział kilka dziewczyn, które świetnie się w tym odnalazły. Większość zdjęć wykonałem u nich w mieszkaniach, co było dla mnie ciekawym doświadczeniem z uwagi na różnorodność otoczenia. Pozwoliło to na spontaniczne podejście do tworzenia. Lubię, gdy po sesji efekt finalny mnie zaskakuje”.

Anna Czerny (25 lat, Kraków) 

(Fot. Anna Czerny)

„Inspiracją do zdjęć była książka Jednakowo odmienni. Jednym z poruszanych w niej tematów jest tożsamość w bardzo szerokim ujęciu, również tożsamość seksualna. Uderzyła mnie biologiczna i psychologiczna złożoność tego zagadnienia. Zastanawiałam się wtedy, dlaczego w trakcie mojej edukacji takie kwestie, jak świadomość własnej seksualności i indywidualność w tym zakresie, nie były poruszane. Od tamtej pory towarzyszyła mi myśl o zrobieniu zdjęć na ten temat. Gdy dowiedziałam się o konkursie, poczułam impuls do działania. Wybór tematu był oczywisty”.

Kuba Stępień (21 lat, Łódź i Kraków)

(Fot. Kuba Stępień)

„Ten projekt, który realizuję mniej więcej od roku, wciąż się rozwija. Zaczął się równocześnie z budowaniem ważnych dla mnie teraz relacji. Traktowałem aparat jako obserwatora w mniej lub bardziej intymnych chwilach. Narzędzie do badania i odkrywania na własny sposób ciała i jego energii, a także zapisywania tych znaczących dla mnie obrazów”.

Wiktoria Wójcik (21 lat, Gdynia i Warszawa) 

(Fot. Wiktoria Wójcik)

„Chciałam zrobić coś zwyczajnego, prostego i bez retuszu, od którego zazwyczaj nie stronię. Najlepsze zdjęcia powstały między pozami. Łapałam wzrok mojej modelki, Alicji albo moment, w którym się przebierała. Jedyny pomysł, jaki miałam wcześniej na sesję, to użycie kwiatków, które nazbierałam pod blokiem w drodze do jej mieszkania. Nie zajęło nam długo, by stwierdzić: tak, mamy to”.

Roxana Romańska (27 lat, Katowice)

(Fot. Roxana Romańska)

„Pierwszym etapem na drodze edukacji oraz świadomości seksualnej powinno być zaakceptowanie samego siebie. Świadomość własnych potrzeb, miłość oraz tolerancja, także dla swojego ciała, powinny być bazą do budowania relacji z drugim człowiekiem.

W związku z tym zdecydowałam, że pokażę na zdjęciach w sposób naturalny i delikatny osobę – jej ciało i emocje. Dodatkowo, by podkreślić, że należy zacząć tę drogę od siebie, użyłam formy autoportretu”.

Klara Kierzkowska (20 lat, Praga / Londyn)

(Fot. Klara Kierzkowska)

„Wydawałoby się, że w XXI wieku temat seksu nie powinien wywoływać reakcji niegodnych społeczeństwa wykształconego i uświadomionego. Nie powinien wzbudzać kontrowersji, powodować obawy jako temat niewygodny i wstydliwy, ani skłaniać do ucieczki od odpowiedzialności. Najwyższy czas, żeby zdać sobie sprawy z podstawowych ludzkich potrzeb, takich jak dotyk, ciepły gest czy odrobina zainteresowania ze strony drugiego człowieka”.

Izabela Makocka (22 lata, Kraków) 

(Fot. Izabela Makocka)

„To był impuls. Wiedziałam, że chcę opowiedzieć o problemie osób, które nie potrafią znaleźć swojej tożsamości. Formy szukałam jednak długo. Nagle przypomniały mi się naturalne, codzienne kadry, które wielokrotnie widziałam. Musiałam je sfotografować. Zarwałam noc, żeby to zrobić, bo następnego dnia był ostateczny termin nadsyłania prac, a ja o szóste rano wyjeżdżałam z Polski. Wysłałam fotografie zaledwie godzinę wcześniej”.

Grzegorz Piotrowski (21 lat, Wojaszówka i Kraków)

(Fot. Grzegorz Piotrowski)

„O pozowanie do zdjęć poprosiłem moją przyjaciółkę Anię. Znamy się od wielu lat, nie wstydzimy swoich ciał, więc zgodziła się bez problemu. Wychodziłem z założenia, że chcę ująć temat w sposób jak najbardziej naturalny i spontaniczny. Robiąc zdjęcia, wykorzystywaliśmy to, co aktualnie było pod ręką, np. kwiaty doniczkowe mojej mamy”.

23/43Zdjęcia zwycięzców konkursu #SEXEDPL

Proszę czekać..
Zamknij