Znaleziono 0 artykułów
09.03.2019

Thierry Mugler: Couturissme

Wojciech Delikta

Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu otworzyło pierwszą historyczną retrospektywę Thierry’ego Muglera. Organizatorzy wystawy zadbali o to, by efektownej modzie francuskiego projektanta nadać nie mniej spektakularną oprawę.

Cardi B zrobiła furorę na tegorocznej gali Grammy Awards, nie tylko za sprawą swojego występu i zdobytej nagrody za najlepszy album hip-hopowy. Raperka ściągnęła też na siebie uwagę strojem – a właściwie trzema kreacjami haute couture z lat 90., pomysłu Thierry’ego Muglera. O jego projektach mówiono głośno akurat w chwili, gdy prace nad pierwszą retrospektywą Francuza w montrealskim Musée des Beaux-Arts wkraczały w końcową fazę.

Na wernisażu „Thierry Mugler: Couturissme”, oprócz projektanta, pojawiły się jego muzy i wielbicielki: Susanne Bartsch, Pat Cleveland, Kim Kardashian, Violet Chachki i Tyra Banks – wszystkie odziane w archiwalne lub specjalnie dla nich zrekonstruowane kreacje. Trudno o lepszą reklamę ekspozycji, na której zaprezentowano 150 zjawiskowych okazów mody z lat 1977-2014. Cyborgicznym gorsetom, kapeluszom, sukniom z barwnych łusek i pawich piór czy winylowym kombinezonom wtórują oryginalne szkice, nagrania z pokazów, jak również fotografie autorstwa m.in. Helmuta Newtona, Karla Lagerfelda, Ellen von Unwerth, Pierre’a & Gille’a, Davida LaChapelle’a i Paolo Roversiego.

Kurator wystawy, Thierry-Maxime Loriot, powierzył jej aranżację scenografom, designerom oraz artystom (np. Tord Boontje, Philipp Fürhofer, Rodeo FX). Przestrzeń ekspozycyjną, podzieloną na sześć rozdziałów, wypełniono futurystycznymi konstrukcjami, a ściany pokryto wizualizacjami fantazyjnych światów, zrodzonych w wyobraźni Muglera. Z kolei kostiumom z 1985 roku dla Comédie Française akompaniuje holograficzna instalacja Michela Lemieux z muzyką Johanna Johannssona, a bluszczowe żyrandole z kryształów Swarovskiego oświetlają suknie i garsonki w galerii zatytułowanej „Belle de jour & Belle de nuit”.

– Nie ma przyszłości bez przeszłości. Dlatego też żywię nadzieję, że ta wystawa zainspiruje widzów do tworzenia własnej, nowej przyszłości – mówi Thierry Mugler.

Retrospektywa „Thierry Mugler: Couturisme” potrwa w Musée des Beaux-Arts de Montreal od 2 marca do 8 września 2019 roku. Następnie zostanie przeniesiona do Kunsthal Rotterdam oraz Kunsthalle der Hypo-Kulturstiftung w Monachium.

11/11Wystawa Thierry Mugler: Couturissime w Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu

Proszę czekać..
Zamknij