Znaleziono 0 artykułów
21.06.2020

Książę William: Skromny arystokrata

Basia Czyżewska

Z okazji 38. urodzin przyszłego króla Wielkiej Brytanii sięgamy po jego fotografie z minionych lat.

Urodził się w 1982 r. jako syn księcia Walii Karola oraz jego młodej małżonki, Diany. Wilhelm Artur Filip Ludwik, bo tak brzmią wszystkie jego imiona, nie miał jednak dzieciństwa usłanego różami. Pierwszą oficjalną wizytę odbył jako ośmiolatek. Już wtedy musiał zmierzyć się z niezdrowym zainteresowaniem opinii publicznej – był zaczepiany przez przypadkowych przechodniów nawet podczas wizyty w katedrze. A kiedy ulegając prośbom, złożył autograf lewą ręką, tabloidy rozpisywały się o tym, że jest mańkutem.

Prawdziwą tragedię przeżył w wieku 15 lat. Wiadomość o tym, że jego matka zginęła z ukochanym Dodim Fayedem w wypadku samochodowym w Paryżu, uciekając przed paparazzi, dotarła do Williama w środku nocy. Śmiercią Diany Spencer media żywią się do dziś, tworząc rozmaite teorie spiskowe na temat rzekomego udziału w wypadku służb specjalnych i tajnych rozkazów królowej.

Dla popkultury Diana stała się tragiczną ofiarą bezwzględnych monarchicznych praw, które najpierw wmanewrowały ją w małżeństwo z niewiernym Karolem, a póżniej nie pozwoliły na podążanie za głosem serca. Ciepła i otwarta, łaskawa dla poddanych i zaangażowana w pomoc charytatywną księżna będzie często porównywana do swojego starszego syna.

Po szkole średniej, a przed studiami, książę William, zgodnie z anglosaskim zwyczajem, zrobił sobie rok przerwy. Wziął udział w obozie armii brytyjskiej i pracował jako wolontariusz w Ameryce Południowej. W oczach poddanych, w przeciwieństwie do swojego młodszego brata Harry’ego, William okazał się zdyscyplinowany i pokorny. Z tego okresu pochodzi symboliczna fotografia arystokraty szorującego toaletę. Świat zachwycił się skromnym księciem. 

Po powrocie do Wielkiej Brytanii William rozpoczął studia na szkockim uniwersytecie St. Andrews, koncentrując się na historii sztuki i geografii. Edukację zakończył z tytułem licencjata, po czym wstąpił do akademii wojskowej, by zdobyć stopień podporucznika.

W trakcie studiów William zakochał się w koleżance z uniwersytetu, Kate Middleton. W 2006 r. poinformowano media, że para spotyka się już od dwóch lat. Wiosną 2011 r. związek przypieczętowała przysięga małżeńska, a wkrótce później na świat zaczęli przychodzić potomkowie: Jerzy Aleksander Ludwik, Karolina Elżbieta Diana i Ludwik Artur Karol.

Dziś William jest szczęśliwym mężem, ojcem i pilotem wojskowym, ale przede wszystkim księciem Cambridge (tytuł otrzymał od królowej w dniu ślubu) i, prawdopodobnie, przyszłym królem Wielkiej Brytanii.

12/152019

Proszę czekać..
Zamknij