Znaleziono 0 artykułów
08.07.2020

Polacy wygrali międzynarodowy konkurs architektoniczny

Kamila Wojtkiewicz

Trójka polskich architektów zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Kaira Looro Architecture Competition. Ich projekt ma pomóc dotkniętej klęską żywiołową społeczności subsaharyjskiej Afryki.

Aleksandra Wróbel, Agnieszka Witaszek i Kamil Owczarek poznali się podczas studiów magisterskich w Delft University of Technology w Holandii. Połączyła ich pasja do architektury. Razem stworzyli projekt, który pomoże dotkniętym klęską żywiołową ludziom w subsaharyjskiej Afryce. Składane Schronienie Kryzysowe wyróżnia się łatwym montażem i demontażem.

Jak działa schronienie?

Schronienie pozwala poradzić sobie z gwałtownie zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Projekt jest oparty o jeden prefabrykowany element. Używając prostokątnej płyty z wcięciami, stworzyli przestrzenną konstrukcję ściany. W ten sposób osoba, która nie ma pojęcia o architekturze może z łatwością złożyć i rozłożyć schron. Można go też szybko przetransportować.

Jak z IKEI

Architektom zależało, by zaprojektować schron z użyciem wyłącznie lokalnych materiałów. – Chcieliśmy wypracować rozwiązanie, które zapewni szybką i efektowną pomoc społecznościom dotkniętym przez kataklizm. Skupiliśmy się na zaprojektowaniu budynku łatwego w konstrukcji i demontażu, którego elementy będą mogły być sprawnie transportowane przy pomocy jednego samochodu ciężarowego. W tym aspekcie można porównywać nasz projekt do systemu mebli IKEA, które dzięki intuicyjnemu procesowi montażu mogą być złożone nawet przez niewykwalifikowane osoby, co w przypadku naszego projektu odgrywało kluczową rolę. Ważnym aspektem było również pokazanie, że budynek o charakterze humanitarnym, pomimo niskiego budżetu, może wyróżniać się wysokimi walorami estetycznymi, a jego język architektoniczny szanuje zastane środowisko. Jakość projektu wyraża troskę o jego użytkowników oraz znacząco wpływa na ich emocje, dzięki czemu budynek może stać się katalizatorem zmian dążących do odbudowania wspólnoty zniszczonej przez kataklizm –opowiadają.

Polacy skupili się na praktycznym designie i podzieleniu schronu na strefy. Strefa Oczekiwania wskazuje na wejście do otwartej Strefy Pomocy. Znajdziemy tu też Strefę Zarządzania i Punkt Dostaw, który umożliwia szybkie przepakowanie wszystkich towarów. Toaletę zaprojektowano za pomocą technologii suchego kompostu. Wszystkie strefy można w każdej chwili podzielić ścianami działowymi, aby utworzyć kolejne pomieszczenia. Postawili także zbiornik na wodę deszczową, która dzięki procesowi filtracji nadaje się do picia.

Odpowiedzialność społeczna architekta

– Projekty architektoniczne mają bezpośredni wpływ na zachowanie ludzi. Architekt zawsze ingeruje w sprawy społeczne. Jego obowiązkiem jest umiejętne wykorzystanie tego potencjału. Najbardziej udane realizacje architektoniczne to właśnie te, które przyczyniają się do rozwiązania problemów społecznych, np. plac Superkilen w Kopenhadze, który zmniejszył przestępczość w tej części miast – tłumaczą.

Więcej szczegółów na temat zwycięskiego projektu można znaleźć pod linkiem.

2/5Składane Schronienie Kryzysowe

Proszę czekać..
Zamknij