Znaleziono 0 artykułów
20.08.2021

10 najlepszych letnich sukienek księżnej Diany

20.08.2021
(Fot. Getty Images)

Nasz zachwyt nad stylem Diany, księżnej Walii, nie zna granic. Zawsze świadoma mody, lecz nigdy nie przesadnie, Lady Di pokazała lżejszą odsłonę królewskich kreacji, którą pokochały tłumy.

W oczach Diany sukienki – niezbędne podczas wystąpień publicznych – nie były jedynie strojem, lecz pustym płótnem, na którym mogła pokazać swój charakter. Jej słabość do odważnych kolorów, wzorów i dużo za dużych kołnierzyków ukazała byłą przedszkolankę jako intrygującą i ujmującą. Później, jej bliskie relacje z projektantami, takimi jak Cathrine Walker, sprawiły, że mogła przelać swój niezwykły talent na szyte na miarę stylizacje, w których wyglądała nieziemsko wśród tłumów paparazzich. 

Ograniczenie listy najlepszych letnich sukienek księżnej Diany do 10 odebrałoby jej beztroskie, nieograniczone podejście do tworzenia własnego stylu. Ale wybraliśmy te, które najlepiej go odzwierciedlają.

(Fot. Getty Images)

Klasyk Catherine Walker

Catherine Walker odegrała kluczową rolę w „poważniejszej” metamorfozie Diany. „Księżna od zawsze lepiej czuła się w szytych na miarę ubraniach” wspominała jej stylistka, Anna Harvey. „Przez lata Catherine opracowała prosty krój garniturów i sukienek, który nie wymagał wielu przymiarek”. Ta klasyczna, biała plisowana sukienka, którą księżna miała na sobie podczas Cartier International Polo w 1989 r., jest symbolem ery Catherine Walker. 

(Fot. Getty Images)

Total look

Dla amatorki wzoru w grochy miłość do kreskówkego nadruku była bezkonkurencyjna (chociaż trzeba przyznać, że księżna Cambridge również potrafi zaskoczyć stylizacją w grochy). Uchwycona w Tajlandii, w pełnej wigoru sukience od Alistair Blair, z pasującym kapeluszem od Philipa Somerville’a, Diana pokazała, że taki wzór jest równie ujmujący.

(Fot. Getty Images)

Sukienka ciążowa

Od przerysowanego stylu preriowego do dekoltów ozdobionych wstążką – duże kołnierzyki stanowiły podstawę codziennych stylizacji księżnej Diany, szczególnie w okresie macierzyństwa. Ta zwiewna kreacja, którą założyła, aby oglądać księcia Karola (to jego Aston Martin DB5 Volante służył jej jako dodatek) podczas meczu polo w 1982 r., była zdecydowanie w jej stylu: jasna i zwiewna, bez zbytniego wysiłku.

(Fot. Getty Images)

Stylowa podróż poślubna

Opuszczając Gibraltar na pokładzie Royal Yacht Britannia i ruszając na miesiąc miodowy z Karolem w 1981 r., Diana wyglądała jak bohaterka dziejącego się na statku romansu w białej sukience w niebieskie kwiaty od Donalda Campbella.

(Fot. Getty Images)

Pastelowa doskonałość

Jak zawsze urokliwe, pogodne usposobienie Diany odzwierciedlała różowa sukienka od Catherine Walker, którą miała na sobie podczas wizyty w szpitalu dla rannych żołnierzy Royal Star and Garter w 1991 r. Ta delikatniejsza strona kiężnej sprawiła, że pokochał ją cały kraj.

(Fot. Getty Images)

Sukienka zemsty

Trudno dziś sobie wyobrazić, że Diana mogła nigdy nie założyć tej legendarnej małej czarnej sukienki Christiny Stambolian. Letnie przyjęcie w Serpentine w 1994 r. było idealną okazją na tę, kiedyś uważaną za zbyt odważną, sukienkę. To właśnie tej nocy doszło do  wycieku kontrowersyjnych plotek dotyczących domniemanego związku księcia Karola z Camilą Parker-Bowles. 

(Fot. Getty Images)

Kolorowy znak szczególny

„Dobrze pamiętam, że była bardzo rozrywkowa i nie traktowała mody śmiertelnie poważnie”. Tak o Dianie powiedział David Sassoon, który stworzył dla księżnej wiele projektów Belville Sassoon – takich jak ta kolorowa sukienka midi, jaką Diana nosiła w Hiszpanii.

(Fot. Getty Images)

Odważne akcesoria

Stylizacje na trasy królewskie wymagały skrupulatnie zaplanowanego dyplomatycznego ukłonu w stronę gospodarzy. Po części oficjalnej Diana dodawała swojego stylu przez okulary przeciwsłoneczne i kolczyki. Nic dziwnego, że zawsze trafiała na pierwsze strony gazet.

(Fot. Getty Images)

Obraz optymizmu

Na spotkaniu z uczniami w Australii żółta sukienka Diany wyglądała nieskazitelnie, lecz ujmująco, i odzwierciedlała współczesną królewskość. 

(Fot. Getty Images)

Styl wagi państwowej

Kolekcja szafirów i diamentów – prezent od księcia koronnego Arabii Saudyjskiej – wraz z tiarą rodziny Spencerów znakomicie dopełniły stylizację na państwowy bankiet, która równie dobrze sprawdziłaby się na czerwonym dywanie.

Materiał ukazał się pierwotnie na stronie Vogue.co.uk. 

Alice Newbold
Proszę czekać..
Zamknij