Znaleziono 0 artykułów
22.04.2021

12 znaków zodiaku: Byk

22.04.2021
(il. Tomek Opaliński)

Osoby urodzone między 20 kwietnia a 20 maja uchodzą za  przywiązane do tradycji, cieszące się wielkim autorytetem, skore do gromadzenia dóbr, niekoniecznie dla własnych korzyści, a dla dobrostanu ludzkości. Do sławnych Byków należą Elżbieta II, Zygmunt Freud i Karol Marks.  

Byk, otaczany czcią od czasów prehistorycznych, różnił się od znanych nam byków. To wspaniałe, monumentalne, napawające grozą zwierzę z nieznanych pobudek przystało na współpracę z człowiekiem, czym zapewniło sobie mityczny status od górnego paleolitu – od wyobrażeń turów w Çatalhöyük* (*proto-miasto z LXX w. p.n.e.) przez egipskiego Apisa, biblijnego złotego cielca, po święte krowy na ulicach Delhi.

Indie, moneta (Fot. Heritage Art/Heritage Images via Getty Images)

Udomowienie bydła odegrało instrumentalną rolę w ugruntowaniu pozycji kultur osiadłych, co wiele wieków później doprowadziło do powstania pierwszych imperiów. Czy wynalazek pisma, rozpowszechnienie i udoskonalenie koła, ustanowienie pierwszych miast-państw i wzniesienie wielkich piramid w Egipcie, najwcześniejsze systemy ekonomiczne i handel międzynarodowy, dostatek, luksus i potęga nieznane wcześniejszemu światu przypadły na astrologiczną erę Byka? Nie sądzę. Ale przez te 2,5 tys. lat Byk stał się symbolem uporu, siły, materializmu (za to odpowiedzialny jest żywioł ziemi), ale także zmysłowości, płodności i umiłowania piękna (patronat Wenus!) i porządku. Dla Byka szczególnie ważne są systemy. Dzięki nim ma poczucie, że współtworzy coś wartościowego.

Byk a Wenus

Planeta Wenus, odpowiadająca za miłość, dyplomację, uczucia i urodę życia, realizuje w Byku bardziej sensualną stronę, intelektualną pozostawiając drugiej podopiecznej, Wadze. Istotny jest byt doczesny, ciało i to, z czym wchodzi ono w bezpośredni kontakt. Piękno jest fizyczne, źródła rozkoszy namacalne, a harmonia świata organizuje się sama, naokoło niezachwianej, silnej, byczej obecności. W kabale liczbą Wenus jest 6, czyli liczba piękna, symetrii, proporcji i metody, ale też szóstego zmysłu, który według pisarza Jacquesa Wilsona „był pierwszym, zanim odsunęliśmy się od ziemi”.

Gwiazdozbiór Byka, John Flamsteed (1646-1710), 1729 r.. (Fot. Historica Graphica Collection/Heritage Images/Getty Images)

W Sumerze wenusjańskie atrybuty, łącznie z planetą, przypisywane były bogini Inannie, późniejszej babilońskiej Isztar, które bogatsze były o patronat nad wojną i polityką, czyli zagadnienia typowo wielkościowe i zdecydowanie sprzyjające agresji. Z Inanną/Isztar wiąże się też pierwszy mit dotyczący konstelacji Byka. Bezczelny Gilgamesz odrzuca jej miłosne awanse, doprowadzając ją na skraj furii. Rozjuszona szantażuje ojca groźbą wypuszczenia na ludzkość armii żywych trupów, jeśli nie użyczy jej Niebiańskiego Byka, by zrobił z obwiesia Gilgamesza krwawą plamę. Ten z pomocą wiernego przyjaciela Enkidu zabija zwierzaka, rozszarpuje go na części i rzuca wysoko w niebo. Byk akumuluje, bogactwa, czas, kochanków, przestrzeń, ale też emocje, które nierozładowane lub niezaspokojone na czas potrafią zmienić się w destrukcyjne tornado. Gdyby w powyższej opowieści podmienić Isztar na carycę Katarzynę Wielką, solarną byczycę, nikt nie zauważyłby różnicy.

Byk w mitologii greckiej

Podobne artykuły12 znaków zodiaku: WagaPola Godot Starożytni Grecy dostrzegali w Byku głównie paralele maczystowskie, umieszczając go w centrum kilku erotycznych awantur. Pierwsza dotyczy Zeusa romansującego z nimfą Io ukrywającą się pod postacią jałówki, kolejna ich praprawnuczki Europy. Zeus przemieniony w atrakcyjnego buhaja uprowadza ją na Kretę, uwodzi za pomocą luksusowych podarków, a na koniec płodzi Minosa, przyszłego króla Krety, fundatora pałacu w Knossos i ojczyma Minotaura w jednej osobie. Ten ostatni jest owocem kilku namiętnych chwil Pazyfae, żony Minosa, z przysłanym przez Posejdona pięknym bykiem. Najbardziej interesującą postacią wydaje się Minotaur, którego głowa – źródło postrzegania – przynależy do świata natury, a ciało – źródło działania – jest ludzkie. „Byt określa świadomość”, jak powiedział Karol Marks, solarny i lunarny Byk.

 Europa na byku, 1897 r., Niemcy (Fot. Fototeca Gilardi/Getty Images)

Charakterystyka Byka

Naturalnym następstwem „jestem” Barana będzie „posiadam” Byka. Każdy znak zodiaku, oprócz bycia następstwem poprzedniego, dopełnia się przez swoją odwrotność, czyli znak po przekątnej zodiakalnego koła.

Oś Byk-Skorpion oświetla lustrzane aspekty zmysłowości i seksualności. Odnosi się do naturalnych cyklów i biologicznego celu człowieka, rozwijając przez to koncepcje ostateczności, śmierci i wartości. Obydwa znaki zdeterminowane są, by do cna wyczerpać dane im potencjały. Podczas gdy Byk zanurzony jest w otoczeniu, Skorpion odnosi się do tego, co jest poza zmysłami, Byk reprodukuje materię, a Skorpion dąży do transformacji. Byk jest symbolem życia, Skorpion śmierci.

Byk w tarocie

W tarocie Byka najczęściej reprezentuje Papież. Obrazu dopełnia Król Denarów gromadzący bogactwa, by tworzyć dogodne środowisko wzrostu. Jest obrońcą, patronem, osobą majętną, skłonną do dobroczynności i cieszącą się wielkim autorytetem. Papież to natomiast uosobienie przywiązania do tradycji, przypomina o fundamentalnych prawdach zawartych w cyklach natury i zasadach, które nie powinny być łamane.

„Le grand Kalendrier Compost et des Bergiers aveq leur Astrology”, 1488 r., Paryż  (Fot. Fototeca Gilardi/Getty Images).

Osobowości spod znaku Byka

Spod znaku Byka był dorastający w bajecznym bogactwie Siddartha Gautama, znany potocznie jako Budda. Po ucieczce ze złotej klatki sformułował podstawy ścieżki duchowego rozwoju, która jest pożyteczna dla ogółu, ale dla jego zodiakalnych braci w szczególności. Elżbieta II obrała inną metodę realizacji archetypu – stała się monumentem tradycji, a Zygmunt Freud odkrył, że sekretem duszy jest ciało.

Pola Godot
Proszę czekać..
Zamknij