Znaleziono 0 artykułów
30.06.2021

12 znaków zodiaku: Rak

30.06.2021
(il. Tomasz Opaliński)

Trudno wyobrazić sobie moment bardziej nasycony barwami i światłem, bardziej zmysłowy i rozkoszny niż przesilenie letnie z 21 na 22 czerwca. Słońce dosięga skrajnie wysuniętej na północ części hemisfery, jest w zenicie właśnie nad zwrotnikiem Raka. Astralny skorupiak miał wspomagać przesuwanie się słońca na szczyt nieboskłonu, aż do momentu, gdy dzień jest najdłuższy. Pierwszy raz wspomniany przez Ptolemeusza w traktacie „Almagest” z II w n.e., gwiazdozbiór Raka, w który właśnie wkracza Słońce, wypada, paradoksalnie, blado na tle innych zodiakalnych gwiazdozbiorów. Dosłownie i w przenośni. Co jest przyczyną tego paradoksu? 

Skąd Rak wziął się na nieboskłonie

W starożytnej Mezopotamii, inaczej niż w Europie, był to „czas śmierci”, w którym ziemię nawiedzały susze i plagi. Żniwa były już zakończone. Zmniejszały się opady i spadał poziom rzek. Zaraz po przesileniu obchodzono święto mające upamiętniać zstąpienie do świata umarłych boga Dumuzi – małżonka bogini Isztar, opiekuna plonów. Konstelację Raka zwaną Mul-Al-lul oraz Hydry (zwanej Ningishida, co znaczy „wąż”) uważano w Mezopotamii za jedną z bram, przez które dusze ze świata umarłych przedostają się na ziemię. W postaci mitycznej greckiej Hydry znajdziemy refleksy sumeryjskiego Węża panującego nad czasem suszy i śmierci. Dziewięciogłowy potwór, znany również jako wodny wąż, miał wysysać wodę z podziemnych rzek, wywołując tym brak urodzaju. Jakie są związki Hydry z Rakiem?

Konstelacja raka, Alexander Jamieson, 1822 r. (Fot. Getty Images)

Mit, który stoi za obecnością Raka na nieboskłonie jest związany z 12 pracami Heraklesa. Jedną z nich miało być zabicie Hydry Lerneńskiej. Zaciekle walcząc ze stworem, wykończony heros wezwał na pomoc swojego kuzyna Jolaosa. Z kolei dybiąca na życie herosa bogini Hera postanowiła wspomóc Hydrę, wysyłając w sukurs Karkinosa – wielkiego kraba. Skorupiak wczepił się szczypcami w nogę Heraklesa, ten z kolei zabił go, miażdżąc jego pancerz. W nagrodę żona Zeusa umieściła go na nieboskłonie. 

Mityczny Rak przedstawiany był właśnie jako krab, czasami jako langusta, w niektórych wyobrażeniach bywał nawet ośmiornicą. W kulturach mezopotamskich przypominał żółwia. Skojarzenie ikonograficzne z europejskim rzecznym rakiem pojawiło się stosunkowo późno, bliżej wieków średnich. Z całą pewnością jest to znak silnie związany z wodą, taki też jest żywioł zodiakalnego Raka. 

Rak to introwertyk, który buduje więzi

Ciałem niebieskim patronującym Rakowi jest Księżyc. Zarówno ten ziemski satelita, jak i wodne głębiny, do których spod żaru promieni słonecznych cofa się zodiakalny skorupiak, są przypisane do sfery nieświadomości. Ten trop wydaje się rezonować z mezopotamskimi początkami znaku i otwieraniem się ziemskiego świata na krainę umarłych. Żywioł wody – drugi „najcięższy” po żywiole ziemi – i Księżyc są w kulturze zachodniej powiązane również z pierwiastkiem kobiecym. Fazy lunarne i zmienność wyglądu tarczy były kojarzone zarówno z cyklem miesięcznym, jak i rzekomo większą chwiejnością emocjonalną kobiet. Również zodiakalne Raki cechować ma rodzaj rozchwiania czy też niezdecydowania. 

Manuskrypt z kalendarzem na czerwiec, „Psałterz królewski”, XIII w.(Fot. Getty Images)

Choć jest to znak kardynalny, co w Wielkich Arkanach tarota oddaje reprezentująca go karta Rydwan, skłonny do obejmowania przywództwa, jednocześnie pozostaje wycofany i nieśmiały. Jest liderem w budowaniu więzi, przede wszystkim rodzinnych. Tu objawia się pewna arbitralność tego znaku. Kojarzony jest ze skłonnościami do obejmowania opieką i pielęgnowania, czyli utożsamia się go z samą żywiącą przyrodą. Jednocześnie jego mroczną stroną jest skłonność do cofania się w głąb siebie. 

Wbrew pozorom ta introwertyczność sprzyja budowaniu poczucia familiarności. W rozmowie z obdarzonym niezwykłą intuicją Rakiem możemy odnieść wrażenie, że wie o nas wszystko, a my – znamy go od zawsze. 

Rak jest rodzinny i ma dobrą intuicję 

Jest to bezsprzecznie najbardziej rodzinny znak, do pewnego stopnia również najbardziej konserwatywny i tradycjonalistyczny. Rak rządzi czwartym domem astrologicznym odpowiedzialnym za domostwo, pamięć, dziedzictwo. To trochę typ wujka, który przy stole świątecznym opowiada anegdoty z historii rodzinnej. My słuchamy, bo musimy, a jego doprowadzają do łez wzruszenia. 

Urs Graf, drzeworty, 1519 r. (Fot. Getty Images)

Rak, bez względu na płeć, z rozkoszą poświęciłby życie wyłącznie dla rodziny. Jeśli pracuje zawodowo, to właściwie tylko po to, by rodzinę utrzymać i to na wysokim poziomie. Nie trwoni pieniędzy, ma wrodzoną skłonność do oszczędzania. Potrafi w tym stracić umiar, powinien więc uważać, by nie popaść w skąpstwo. Ma zdolności biznesowe, w interesach pomaga mu wielka intuicja. Dobrze spełnia się w profesjach maklera giełdowego i doradcy finansowego. Może też być architektem bądź dekoratorem wnętrz. Zawodami tradycyjnie kojarzonymi z Rakiem są te związane z opieką i rodzicielstwem – pielęgniarstwo, położnictwo, opieka nad dziećmi. Jeśli przejawia talenty artystyczne, pokłady emocjonalności pozwolą na rozwinięcie kariery aktorskiej. 

Księżna Diana i inne słynne Raki

Wśród znanych Raków pojawia się wiele wyjątkowych postaci, dość wspomnieć księżnę Dianę przejawiającą typową dla Raków troskę o najbliższych oraz intuicję i tajemniczą charyzmę, która potrafiła zaskarbić jej miłość milionów. Do astrologicznych Raków należała również surrealistka Frida Khalo, która siłę ekspresji swojego malarstwa czerpała z pewnego wycofania. Towarzyszyło ono bezruchowi po wypadku, którego doświadczyła w młodości.  Z wybitnie zasłużonych osób spod tego znaku warto wspomnieć Emmeline Pankhurst – liderkę brytyjskich sufrażystek, która w 1903 r. założyła związek Women's Social and Political Union. Przeprowadzała słynne agitacyjne akcje uliczne, które kończyły się konfrontacjami z policją. 

Raki zdolne są do wszystkiego w obronie najbliższych, w tym wypadku – koleżanek ze związku solidarnych w walce o prawa kobiet. 

 
 

Klara Pik
Proszę czekać..
Zamknij