Znaleziono 0 artykułów
26.05.2020
Artykuł sponsorowany

1955 Horsebit: Odrodzenie klasyki

26.05.2020
(Fot. materiały prasowe)

Prawdziwi geniusze nie rodzą się zbyt często. Alessandro Michele jest jednym z największych współczesnych mistrzów mody, bo z lekkością, pewnością siebie i wdziękiem godzi tradycję domu mody Gucci, dla którego pracuje, z wiernością własnej wizji. Kultowym klasykom z kolekcji 1955 Horsebit nadał nowy kształt. Inspirowane jeździectwem dodatki można już kupić w VITKACU.

Alessandro Michele jest nie tylko genialnym dyrektorem kreatywnym, projektantem i strategiem, ale przede wszystkim wielkim myślicielem, który traktuje modę jako punkt wyjścia do refleksji o współczesności. Projektuje nie tyle ubrania, co przyszłość. W jego notatkach, które przed pokazami Gucci bywalcy mogą znaleźć na swoich krzesłach, formułuje manifesty filozoficzne. „Czy moda może być zarzewiem buntu? Czy może prowadzić do emancypacji, transgresji, wyzwolenia? Czy wręcz przeciwnie, podlegając neoliberalnej gospodarce, moda sama staje się narzędziem uciemiężenia?” – pisze Michele. Swoją rolę projektant widzi jako wyzwoliciela. Jego moda przekracza granice płci, rozmiaru i wieku. Na wybiegach mieszają się u niego style wszystkich epok, inspiracje literaturą, filmem i sztuką, a także motywy z archiwów Gucci.

Dom mody daje Michelemu pełną wolność ekspresji. Ulega jego kaprysom dlatego, że Gucci pod jego rządami stało się marką jeszcze potężniejszą. Wszystko, czego dotknie projektant, zamienia się w złoto. Ma też niezwykły dar odkrywania klasyków z przeszłości, które pod jego wpływem stają się produktami zwiastującymi przyszłość mody.

(Fot. materiały prasowe)

Nie inaczej stało się z kultową kolekcją 1955 Horsebit. Chociaż historia domu mody Gucci to gotowy scenariusz na film, pełen wzlotów i upadków, lata 50. były czasem świetności. W 1951 r. Rodolfo Gucci, syn założyciela domu mody, Gucciego Gucci, otworzył pierwszy butik w Mediolanie. W tym samym czasie charakterystyczne dla marki stało się połączenie zieleni i czerwieni. W 1953 r. powstał pierwszy sklep Gucci za oceanem, oczywiście w Nowym Jorku. W tym samym roku narodziła się ikona – Horsebit.

 

Drugi syn Gucciego, Aldo, zafascynowany jeździectwem, wiedząc, że aspirujący klienci jego marki inspirują się angielską arystokracją, która czas spędza na wyścigach konnych, postanowił uczynić elementem charakterystycznym strzemiona. Ten motyw, który najpierw pojawił się na mokasynach, a potem na torebkach, stał się znakiem rozpoznawczym włoskiego domu mody.

Podglądanie angielskiej arystokracji już wcześniej przyniosło domowi mody rezultaty – założyciel marki, Guccio Gucci, zanim w 1921 r. postanowił tworzyć dobra luksusowe, pracował w londyńskim hotelu Savoy.

Od lat 50., gdy po raz pierwszy gwiazdy zaczęły nosić rzeczy z kolekcji Horsebit, aż do 2015 r., gdy postanowił stworzyć je na nowo Alessandro Michele, kultowe elementy pozostały właściwie niezmienne.

(Fot. materiały prasowe)

W świeżym wydaniu nie zrezygnowano z motywu jeździeckiego, który na stałe wpisał się już w DNA marki, zmianie uległy natomiast kształty dodatków i ich detale. Torebki z kolekcji Michelego mają kształt trapezu, a dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, a także z fakturą krokodylej skóry. W odważniejszych wersjach torebki są dostępne w intensywnym, słonecznym odcieniu albo w groszki, ale nie zabraknie też klasycznej czerni. Michele nie byłby sobą, gdyby nie chciał prowokować. Niektóre torebki zdobi więc napis „Orgasmique” (https://www.vitkac.com/pl/p/torba-na-ramie-1955-horsebit-gucci-torba-1055635). Nowością jest odczepiany, dłuższy pasek, który pozwala na noszenie torby przez ramię. Równie kultowy jest mniejszy model (https://www.vitkac.com/pl/p/torba-na-ramie-1955-horsebit-gucci-torba-1059529) – o lekko zaokrąglonym kształcie – najczęściej z logo Gucci (z taką torebką zaraz po debiucie odświeżonej wersji pojawiła się Sienna Miller). Wśród fasonów znalazły się też torebki na łańcuszku (https://www.vitkac.com/pl/p/torba-na-ramie-1955-horsebit-gucci-torba-1060061 ), shopperki, a także plecaki (płócienne z logo albo ze skóry). W letnim wydaniu torebki z kolekcji 1955 Horsebit połączone są z bardziej casualowym fasonem worka (https://www.vitkac.com/pl/p/torba-na-ramie-1955-horsebit-gucci-torba-1065319). Dostępne w bieli, czerni i czerwieni.

Michele po raz kolejny dowiódł swojego niezwykłego talentu, po 60 latach nadając kultowemu modelowi nowocześniejszą formę.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij