Znaleziono 0 artykułów
11.08.2022

Najlepsze miejsca we Wrocławiu

11.08.2022
Fot. Małgorzata Minta

Rzemieślnicza piekarnia z prawdziwego zdarzenia, frytki i tatar odmieniane przez wszystkie smaki, concept store z kwiatami i zachwycająca architektura z dawnych lat. Polecamy najlepsze miejsca we Wrocławiu. Więcej adresów wartych odwiedzenia podczas wizyty w jednym z największych polskich miast znajdziecie w wakacyjnym wydaniu „Vogue Polska Travel”.

Hotel Monopol: Art nouveau

Fot. Małgorzata Minta

Inspirujący przykład przywrócenia dawnej świetności budynko-wi, który przez lata wydawał się zapomniany. Historia Monopolu sięga końca XIX wieku, kiedy to bankier Wallenberg Pachaly i architekt Karl Grosser kupili działkę sąsiadującą z kościołem św. Doroty i wznieśli na niej hotel połączony z domem handlowym w modnym wówczas stylu art nouveau. Przez ponad wiek budynek zmieniał zarządców, ale i swoją funkcję, by 15 lat temu znaleźć się w rękach obecnych właścicieli, którzy tchnęli weń nowe życie. Wewnątrz znalazło się miejsce dla ponad 120 wysmakowanych pod względem deisgnu pokoi. Na szóstym piętrze – najwyższym – znajduje się finediningowa restauracja Acquario, przez jej szklane ściany można podziwiać widok na Stare Miasto. Sąsiaduje z nią Taras Bar 13, chyba najbardziej malowniczy bar w mieście, z widokiem na ulicę Świdnicką, kamienice i dachy kościołów. Na najniższym poziomie, w podziemiach, czeka na gości relaks w spa i na basenie.

Projekt Rośliny: Wrocławska dżungla

Zielona oaza w centrum miasta stworzona przez Olę Sieńko i Weronikę Muszkietę. Dziewczyny dały się poznać szerszej publiczności najpierw jako autorki profilu @projektrosliny, a potem także wydanej pod tym samym tytułem książki, która stanowi świetny podręcznik dla tych, którzy chcą zacząć przygodę z uprawą doniczkowych roślin lub podnieść w tym zakresie kompetencje. Na garść pomocnych porad można liczyć w firmowych sklepie, a przy okazji zaopatrzyć się w nowego fikusa, palmę czy monsterę, ale też w kadzidła czy inne umilające przestrzeń drobiazgi.

Culto: Tatar i frytki

Culto to gastronomiczny młodziak, a już znalazł się w czołów- ce ulubionych lokali. Bazą menu są tatary i frytki odmieniane przez różne przypadki i podawane w dopieszczonej współczesnej formie. Tatar z chorizo i papryczkami padrón; z truflowym majonezem i złocistym ziemniaczanym rosti; z chipsami i olejem porowym; z tuńczyka i wegetariański. Podobnie w nieskończoność można wymieniać kombinacje dań na bazie frytek.

Osiedla WuWa: Alternatywa dla blokowiska

Powstało pod koniec lat 20. ubiegłego wieku jako „żywa” wystawa architektoniczna Mieszkanie i miejsce pracy (z niem. Wohnung und Werkraum Ausstellung), mająca prezentować najnowsze rozwiązania w zakresie miejskiego budownictwa. Do udziału w wy- stawie zaproszono 11 śląskich architektów i wzniesiono ponad 30 obiektów w zaledwie trzy miesiące. Do dziś budynki zachwycają formą oraz funkcjonalnością i pozostawiają z pytaniem: dlaczego dzisiaj się tak nie buduje? Lekkie konstrukcje, przeszklone ściany, geometryczne, czyste linie połączone z zaokrągleniami. W ramach osiedla powstały jedno- i wielorodzinne wille, ale też dom hotelowy dla osób samotnych i bezdzietnych małżeństw, w którym zaprojektowano kilkadziesiąt niewielkich, dwukondygnacyjnych mieszkań oraz restaurację. Spacer najlepiej rozpocząć odwiedzinami w InfoWuWA – punkcie informacyjnym pod daszkiem w kształcie wachlarza, w którym poza garścią wiedzy dostaniemy świetną kawę.

Plon: Chleb nasz (nie)powszedni

Za dobrym chlebem potrafię pokonać pół miasta. I tak robię przy każdej wizycie we Wrocławiu (ba, nawet jeśli przez Wrocław jedynie przejeżdżam). Plon to jedna z pierwszych piekarni rzemieślniczych nowego pokolenia i adres dobrze znany miłośnikom glutenu. Na betonowym kontuarze oświetlonym blaskiem mosiężnej lampy pysznią się wyeksponowane niczym jubilerskie cacka croissanty, pain au chocolat, cynamonowe zawijasy, idealnie wy- pieczone bochenki na zakwasie i bagietki. Do tego z przeszklonej lodówki biorę słoik konfitur lub pâté od Kocharza – tutejszej manufaktury specjalizującej się w nietypowych dodatkach.


Cały tekst znajdziecie w wakacyjnym wydaniu magazynu „Vogue Polska” z dwiema okładkami do wyboru oraz dodatkiem „Vogue Polska Travel”. Numer kupicie w kioskach, na empik.com oraz online z dostawą do domu. Zamówcie już dziś na Vogue.pl

(Fot. Katarzyna Ciejka/Travelicious)

 

Małgorzata Minta
Proszę czekać..
Zamknij