Znaleziono 0 artykułów
15.04.2021

Akcja Żonkile 2021: Łączy nas pamięć

15.04.2021
(Fot. materiały prasowe)

Już 19 kwietnia, z okazji 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dziewiąty zorganizuje wydarzenie „Żonkile”, tym roku poświęcone w szczególności kobietom.

W 1940 roku prawie pół miliona Żydów z Warszawy i okolic Niemcy zamknęli w otoczonym murem getcie. Tam umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i egzekucji. Dwa lata później Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji, a 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące żołnierzy wkroczyło do getta. Nie spodziewali się, że napotkają opór ze strony kilkuset młodych ludzi, którzy stanęli do walki. Powstanie trwało miesiąc, ale bohaterstwo i odwaga uczestników podziwiane są do dziś.

W tym roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, z okazji 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim, już po raz dziewiąty poprowadzi społeczno-edukacyjną akcję „Żonkile”. Z powodu pandemii, tak jak w roku poprzednim, odbędzie się ona wirtualnie, a po raz pierwszy w historii wydarzenia poświęcona zostanie w szczególności kobietom i ich roli w zrywie sprzed kilkudziesięciu lat.

Mariusz Szczytgieł (Fot. materiały prasowe)

Żydówki w czasie powstania kolportowały nielegalną prasę, zajmowały się rannymi, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku, zarówno w samym getcie, jak i poza jego murami. Historia powstania w getcie warszawskim to nie tylko historia walczących mężczyzn. To także historia m.in. Frani Beatus, której ciała nigdy nie odnaleziono, Dwory Baran tęskniącej w palącym się getcie za zapachem wołyńskich lasów czy Halinki Rochman, która przyjęła kulę przeznaczoną dla swojej koleżanki – Róźki Rozenfeld, i tak zastrzelonej na ulicy kilka dni później” – piszą organizatorzy.

Muzeum POLIN przygotowało program wydarzeń, w którym znalazły się rozmowy z ekspertami na temat kobiet walczących w powstaniu w getcie warszawskim, filmy edukacyjne dla najmłodszych oraz koncert online „Córki, matki, robotnice”. Jak co roku każdy z nas może dołączyć do akcji, przypinając własnego żonkila. Wystarczy pobrać szablon ze strony Muzeum, wydrukować go i złożyć, a następnie udostępnić w mediach społecznościowych zdjęcie z hasztagami #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile. Zaangażować można się także poprzez dodanie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku czy wydrukowanie rocznicowej grafiki i powieszenie jej w widocznym miejscu.

Kayah (Fot. materiały prasowe)

Ambasadorami tegorocznej akcji „Żonkile” zostali aktor Bartosz Bielenia, aktorki Magdalena Boczarska i Katarzyna Zielińska, reportażysta Mariusz Szczygieł oraz wokalistka Kayah.

Pamięć o powstaniu w getcie warszawskim jest dla mnie bardzo ważna ze względów osobistych – powiedziała Magdalena Boczarska. - Chcę pamiętać o bohaterach i o pomordowanych, i chcę tę pamięć przekazać mojemu synowi. Niestety na ulicach wciąż obserwujemy liczne przejawy nacjonalizmu i rasizmu. Myślę, że powinniśmy pamiętać, do czego doprowadziły 78 lat temu.

Magdalena Boczarska (Fot. maetriały parsowe)

Program akcji „Żonkile 2021”

Niedziela, 18 kwietnia

18:00 Jakby wybuchło, to razem ze mną i tyle. Dyskusja o kobietach walczących w getcie warszawskim z Sylwią Chutnik, Zuzanną Hertzberg i Karoliną Szymaniak – LIVE na profilu Muzeum POLIN na Facebooku.

Poniedziałek, 19 kwietnia

8:00 dla najmłodszych uczniów i uczennic klas 1-3 szkół podstawowych opowiadania Pamięć drobinek Zofii Staneckiej oraz Historia z pewnej ulicy Justyny Bednarek, audiobooki na kanale YouTube Muzeum POLIN.

9:30 Będę pisać – premiera filmu edukacyjnego dla klas 4-6 na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

11:30 Muranów – Dzielnica Północna – premiera filmu edukacyjnego dla klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

12:00 Transmisja na żywo sprzed pomnika Bohaterów Getta w Warszawie na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

15:00 W sukience i mundurze – spacer online poprowadzi edukatorka i przewodniczka Katarzyna Jankowska – premiera na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

18:00 Stawiam pomnik tym, którzy zginęli – rozmowa Mikołaja Grynberga z ocalałą z getta warszawskiego Krystyną Budnicką – na żywo na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

20:30 Córki, matki, robotnice – koncert online dedykowany kobietom w wykonaniu Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej – premiera na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Więcej o rocznicy powstania w getcie warszawskim, akcji Żonkile i powstaniu w getcie na stronie polin.pl

Aleksandra Lewandowska
Proszę czekać..
Zamknij