Znaleziono 0 artykułów
16.10.2021
Artykuł partnerski

Elle Fanning: Wszystkie jesteśmy wyjątkowe

16.10.2021
Elle Fanning (Fot. Materiały prasowe)

Jej delikatna uroda kontrastuje z wewnętrzną siłą. Pomimo młodego wieku nie stroni od odważnych, wymagających ról. Elle Fanning – wyjątkowa młoda kobieta i utalentowana aktorka oraz modelka jest też od kilku lat ambasadorką marki L’Oreal Paris.

Na ekranie zadebiutowała jako dziecko. Miała dwa lata, gdy w filmie „Jestem Sam” wcieliła się w młodszą wersję postaci granej przez jej siostrę Dakotę. Dzięki rolom w produkcjach takich jak „Neon Demon”, „Somewhere”, „Wielka” czy „Deszczowy dzień w Nowym Jorku” dziś Elle uchodzi za jedną z najbardziej utalentowanych młodych aktorek w Hollywood. Niedawno założyła firmę producencką, myśli też o reżyserii, a w wolnym czasie angażuje się w akcje wspierające inne młode kobiety.

Elle i Dakota Fanning, urodzone w Conyers w Georgii, córki zawodowej tenisistki Heather i baseballisty Stevena, miały grać w tenisa. Jednak Dakota pojechała na obóz aktorski i złapała bakcyla. Pasją zaraziła młodszą siostrę. Elle Fanning od dzieciństwa grała u boku gwiazd – Seana Penna, Jeffa Bridgesa czy Tildy Swinton. Przełomem w karierze był film Sofii Coppoli „Somewhere. Między miejscami”. W roli Cleo, nastolatki, której życie wywraca do góry nogami nagły powrót ojca, Elle pokazała, na co ją stać. Dwa lata później zachwyciła krytyków rolą w filmie „Ginger&Rosa”. W „Neon demon”, mrocznym filmie Nicolasa Windinga Refna, twórcy słynnego „Drive”, Elle zagrała początkującą modelkę.

Świat mody nie jest Elle Fanning obcy. Współpracowała z takimi markami jak Marc Jacobs i Miu Miu, była na okładkach „Vogue’a”, „The Interview” i „Vanity Fair”. Na co dzień Elle stawia na naturalne piękno, a makijaż, jak przekonuje, jest dla niej formą ekspresji. – Niezależnie od tego, czy jest to twoja pierwsza studniówka, czy pierwszy raz, gdy buszujesz w toaletce mamy, kosmetyki skrywają wyjątkowe wspomnienia. Ja makijaż traktuję jako kreatywne ujście i narzędzie transformacji. W moim zawodzie ubieram się i używam makijażu jako narzędzia do przemiany w postać, w którą próbuję się wcielić. Wszystkie kobiety w moim życiu wykorzystują kosmetyki na różne sposoby. Jedne po to, aby poczuć się lepiej, inne  aby uczcić specjalną okazję lub po prostu spróbować nowego trendu – mówi Elle Fanning.

Od 2019 roku Elle Fanning jest ambasadorką marki L’Oreal Paris. Dołączyła do grona wyjątkowych kobiet, takich jak Jane Fonda, Julianne Moore czy Naomi Watts. – Odkąd pamiętam, towarzyszył mi kultowy slogan wypowiadany przez ambasadorki LOréal Paris. Nigdy nie zapomnę, jak po raz pierwszy powiedziałam „Ponieważ jestem tego warta” przed kamerą. Byłam tak podekscytowana, że aż przeszył mnie dreszcz. Dorosnąć i stać się częścią tej rodziny to spełnienie moich marzeń. Z dumą reprezentuję firmę, która wykracza daleko poza bycie marką kosmetyczną – przekonuje Elle Fanning.

W filmie „Wszystkie jasne miejsca” (2020) Elle Fanning wcieliła się w nastolatkę zmagającą się z myślami samobójczymi po śmierci siostry. Aktorka wie, że podobnym problemom codziennie musi stawić czoła wiele młodych osób, dlatego angażuje się w akcje na rzecz poprawy ich sytuacji, takie jak The Validation Project. Pomysłodawczynią inicjatywy jest Val Weisler, uhonorowana wyróżnieniem Women of Worth. – The Validation Project to globalna organizacja wspierająca młodzież. Ułatwia uczniom realizację pasji dzięki wycieczkom zawodowym, programom sprawiedliwości społecznej i programom życzliwości. Jesteśmy przyszłością! – mówi Elle.

Elle przyznaje, że jej odwaga i pewność siebie są w dużej mierze zasługą kobiecego wsparcia, które otrzymywała już jako mała dziewczynka. Bardzo ważną rolę odegrały mama i babcia, które woziły obie siostry na castingi i towarzyszyły im na planach filmowych. Elle podkreśla w wywiadach, że wiele nauczyła się od starszych koleżanek z branży – Angeliny Jolie, z którą współpracowała przy dwóch częściach filmu „Czarownica”, reżyserki Sofii Coppoli czy Nicole Kidman, z którą spotkała się na planie „Oczarowanego” i „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach”. Ale za największe wsparcie i wzór Elle uważa starszą siostrę: – Dakota rozumie mnie lepiej niż ktokolwiek na tym świecie. Mam szczęście, że dorastałam ze starszą siostrą, która była wzorem do naśladowania. Jej niesamowita siła nigdy nie przestaje mnie zadziwiać

W czasie lockdownu Elle wraz z Dakotą założyły firmę producencką, która obecnie pracuje nad drugim sezonem „Wielkiej”. W kontynuacji serialu HBO Elle powróci w tytułowej roli carycy Katarzyny II. Już pierwszy sezon, opowiadający o tym, jak z romantycznej dziewczyny Katarzyna przeobraziła się w najpotężniejszą władczynię Europy, był dla młodej aktorki wyzwaniem. Teraz Elle zagra carycę w momencie, gdy ta spodziewa się dziecka. „Szykujemy coś specjalnego” – napisała na Instagramie pod fotografią, na której pozuje ze sztucznym ciążowym brzuchem spiętym błękitnym gorsetem. Pytana o przyszłość, Elle Fanning mówi, że chciałaby spróbować swoich sił jako reżyserka.

Dziś, tak jak jej poprzedniczki, Elle Fanning wygłasza obchodzący 50-lecie slogan „Ponieważ jesteś tego warta”. Dla młodej aktorki te słowa są źródłem inspiracji. – Przypominają mi, żebym była dla siebie dobra i abym każdego dnia starała się znaleźć czas na to, by zatroszczyć się o siebie – mówi Elle Fanning. Dodaje, że hasło zachęca do samoakceptacji: – Powinnyśmy wszystkie uświadomić sobie, jak wyjątkowe jesteśmy. Zasługujemy na to, aby być najbardziej odważną, piękną, ekscentryczną wersją siebie i nadal czuć się akceptowane, przede wszystkim przez nas same.

Fot. Materiały prasowe

 

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij