Znaleziono 0 artykułów
15.06.2018

Björk w magicznym ogrodzie Gucci

15.06.2018
Wystawa Björk w Gucci Garden (Fot. Materiały prasowe Gucci)

Elegancka i starożytna willa Palazzo della Mercanzia to dom sztuki i mody. Jest to także przestrzeń, w której dyrektor kreatywny Gucci realizuje swoje pomysły. Tym razem Alessandro Michele we współpracy z kuratorką i krytyczką sztuki Marią Luisą Frisą zaprezentował w Gucci Garden dwa pomieszczenia poświęcone efektom współpracy marki z ekscentryczną, islandzką piosenkarką Björk.

Każdy projektant marzy o przestrzeni dostosowanej do prezentacji jego najbardziej szalonych wizji. Takim miejscem jest właśnie Gucci Garden – usytuowane w Palazzo della Mercanzia we Florencji, budynku, którego historia sięga 1337 roku, wcześniej znajdowało się tam muzeum marki.

Gucci Garden to miejsce łączące modę i sztukę. Zostało odrestaurowane we współpracy z kuratorką i krytyczką sztuki Marią Luisą Frisą. Publiczności zaprezentowano je w styczniu tego roku. W jego wnętrzach można zapoznać się z historią marki począwszy od 1921 roku, zwiedzić przestrzenie tematyczne m.in. pokoje poświęcone fascynacji Gucci fauną i florą, a także podziwiać dzieła współczesnych artystów takich jak Jayde Fish, Trevor Andrew (AKA GucciGhost) i Coco Capitán, które zdobią ściany pallazo. Na zgłodniałych zwiedzających czeka restauracja prowadzona przez laureata gwiazdki Michelin szefa kuchni Massimo Botturę. Na parterze pałacu znajduje się sklep z produktami sygnowanymi logo włoskiego domu mody. Umiejscowione w dwóch dużych pokojach przedmioty zostały zaprojektowane z myślą o Gucci Garden i nie znajdziemy ich w żadnym innym butiku marki. Oprócz kolekcji ready-to-wear, torebek i butów zobaczymy tam również produkty ceramiczne czy krzesła. 

Wystawa w Gucci Garden (Fot. Materiały prasowe Gucci)
Wystawa w Gucci Garden (Fot. Materiały prasowe Gucci)

Stałym wystawom, które można podziwiać w pałacu, towarzyszą tzw. „pokoje okresowe”, w których marka prezentuje instalacje poświęcone różnym twórcom i tematyce. 12 czerwca miała premierę wystawa poświęcona współpracy Gucci z islandzką piosenkarką Björk. 

Wystawa Björk w Gucci Garden (Fot. Materiały prasowe Gucci)

Ekspozycja skupia się na teledysku „The Gate” z 2017 roku, w którym Björk pojawiła się w świetlistej kreacji zaprojektowanej przez Alessandro. Wykonanie tej spektakularnej sukienki zajęło ponad 550 godzin, podczas których zużyto pięć metrów PCV oraz 20 metrów organzy i jedwabiu. Zwiedzający będą mogli również podziwiać inne kostiumy, w których piosenkarka wystąpiła w klipie oraz akcesoria, w tym dwie efektowne maski autorstwa Jamesa Merry’ego. Dodatkowo na wystawie znajdują wyselekcjonowane publikacje powiązane z teledyskiem i główną kreacją gwiazdy. Z kolei w butiku na parterze Maria Luisa Frisa przygotowała książki i magazyny, dzięki którym goście będą mogli zgłębić twórczość piosenkarki m.in. katalog o wystawie Björk w MoMA z 2015 roku.

Wystawa Björk w Gucci Garden (Fot. Materiały prasowe Gucci)

To jednak nie koniec nowości, które marka przyszykowała w Gucci Garden. We wnętrzach Palazzo wystawiono specjalną kolekcję ubrań i torebek z kolorowymi i zabawnymi ilustracjami autorstwa Isabelli Cotier. Artystka stworzyła je na podstawie własnoręcznie wykonanych szkiców przestawiających ekscentrycznych mieszkańców Florencji, które wykonała siedząc w kawiarniach, parkach czy na ulicy. Współpraca z londyńską artystką to kolejny projekt tego typu w portfolio Gucci Garden. Całość zapoczątkowała seria ubrań, porcelanowych kubków i świeczników z ilustracjami Jayde’a Fisha.

Kolekcja z ilustracjami Isabelli Cotier (Fot. Materiały prasowe Gucci)

 

Katarzyna Pietrewicz
Proszę czekać..
Zamknij