Znaleziono 0 artykułów
27.09.2019

Chanel partnerem Opery Paryskiej

27.09.2019
Gala w Operze Paryskiej (Fot. materiały prasowe)

Francuski dom mody został po raz drugi patronem gali otwierającej nowy sezon baletowy w prestiżowej instytucji. Baleriny tańczyły w strojach Chanel przygotowanych pod okiem dyrektor artystycznej Virginii Vard.

Dom mody Chanel znów został patronem gali otwierającej nowy sezon w Operze Paryskiej, która odbyła się 20 września w zjawiskowym Palais Garnier. W ramach współpracy francuska marka przygotowała stroje dla baletnic. Pokryte kunsztownymi zdobieniami kreacje wirowały na scenie podczas spektakli inauguracyjnych. Ręcznie szyte suknie powstały w atelier Chanel pod okiem dyrektor kreatywnej Virginii Viard.

Gabrielle Chanel i Serge Lifar (Fot. materiały prasowe)
Gala w Operze Paryskiej (Fot. materiały prasowe)

Współpraca z Operą Paryską jest kontynuacją dziedzictwa marki. Coco Chanel była zafascynowana ruchem i czerpała wiele inspiracji z tańca, w tym z baletu. Projektantka lubiła otaczać się sztuką i współczesnymi jej artystami – była przyjaciółką i zarazem patronką Siergieja Diagilewa, założyciela zespołu Les Ballets Russes, do których należały takie gwiazdy jak Wacław Niżyński i Anna Pawłowa. Coco Chanel wielokrotnie projektowała stroje baletowe, do najbardziej znanych należą te stworzone na potrzeby sztuki „Le Train Bleu” z 1924 roku.

Coroczna gala to wyjątkowy dzień, zarówno w świecie mody, jak i w świecie sztuki. Podczas wydarzenia, połączonego ze zbiórką pieniędzy na instytucję, zaprezentowano zapowiedź programu opery na sezon 2019-2020. Goście mieli okazję obejrzeć m.in. fragment „Variations”, sztuki Serge’a Lifara, bliskiego przyjaciela Coco Chanel z muzyką Franza Schuberta, „Trois Préludes” Bena Stevensona oraz "Tchaikovski Pas de deux” George’a Balanchine’a.

Caroline de Maigret (Fot. materiały prasowe) 

Dom mody Chanel, podobnie jak Opera Paryska, to instytucja zarazem klasyczna i na wskroś współczesna – powiedziała Aurélie Dupont, była baletnica i aktualna Dyrektor Tańca w Operze Paryskiej. – Z jednej strony posiada on niezwykłe dziedzictwo, z drugiej jednak – ma w sobie niezwykłą wrażliwość i otwartość na współczesny świat – dodała.

Ola Rudnicka (Fot. materiały prasowe) 

Na gali pojawiła się plejada osobistości ze świata mody i sztuki, m.in. projektanci Isabel Marant i Haider Ackermann, kompozytor Sébastien Tellier oraz Diana Widmaier Picasso, wnuczka Pablo. Polskę godnie reprezentowali modele Ola Rudnicka i Dominik Sadoch.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij