Znaleziono 0 artykułów
29.05.2021
Artykuł sponsorowany

Chorwacja: Kraj zdrowego życia

29.05.2021
Primošten (fot. Aleksandar Gospić/CNTB) 

Sielskie krajobrazy, eleganckie hotele i intrygujące wina to nie wszystko. Chorwacja ma do zaoferowania także liczne atrakcje dla miłośników zdrowego stylu życia.

Podróż w stronę zdrowia jeszcze nigdy nie była tak ekscytująca. Już od XIX wieku do Chorwacji udawano się na leczenie, dla poprawy samopoczucia i do wód, czemu sprzyjają łagodny klimat, zielone wzgórza i morze o intensywnym odcieniu turkusu. W kraju położonym na południu Europy znajdziemy osiem parków narodowych i dwanaście krajobrazowych, tysiąc wysp i wysepek oraz średniowieczne zamczyska, fortece i miasteczka, gdzie kręcono „Grę o Tron”. Chorwację odwiedzają miłośnicy sportów wodnych, rodziny hołdujące aktywnemu stylowi życia i wszyscy ci, którzy chcą dbają o równowagę ciała i ducha. Tu codziennie można oddawać się innym zdrowym rozrywkom: żeglować między wyspami, wspinać się po górach, uprawiać nordic walking na łagodnych, zielonych wzgórzach wśród winnic, jeździć na rowerze trasami ciągnącymi się przez setki kilometrów i zanurzyć się w krystalicznie czystej wodzie. Bogata baza hotelowa zachęca do skorzystania z saun i łaźni, basenów z jacuzzi oraz luksusowych spa oferujących gamę relaksujących masaży i zabiegów, wykorzystujących kąpiele błotne, właściwości wód termalnych i talasoterapię, czyli terapię wodą morską. Przewidziano przyjemności dla wszystkich członków rodziny, niezależnie od wieku, i nie tylko dla tych, którzy regularnie uprawiają sport. Jakie korzyści zdrowotne przyniosą nam podróże do poszczególnych regionów Chorwacji?

Szybenik (fot. Ivo Biočina/CNTB) 

Na turystów spragnionych starożytnych zabytków na Istrii czekają rzymski amfiteatr w Puli oraz bazylika z czasów bizantyjskich w Poreču. Region porośnięty jest winnicami, które okalają miasteczka położone na wzgórzach. Najsłynniejszym uzdrowiskiem są termy Istarske Toplice bogate w wodę Świętego Szczepana przydatną do leczenia reumatyzmu, chorób górnych dróg oddechowych i w rekonwalescencji po operacjach.

Nieopodal półwyspu, na archipelagu Brijuni, mieści się jeden z najpiękniejszych parków narodowych Chorwacji. W wietrznej zatoce Kvarner stosuje się talasoterapię, wykorzystując morski klimat. Niedaleko położone są wyspy Lošinj, Krk i Rab. Lošinj, nazywana wyspą witalności, mieści centrum zdrowia stworzone do leczenia pacjentów z alergiami, astmą i problemami z układem oddechowym. Na Opatii turystyka działa nieprzerwanie od 1844 roku, pierwszy hotel otwarto tu w 1885 roku. Już w XIX wieku leczono tu reumatyzm, problemy skórne i choroby serca. Krk słynie natomiast z leczniczego błota z zatoki Klimno. Rab oferuje zaś setki kilometrów tras rowerowych. Z kolei na wyspie Pag, na której czas się zatrzymał, nazywanej księżycową wyspą, wydobywa się leczniczą sól.

Gdy powrócimy na ląd, możemy wyruszyć na zwiedzanie gór Gorski Kotar, gdzie mieści się Park Narodowy Risnjak.

Korčula (fot. Aleksandar Gospić/CNTB)

Do najważniejszych miast Chorwacji należą Zadar, Biograd, Szybenik, Split, Dubrownik i stolica kraju – Zagrzeb. Nad Zadarem, położonym w połowie drogi między Istrią a Splitem, góruje kościół św. Donata z IX wieku. W Biogradzie, gdzie koronowano chorwackich królów, odkryto błoto pomagające leczyć choroby skórne, neurologiczne i ginekologiczne.

Szybenik, romantyczne miasto w śródziemnomorskim stylu, jest stworzone dla aktywnych turystów. Fortecę św. Mikołaja wpisano na listę zabytków UNESCO. Nie można pominąć na trasie Splitu, skąd już niedaleko na Brač z ukochaną przez podróżników plażą Zlatni Rat, oraz Hvar.

Ze średniowiecznego Dubrownika, o którym świat usłyszał dzięki „Grze o Tron”, warto uczynić bazę wypadową do pobliskich miasteczek i na wyspy – Ston, Konavle czy na Korčulę, gdzie rosną aromantyczne zioła używane w celach zdrowotnych.

Zagrzeb (fot. Ivo Biočina/CNTB)

Stolica kraju – Zagrzeb – z Akademią Medyczną o ponadstuletniej tradycji oferuje leczenie na najwyższym światowym poziomie. Niedaleko mieszczą się zimowy kurort Sljeme oraz termy Jezerčica w mieście Donja Stubica. Woda o temperaturze 58 stopni Celsjusza wytryska tu z głębokości 1800 m. Podobne atrakcje czekają w Bizovačkich Toplicach niedaleko miasteczka Osijek. Dostępna tu woda termomineralna (o temperaturze 60 stopni Celsjusza) jest ewenementem na skalę światową. Zwieńczeniem zdrowotnej wyprawy po Chorwacji niech będzie wizyta w górskim Parku Narodowym Północny Welebit porośniętym sosną Thunberga.

Dobroczynny wpływ wody morskiej i termalnej, żyznej ziemi i czystego powietrza, wraz z kojącymi krajobrazami, fascynującą architekturą i eleganckimi kurortami, czynią Chorwację idealnym wakacyjnym celem dla spragnionych harmonii między rozrywką i spokojem, medytacją i ruchem, sportem i relaksem.

Podpis

Odkryj swoją historię na chorwacja.hr. Ciesz się bezpiecznym pobytem od pierwszej do ostatniej chwili. Safe Stay in Croatia! 

 

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij