Znaleziono 0 artykułów
09.04.2020

Czego słuchamy podczas kwarantanny?

09.04.2020
(Fot. Getty Images)

Spotify zdradza, że użytkownicy częściej wybierają teraz utwory akustyczne, instrumentalne i refleksyjne. Swoje playlisty tworzą też sami artyści, słuchacze dzielą się swoimi ulubionymi utworami, a wszyscy sięgają po podcasty informacyjne.

Zalecenia, by pozostać w domu, spowodowały, że popularność utworu The Police „Don't Stand So Close to Me” wzrosła o 135 proc. I choć poszukujemy w muzyce ukojenia, to nadal sięgamy do kanałów o tematyce informacyjnej i naukowej.

Podcasty

W czasach ograniczonego kontaktu z ludźmi, chętniej sięgamy po podcasty o tematyce informacyjnej. W specjalnej kategorii Spotify COVID-19 znajdziemy kanały takie jak Coronavirus: Fact vs. Fiction (CNN), Coronavirus Global Update (BBC), oraz Don't Touch Your Face (Foreign Policy). Z polskich kanałów polecamy popularnonaukowe „Polimaty 2” Radka Kotarskiego, które w przejrzysty sposób naświetlają sytuację epidemiologiczną. Audycje o podobnej tematyce prowadzi Kasia Gandor. W ramach #RadiaKwarantanna rozmawia z pracownikami medycznymi i przekazuje pokrzepiające newsy z frontu walki z epidemią. Ciekawe wywiady znajdziecie także u Karola Paciorka z „Imponderabiliów”, który gości zarówno polityków, jak i naukowców.

W ciągu ostatniego tygodnia wzrosła także popularność podcastów z kategorii „Sport i rekreacja” oraz „Zdrowie i styl życia”. Z pomocą przychodzi też „Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS”. W luźniejszym tonie program prowadzi Karolina Sobańska, która rozmawia z ekspertami od zdrowego stylu życia, ekologii, dietetyki, a także codziennej uważności.

Relaksujące playlisty

Jak wyciszyć umysł w czasie niepokoju? Nie dziwi popularność playlist z muzyką klasyczną i instrumentalną, które pomagają nam spokojnie zasnąć. Na „Peaceful Piano” kojące dźwięki fortepianu wprowadzają w stan głębokiego relaksu. Do wieczornej praktyki medytacji polecamy także „Yoga & Meditation”. Wielbicieli muzyki klasycznej odsyłamy do usypiających nokturnów Chopina w playliście „Relaxing Chopin”.

Koncerty online

Artyści, którzy zorganizowali koncerty w sieci, by wesprzeć globalną walkę z COVID-19 (m.in. James Blake, Indigo Girls, Ben Gibbard, Chloe x Halle, Code Orange i Jewel), odnotowali znaczący wzrost popularności. Na polskiej scenie muzycznej Aga Zaryan zorganizowała podobne koncerty live w ramach inicjatywy „Dla WAS graMY”. Z kolei artystów Kayaxu – Krzysztofa Zalewskiego, Mery Spolski, duetu KARAŚ/ROGUCKI, Arka Kłusowskiego, czy Skubasa – pod hasłem „Kwarantanna na na” możemy posłuchać na Facebooku.

Playlisty treningowe

Przy zamkniętych siłowniach do łask wracają domowe treningi. Do wejścia na matę motywuje „Trening w domu” z hitami A$AP Rocky’ego, Arctic Monkeys czy Disclosure. Dla fanów rapu sprawdzi się playlista „Beast Mode”, z kolei taneczną muzykę znajdziecie w „Motivation Mix”.

Playlisty użytkowników

Spotify zanotowało wzrost liczby wspólnych playlist, które w dobie izolacji pomagają urozmaicić kontakt z bliskimi. Słuchacze częściej dzielą się swoimi ulubionymi utworami na mediach społecznościowych i zachęcają innych do tworzenia wspólnych playlist. I choć w Polsce nie mamy odpowiedników włoskiego hitu „Abbracciame” czy hiszpańskiego „Resistiré”, które odnotowały wzrost popularności odpowiednio o 820 proc. i 435 proc., to i tak słuchacze wybierają bardziej krzepiące utwory.

Inspiracje od artystów

Gwiazdy – Dawid Podsiadło czy Frank Ocean – też dzielą się ulubionymi utworami. W „Marcowe randomowe love” Dawida posłuchamy Bitaminy czy Artura Rojka. Z kolei w „Blonded” Frank dzieli się utworami Radiohead czy Clairo, które umilą poranną kawę. Artyści ze świata mody także publikują swoje inspiracje – Virgil Abloh z Off-White otwarcie mówi, że jego gust muzyczny, tak jak upodobanie do sztuki, nie zna granic. Michel Gaubert, realizator dźwięku pracujący dla Chanel i Louis Vuitton, przyznaje, że w obliczu kwarantanny nareszcie słucha albumów w całości. Na jego playliście znajdziemy jazzowe utwory Milesa Davisa i emocjonalne brzmienia FKA Twigs.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij