Znaleziono 0 artykułów
28.11.2022
Artykuł partnerski

Egzosomy przyszłością odmładzania?

28.11.2022
Fot. Getty Images

Najnowsze odkrycia z dziedziny medycyny estetycznej oscylują wokół technik regeneracyjnych. Zadaniem nowoczesnych technologii jest pobudzenie naturalnych procesów odnowy w komórkach, aby poprawić kondycję tych ulegających zmianom związanym z wiekiem. Terapia regeneracyjna egzosomami Dermapen Exo-Skin znakomicie wpisuje się w ten trend. Na czym dokładnie polega?

Naturalny wygląd jest dziś tym najbardziej pożądanym, dlatego medycyna estetyczna stawia dziś przede wszystkim na zabiegi, które stymulują komórki, najpierw wywołując w nich kontrolowane uszkodzenie, a następnie – dzięki podanym preparatom – regenerując oraz motywując je do procesów odnowy. Jedną z najbardziej popularnych procedur medycyny estetycznej, która nie daje tzw. efektu maski, jest mikronakłuwanie, które stymuluje skórę do ujędrnienia i wygładzenia. Niezwykłym odkryciem są możliwości włączenia do zabiegu naturalnie występujących w organizmie substancji – egzosomów. Co warto o nich wiedzieć?

Fot. Materiały prasowe

Czym są egzosomy i gdzie je znaleźć?

Egzosomy są ściśle związane z ludzkimi komórkami macierzystymi, które je wydzielają. To nanopęcherzyki bogate w białka, lipidy i kwasy nukleinowe, a ich zbawienny wpływ na kondycję skóry jest widoczny tuż po zabiegu. Tego samego dnia po procedurze Dermapen można wrócić do normalnych codziennych aktywności. Jednak największą zaletą egzosomów jest przyspieszanie procesów regeneracyjnych w tkankach. Nie zmieniają DNA komórki i są bezpieczne w stosowaniu.

– Egzosomy zawierają ponad tysiąc rodzajów peptydów, ok. 500-800 białek, 373 różne rodzaje lipidów, a także enzymy, antyoksydanty, czynniki wzrostu czy cytokiny. Dzięki temu mają niezwykły potencjał regeneracyjny. Odkryto je w latach 60. XX wieku. W 1987 roku użyto po raz pierwszy określenia „egzosom”, w 1991 roku wyizolowano komórki macierzyste z galarety Whartona znajdującej się w pępowinie, a w 1996 roku udowodniono, że egzosomy mogą być produkowane przez różne rodzaje komórek. Badania nad egzosomami zostały nagrodzone trzykrotnie Nagrodą Nobla – mówi dr n.med. Karolina Kopeć–Pyciarz, dermatolog ze SKIN SPA Centrum Dermatologii

Dr n.med. Karolina Kopeć–Pyciarz/Fot. Agata Piątkowska

Gdzie można znaleźć egzosomy? W pępowinie, tkance tłuszczowej (komórki macierzyste stanowią tylko 1 jej proc.) i szpiku kostnym (pobieranie ich to bardzo złożony proces). W pępowinie są one natomiast zawarte w galarecie Whartona i to właśnie stamtąd się je pozyskuje (za wcześniejszą zgodą przyszłej matki, której wykonuje się badania weryfikujące stan zdrowia). Z zabiegiem tym nie jest związana żadna trauma ani dla matki, ani dla dziecka (podobnie jak podczas wykorzystywania krwi pępowinowej w innych dziedzinach medycyny). Naturalną substancję, która jest bogactwem komórek macierzystych, kwasu hialuronowego i substancji odżywczych (galaretę Whartona) pobiera się z pępowiny nie podczas porodu, ale dopiero w laboratorium – do 24 godzin od jej odcięcia. Komórki macierzyste są oddzielane w sterylnych warunkach w laboratorium. Nie odwirowuje się ich ani nie liofilizuje. Hoduje się je w bioreaktorze, gdzie produkują jeszcze więcej egzosomów. Jak zapewnia dr n.med. Karolina Kopeć-Pyciarz, to sposób na uzyskanie najświeższych egzosomów o największym potencjalne odmładzającym i regenerującym. Dopiero z nich wytwarza się preparaty Exo-Skin przeznaczone do zabiegu z wykorzystaniem mikronakłuwania Dermapen. Ta technologia ma większy potencjał niż ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym, którego jakość bywa różna i jest bardzo zależna od aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Natomiast do uzyskania egzosomów potrzebnych do jednego zabiegu wykorzystuje się komórki od 10 różnych dawców.

Mikronakłuwanie Dermapen

Do tej pory podczas procedury Dermapen podawano w gabinetach koktajle złożone z różnych składników, dopasowanych do potrzeb i kondycji skóry. W zabiegu skórę nakłuwa się frakcyjnie, w sposób kontrolowany. Mezoterapia mikroigłowa tym urządzeniem oznacza 1920 nakłuć na sekundę, które stymulują komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Nakłucia ułatwiają również wtłaczanie egzosomów i innych substancji aktywnych z preparatu MG-Exo-Skin w skórę.

Fot. Materiały prasowe

Zabieg Dermapen Exo-Skin trwa ok. 30-45 minut, w tym czasie do skóry dociera kilka miliardów egzosomów. W związku z tym, że jest to terapia stymulująca i regenerująca wymaga przeprowadzenia serii zabiegów 4-6 powtórzeń co 4-6 tygodni.

Jak zabieg wpływa na skórę? Kompleksowo – poprawia jej elastyczność, spłyca drobne zmarszczki, niweluje blizny, obkurcza pory, ujednolica koloryt i wygładza. Cera jest po nim lepiej ukrwiona, optymalnie nawilżona i pełna promiennego blasku, globalnie odmłodzona i w fantastycznej kondycji. Dzięki połączeniu egzosomów z urządzeniem Dermapen tak naprawdę otrzymuje się dobrodziejstwo dwóch zabiegów, bo to terapia, która jest mariażem regeneracji mechanicznej i chemicznej. Dlatego można wykonywać ją z powodzeniem także u starszych pacjentów, których tkanki regenerują się wolniej. Nie powinno się jednak łączyć tej procedury z peelingami czy technologiami rozgrzewającymi tkanki (np. takimi jak radiofrekwencja). Egzosomy są bowiem wrażliwe na wysokie temperatury oraz zmiany pH i takie zabiegi mogą powodować rozpad lipidów.

Fot. Materiały prasowe

Jak zapewnia dr n.med. Karolina Kopeć-Pyciarz, Dermapen Exo-Skin można stosować niemal u każdego, bez obawy o ewentualne podrażnienia. U młodszych pacjentów terapia działa prewencyjnie i opóźnia procesy związane z upływającym czasem, natomiast u starszych procesy starzenia odwraca, co jest prawdziwą rewolucją w medycynie estetycznej. Procedura ze względu na bogactwo składników odżywczych, które zawierają egzosomy, może mieć też duży potencjał w leczeniu chorób dermatologicznych, jak łuszczyca, AZS czy trądzik.

Fot. Materiały prasowe

Pozabiegowy efekt można również podtrzymać, kontynuując działanie gabinetowe w domu. Im dłużej stosuje się egzosomy, tym lepsza regeneracja skóry. Serum Exo-Skin DP Dermaceuticals zawiera moc superskładników: 47 proc. egzosomów, kwas hialuronowy, niacynamid, witaminę C, kompleks ceramidowy, peptydy, glutation, wyciągi roślinne i D-panthenol. Nakłada się je dwa razy dziennie: rano i wieczorem, a następnie aplikuje krem lub kosmetyk z filtrem (w ciągu dnia).

Maria Kowalczyk / nostressbeauty
Proszę czekać..
Zamknij