Znaleziono 0 artykułów
10.04.2022

Słynne gwiazdy kina, które zaczynały (i wciąż świetnie sobie radzą) w branży muzycznej

10.04.2022
Fot. Everett Collection

Od Lady Gagi po Willa Smitha – przypominamy muzyków, których równie często co przed mikrofonem mogliśmy zobaczyć w znanych produkcjach telewizyjnych i kinowych.

Po zeszłorocznej premierze filmu „Licorice Pizza” Paula Thomasa Andersona wielu widzów z ekscytacją wypowiadało się o wystąpieniu Alan Haim, u boku Coopera Hoffmana (syna nieżyjącego już Philipa Seymoura) i Bradley’a Coopera. Choć dla Alan, która wraz z siostrami Este i Danielle tworzy zespół muzyczny Haim, był to aktorski debiut, szybko została okrzyknięta najlepszą aktorką sezonu.

Jacy jeszcze artyści przenieśli się ze sceny muzycznej na srebrny ekran? Oto lista gwiazd muzyki, będących również aktorami i aktorkami.

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.com.

1/22 Mark Wahlberg

Po krótkim pobycie w więzieniu w wieku 16 lat (za udział w bijatyce na tle rasistowskim w Bostonie w 1988 roku) Mark Wahlberg poszedł w ślady swojego brata Donniego – członka boysbandu New Kids on the Block i rozpoczął karierę w muzyce. Występował pod pseudonimem Marky Mark i wkrótce zdobył rozpoznawalność dzięki atrakcyjnemu wyglądowi i upodobaniu do obnoszenia się z nim (szybko zauważyła to marka Calvin Klein, która zatrudniła Wahlberga w kampanii reklamowej swoich dżinsów, gdzie pojawił się u boku Kate Moss). Pierwszy album Marky’ego Marka, „Music for the People” (na którym znalazły się takie hity jak „Good Vibrations” i „Wildside”), zdobył status platynowej płyty. Przełomem w karierze aktorskiej Wahlberga okazał się film „Przetrwać w Nowym Jorku” z 1995 roku, w którym zagrał z Leonardo DiCaprio, jednak to główna rola w „Boogie Nights” Paula Thomasa Andersona (w którym wcielił się w pomywacza zostającego gwiazdą porno, z niezapomnianą sceną nagości) umocniła jego karierę aktorską. Potem Wahlberg pojawił się w wielu nagrodzonych Oscarami filmach, takich jak „Infiltracja” czy „Fighter”, angażował się też w masową produkcję mniej ambitnych projektów, na przykład w takie filmy jak „Planeta Małp”, „Włoska Robota”, „Transformers: Wiek zagłady”, „Ted”, „Tata kontra tata” czy „Wszystkie pieniądze świata”.

2/22 Mandy Moore

W 1999 roku, gdy największą popularnością cieszyły się księżniczki popu Britney Spears i Christina Aguilera, piętnastoletnia Mandy Moore wydała popowy album „So Real”, który stał się hitem dzięki singlowi „Candy”. Szybko pojawiły się role w filmach, między innymi w „Pamiętniku Księżniczki” z 2001 roku oraz „Szkole Uczuć” z 2002, będące w zasadzie nową wersją kultowego „Love Story” na miarę początku XXI wieku . Choć od tamtego czasu cieszy się ogromną rozpoznawalnością za sprawą serialu „Tacy jesteśmy”, w którym wciela się w Rebeccę Pearson, do studia nagraniowego weszła dopiero w 2019 roku, po dekadzie przerwy, a w 2020 roku wydała swój siódmy album studyjny „Silver Landings”.

3/22 Justin Timberlake

Justin Timberlake zaczął swoją karierę w wylęgarni gwiazd – programie dla dzieci „Klub Myszki Miki” (obok Ryana Goslinga, Britney Spears, Christiny Aguilery i przyszłego kolegi z zespołu N Sync, JC Chaseza), jednak prawdziwym aktorem został dopiero po tym, jak jego kariera w boysbandzie zaczęła przygasać. Zdobył dwie nagrody Emmy za gościnne występy w „Saturday Night Live” oraz pojawił się w takich filmach jak „The Social Network”, „Zła Kobieta”, „To Tylko Seks”, „Alpha Dog” i „Co jest grane, Davis?”, a wszystko to zrobił, kontynuując karierę muzyczną, wydając pięć albumów studyjnych, dwie składanki oraz 39 singli (w tym 18 we współpracy z innymi artystami).

4/22 Rihanna

Choć pierwszy film Rihanny miał związek z jej karierą muzyczną – w 2006 roku zagrała samą siebie w „Dziewczynach z drużyny” (w którym w roli cheerleaderki pojawiła się również Solange Knowles) – później przyjmowała bardziej wymagające role, takie jak podoficer Cora Raikes w „Battleship: Bitwa o Ziemię”” (2012), Bogini Księżyca w „Annie” (2014), Marion Crane w serialu „Bates Motel”, piosenkarka w „Valerian i Miasto Tysiąca Planet” (2017) oraz hakerka Nine Ball w „Ocean’s Eight” (2018). Nowszą produkcją z jej udziałem jest musical „Guava Island” z 2019 roku, w którym zagrała u boku Donalda Glovera.

5/22 Harry Styles

Obiekt westchnień wszystkich fanek One Direction debiut na ekranie zaliczył w 2017 roku, w wychwalanym przez krytyków epickim dziele Christophera Nolana, „Dunkierce”, która otrzymała wiele nagród. Teraz wśród spodziewanych projektów z jego udziałem znajdują się „My Policeman” (ze znaną z serialu „The Crown” Emmą Corrin) oraz wyreżyserowany przez Olivię Wilde „Don’t Worry, Darling” (z Florence Pugh).

6/22 Beyonce

Destiny’s Child było już bardzo znanym zespołem, gdy Beyoncé wystąpiła w pierwszym filmie (nie licząc telewizyjnej produkcji MTV „Carmen: A Hip Hopera”). Jej rola w obrazie „Austin Powers i Złoty Członek” była parodią postaci z gatunku blaxploitation. Następne były „Wojna Pokus” z 2003 roku i „Różowa Pantera” z 2006. Krótko potem dostała jedną z głównych ról w nagrodzonym Oscarami filmie „Dreamgirls”. Kolejnymi filmami z jej udziałem były „Cadillac Records” (2008) oraz „Obsesja” (2009). Piosenkarka udzieliła też głosu jednej z postaci w reboocie „Króla Lwa” Jona Favreau’a z 2019 roku.

7/22 Steve van Zandt

Choć może trudno w to uwierzyć, nim zagrał Silvio Dantego w „Rodzinie Soprano”, Steve Van Zandt nie miał żadnego formalnego doświadczenia aktorskiego. Jako piosenkarz, autor tekstów, gitarzysta i mandolinista najlepiej był znany jako członek zespołu E Street Band Bruce’a Springsteena, z którym zdarza mu się występować od 1975 roku.

8/22 Madonna

W 1985 roku, niecały rok po wydaniu swojego przełomowego albumu „Like a Virgin”, Madonna zagrała jedną ze swoich najbardziej kultowych ról, w „Rozpaczliwie poszukując Susan” tytułową Susan Seidelman, u boku Rosanny Arquette. Na pochwały krytyków musiała jednak zaczekać. Dopiero w 1997 roku została nagrodzona Złotym Globem dla najlepszej aktorki za film „Evita”. Jej niezapomnianymi rolami są również Mae Mordabito w „Ich własnej lidze” (1992) i w komediodramacie „Układ prawie idealny” (2000), gdzie na planie spotkała się z Rupertem Everettem i Benjaminem Brattem. Miała też epizodyczny występ w filmie o Jamesie Bondzie z 2002 roku, „Śmierć nadejdzie jutro”.

9/22 Kris Kristifferson

Kris Kristofferson, który w młodości był beneficjentem Stypendium Rhodesa, w latach 70., gdy zaczął grać w filmach, był nie tylko uznanym sportowcem, lecz także muzykiem nominowanym do nagród Grammy oraz Country Music Association Awards. Sławę zyskał między innymi dzięki występom w filmie „Alicja już tu nie mieszka” z Ellen Burstyn czy musicalu „Narodziny Gwiazdy” z Barbrą Streisand. Jest również autorem hitów takich gwiazd jak Janis Joplin, Gladys Knight & The Pips i Johnny Cash.

10/22 Queen Latifah

Queen Latifah zalicza się do bardzo wąskiego grona artystów tworzących hip-hop i R&B, którzy za grę aktorską otrzymali nominację do Oscara. Jednak zanim pojawiła się w takich filmach jak „Chicago”, „Barbershop 2: Z powrotem w interesie”, „Lakier do włosów” czy wielki hit z 2017 roku, „Laski na Gigancie”, robiła karierę raperki, która w 1989 roku wydała swój debiutancki album „All Hail The Queen” (na którym znalazł się jej singiel „Ladies First”) nakładem wytwórni Tommy Boy Records.

11/22 Idris Elba

Nim stał się odnoszącą ogromne sukcesy gwiazdą kina i telewizji, Idris Elba był DJ’em grającym w londyńskich klubach nocnych, znanym jako „Big Driis”. Nawet gdy jego kariera aktorska nabrała tempa, jedną nogą pozostał w świecie muzyki i w 2010 roku wydał swój pierwszy minialbum, „High Class Problems Vol.1” (premiera serialu „Luther” na BBC miała miejsce zaledwie miesiąc później). W 2019 roku zagrał z kolei dwugodzinny set w czasie Coachelli.

12/22 Jennifer Hudson

Dwa lata po zajęciu siódmego miejsca w amerykańskim „Idolu” Jennifer Hudson zdobyła Oscara za rolę Effie w filmie „Dreamgirls” z 2006 roku. Została również wybrana przez samą Arethę Franklin do głównej roli w filmie „Respect” opowiadającym o jej życiu, który ukazał się w 2021 roku.

13/22 Ludacris

Pod koniec lat 90. i na początku lat 2000. Ludacris znajdował się na szczytach list przebojów, dzięki takim utworom jak „Rollout”, „Stand Up”, „Act a Fool” i „One Minute Man” nagranego wspólnie z Missy Elliott. Wtedy też, pod swoim prawdziwym nazwiskiem – Chris Bridges – zaczął grać w takich projektach jak „Prawo i porządek: Sekcja specjalna” (gdzie wcielił się w pasierba postaci granej przez Ice’a-T!), „RocknRoll” z 2008 roku oraz druga połowa serii „Szybcy i wściekli”.

14/22 Awkwafina

Nim zaszczyciła wielkie ekrany swoją obecnością w filmach „Ocean’s Eight” (2018), „Bajecznie bogaci Azjaci” (2018) i „Kłamstewko” (2019), Awkwafina (urodzona jako Nora Lum) wyrobiła sobie nazwisko jako raperka. W 2012 roku jej piosenka „My Vag” stała się wiralem. Jej debiutancki album „Yellow Ranger” ukazał się w 2014 roku. 

15/22 Lady Gaga

 Choć uwagę wszystkich skupiła w 2018 roku, film „Narodziny gwiazdy” nie był jej aktorskim debiutem. W wieku 15 lat pojawiła się w jednym z odcinków „Rodziny Soprano”, w którym wcieliła się w koleżankę z klasy A. J’a Soprano. Wiele lat później, w roku 2014, gdy była już gwiazdą popu, Gaga wystąpiła w filmie „Sin City: Damulka warta grzechu” jako kelnerka o imieniu Bertha, a następnie w dwóch sezonach antologii „American Horror Story” Ryana Murphy’ego. Za sportretowanie Hrabiny w „American Horror Story: Hotel” zdobyła Złoty Glob. Ostatni występ? Rola Patrizii Reggiani w „Domu Gucci” Ridley’a Scotta.

16/22 Ice Cube

Jako były członek grupy raperów N.W.A. z Los Angeles Ice Cube zaliczany jest do najbardziej wpływowych postaci w historii amerykańskiego hip-hopu. Jednak rola Doughboya w filmie „Chłopaki z sąsiedztwa” Johna Singletona jest dla niego prawie tak samo ważna. Kolejnymi wyzwaniami aktorskimi, których podejmował się Ice Cube, były seria „Piątek” (1995, 2000, 2002), „Barbershop” (2002, 2004, 2016), „21 Jump Street” (2012), „22 Jump Street” (2014) oraz „Na topie” (2020).

17/22 LL Cool J

Po rozpoczęciu kariery rapera z Def Jamem w 1984 roku LL Cool J (jego pseudonim oznacza Ladies Love Cool James) wydał 13 albumów i zdobył dwie nagrody Grammy. W międzyczasie zagrał też kilka ról: w filmie „Dzikie Koty” z 1986, gdzie zadebiutował u boku Wesley’a Snipesa, Goldie Hawn i Woody’ego Harrelsona, oraz w „Zabaweczkach” z 1992 roku, gdzie na planie spotkał się z Robinem Williamsem. W 1995 roku LL Cool J wystąpił we własnym sitcomie „In The House”. Rok 1998 przyniósł mu rolę w „Halloween: 20 lat później”, a 1999 „Piekielną głębię” i przebój Olivera Stone’a „Męska Gra”. Od 2009 roku występuje w serialu „NCIS: Los Angeles” produkowanym przez CBS.

18/22 Will Smith

Will Smith jeszcze jako nastolatek rozpoczął wyjątkowo udaną – i znaną z niestosowania przekleństw – karierę rapera, wspólnie z Jeffem Townesem. Ich ówczesne pseudonimy to DJ Jazzy Jeff i Fresh Prince. W 1986 roku wielkim hitem był ich pierwszy singiel „Girls Ain’t Nothing But Trouble”. Rok później ich debiutancki album, „Rock the House”, znalazł się na liście Billboard 200. W 1991 roku BBC stworzyła sitcom ze Smithem w roli głównej, zatytułowany „The Fresh Prince of Bel-Air”. Występował w nim przez sześć sezonów, po czym, dzięki takim filmom jak „Bad Boys” z 1995, „Dzień Niepodległości” z 1996 oraz „Faceci w Czerni” z 1997 roku, znalazł się w gronie najsłynniejszych i najlepiej opłacanych hollywoodzkich aktorów. Swoje pierwsze nominacje do Oscara zdobył za filmy „Ali” z 2001 oraz „W pogoni za szczęściem” z 2006 roku.

19/22 Cher

Cher ma status megagwiazdy od czasu, gdy w połowie lat 60. zawładnęła sceną muzyczną jako połowa folk-rockowego duetu Sonny & Cher. Jej pierwsza rola filmowa pojawiła się jeszcze w tej samej dekadzie (zagrała modelkę w serialu telewizyjnym „The Man from U.N.C.L.E”). Niedługo potem zadebiutowała na Broadway’u we „Wróć, Jimmy Deanie” Roberta Altmana, w którego wersji filmowej wystąpiła potem w 1982 roku. Za rolę w nim nominowano ją do Złotego Globu. Następnie wystąpiła z Meryl Streep i Kurtem Russellem w filmie „Silkwood” z 1983, a dwa lata później zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes za rolę w „Masce” Petera Bogdanovicha. Potem pojawiła się w takich obrazach jak „Czarownice z Eastwick”, „Wpływ Księżyca”, „Syreny”, a ostatnio w „Mamma Mia! Here we go again” z 2018 roku. W 1988, gdy otrzymała pierwszego Oscara (za „Wpływ Księżyca”), „The New York Times” napisał, że „dla kobiet chodzących do kina spełnia taką rolę, jaką Jack Nicholson spełnia dla mężczyzn. Wolna od brzemienia, jakim byłaby rola ulubienicy Ameryki, reprezentuje nas [kobiety], które snujemy fantazje na temat zemsty, i mówi wszystkim głąbom… gdzie mogą się udać. Uroda nie wystarczy, by coś takiego uszło na sucho. Do tego trzeba od 40 lat być Cher”.

20/22 Barbra Streisand

U Barbry Streisand aktorstwo było czymś nieuniknionym, a przypadkiem raczej to, że zaczęła od śpiewania. Pracowała w nowojorskim klubie nocnym, gdy reżyser teatralny i dramaturg Arthur Laurents zaprosił ją na casting do „I can get it for you wholesale”, spektaklu, dzięki któremu zadebiutowała na Broadway’u (gdzie poznała swojego pierwszego męża Elliotta Goulda) w 1962 roku. Jednak zanim dostała rolę Fanny Brice w „Zabawnej dziewczynie”, zdążyła wydać trzy albumy studyjne oraz siedem kolejnych, nim filmowa adaptacja spektaklu sprawiła, że stała się gwiazdą filmową.

21/22 Mandy Patinkin

Mandy Patinkin może trochę odstawać od tej listy – jako absolwent Juilliard zawsze był śpiewającym aktorem. Jednak czy uwielbiający go za role w „Narzeczonej dla księcia”, serialach „Zabójcze umysły” i „Homeland” oraz „Sprawa idealna” wiedzą o jego wykształceniu? Na Broadway’u Patinkin zagrał Che w „Evicie” Andrew Lloyda Webbera oraz Georgesa Seurata w musicalu Stephena Sondheima „Sunday in the park with George”. Przez ostatnie 30 lat wydał też kilka albumów studyjnych, z których najnowszym jest „Children and Art” z 2019 roku.

22/22 Ice-T

Ice-T rozpoczął karierę jako undergroundowy raper w latach 80., a debiutancki album „Rhyme Pays” wydał w 1987 roku we współpracy z wytwórnią Sire Records. W 1991 roku zagrał śledczego w filmie Maria Van Peeblesa w „New Jack City”. W tym samym roku wcielił się w szefa gangu w filmie „Rykoszet”, gdzie zagrał razem z Denzelem Washingtonem i Johnem Lithgowem. Rok później wystąpił w jego kontynuacji zatytułowanej „Wstęp wzbroniony”, po czym dostał główną rolę w „Grze o przeżycie” z 1994 roku oraz mniejsze w „Johnny Mnemonic” (1995) i „Odlotowej Dziewczynie”. Od 2000 roku wciela się w nowojorskiego sierżanta policji Odafina Tutuolę w produkowanym przez NBC serialu „Prawo i porządek: Sekcja specjalna”.

Vogue
Proszę czekać..
Zamknij