Znaleziono 0 artykułów
20.08.2023

Najwyższy czas na powrót havaianasów

20.08.2023
Paris Hilton / Fot. Getty Images

Skoro wszyscy noszą crocsy, nadszedł czas także na powrót havaianasów. Ale czy te klapki, które łatwo zakwalifikować do kategorii ugly shoes, sprawdzą się poza brazylijską plażą?

Kiedy klapki marki Havaianas muskają ziemię, stopa dotyka podeszwy. Ten błogi dźwięk kojarzy się z wakacjami, wolnością i zabawą. Te buty stworzono dla surferów, którzy nienawidzą ograniczeń.

Istniejąca od lat 60. XX wieku marka Havaianas na początku tworzyła obuwie robocze, a obecnie sprawdza się i na lądzie, i na morzu, i do trójkątnych bikini, i do kąpielówek. Od ponad dekady brand zdobywa coraz to młodszych fanów (np. wypuszczając model z kwadratowymi palcami i kampanię z Barbie Ferreirą). Wciąż najbardziej kultowy pozostaje najprostszy i najtańszy model klapek, których cena nie przekracza 100 złotych. A największą zaletą havaianasów jest to, że nie próbując dostosować się do żadnych trendów, mają tylko jeden cel – plażę. Zupełnie jak Ken z „Barbie” Grety Gerwig.

Kim Kardashian / Fot. Getty Images

Havaianas: Marka, która kojarzy się z brazylijską radością życia

Wystarczy zobaczyć flagę umieszczoną nad trzecim palcem u nogi, by skojarzyć havaianasy z wakacjami. Roztacza się przed nami wówczas wizja ubranej w bikini Gisele Bündchen, rozgrywki w siatkówkę plażową i wygłupiających się mężczyzn rywalizujących ze sobą w podciąganiu się na drążku. Z dużych palców u nóg zwisają im oczywiście kultowe klapki.
 
Na równi z piłką nożną i muzyką samba havaianasy nie są może dokładnym odzwierciedleniem brazylijskiej kultury, ale przykładem tego, jak ten kraj interpretuje popkultura – egzotyczny raj, w którym rodzą się supermodelki.

Rozmawiałem ostatnio z Biz Sherbert, która współtworzy podcast Nymphet Alumni o modzie. – Jeszcze kilka lat temu uznalibyśmy noszenie klapek w mieście za faux pas. Teraz moja przyjaciółka się z nimi nie rozstaje i wygląda świetnie – mówiła mi ekspertka. Wystarczy spojrzeć, ilu celebrytów sfotografowano ostatnio w piżamie. Lily-Rose Depp nosiła swoją z parą klapek Scholla.

Tyson Beckford / Fot. Getty Images

Dlaczego klapki Havaianas są teraz tak popularne? – pyta Sherbert. – Dużo mówi się o trampkach taty, crocsach i niskich obcasach, które powracają, ale klapki są chyba jeszcze bardziej ugly. Dlatego jeśli wyglądasz dobrze w havaianasach, to znaczy, że naprawdę masz pewność siebie – tłumaczy.

Havaianasy: Luksus wolności, lenistwo czy podążanie za trendem na ugly shoes

Powrót havaianasów nie dziwi w kontekście mody na koszulki w stylu vintage pasujące do klimatu blokecore. Publikując zdjęcia z tym hasłem w mediach społecznościowych, ludzie filmują siebie pijących piwo, w dżinsach z prostymi nogawkami, a ich białe skarpetki wystają z samb Adidasa. Oni niby interesują się piłką nożną, ale tak naprawdę wolą ubrania. I chociaż Wielkiej Brytanii można przypisać wynalezienie „pięknej gry”, to Brazylia z jej 16 tys. profesjonalnych graczy uczyniła ten sport światowym fenomenem. Pelé, Ronaldinho, Neymar, Thiago Silva – ten kraj to ojczyzna futbolu.

Lauren Conrad / Fot. Getty Images

Zbyt łatwo byłoby powiązać urok modelu Havaianas z trwającą obsesją mody na punkcie nietypowego obuwia. Twierdzę jednak, że tak zwane brzydkie buty przestały być postrzegane jako nieatrakcyjne. Naomi Campbell nosi nadmuchane szpilki, Victoria Beckham – crooty, a Pamela Anderson – crocsy na obcasie. Większość z nich jest świadomie przerysowana. Żadne z nich nie wzbudziłyby takiego przerażenia, jak para skechersów, geoxów lub klapek z odkrytymi palcami.

Oczywiście marka Havaianas nie przejmuje się tym, jak może być postrzegana. Ma przecież niezachwianą pewność siebie supermodelki z brazylijskiej plaży.

 

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

Daniel Rodgers
Proszę czekać..
Zamknij