Znaleziono 0 artykułów
06.09.2021

Kolekcja broszek królowej Elżbiety II

06.09.2021
Fot. Getty Images

Kolekcja broszek angielskiej królowej liczy ponad 300 sztuk. Każda z nich opowiada oddzielną historię. Nosząc biżuterię, Elżbieta II za każdym razem wysyła też sygnał do poddanych.

Zgodnie z królewskim zwyczajem Elżbieta II nie powinna publicznie formułować opinii politycznych, wygłaszać emocjonalnych przemówień czy opowiadać wprost o sprawach rodzinnych. Królowa komunikuje się więc za pomocą… broszek. Podczas przemówienia do narodu brytyjskiego w trakcie pandemii koronawirusa przypięła broszkę z diamentami i turkusem, którą dostała w prezencie ślubnym. Mówi się, że wybrała ten element ze względu na to, iż turkus uspokaja. Według raportu Lyst po tym przemówieniu wyszukiwania broszek wzrosły o 115 proc. w ciągu trzech godzin.

Oto kultowe broszki królowej Elżbiety II.

1/33 Broszka z kokardą Wiktorii, lipiec 2021 roku

Na oficjalnym instagramowym koncie rodziny królewskiej pokazano królową z jedną z trzech historycznych broszek Victorii Bow. Królowa Maria przypięła wszystkie trzy podczas swojej koronacji, a królowa Wiktoria nosiła je jako komplet – z przodu długiej spódnicy. W 1901 roku królowa Wiktoria zdecydowała, że broszki są dziedzictwem korony, czyli przechodzą bezpośrednio w dół linii monarchów i mogą być noszone tylko przez królowe lub królewskie konsorcja. Elżbieta II odziedziczyła ten zestaw, gdy objęła tron, ale w przeciwieństwie do swoich królewskich przodków woli nosić każdą broszkę osobno.

2/33 Broszka z diamentowymi porami Welsh Guards, czerwiec 2020 roku

Na corocznych uroczystościach monarchini nosi zazwyczaj odznakę pułku piechoty armii brytyjskiej Grenadier Guards. Tym razem – podczas parady Trooping the Colour, która odbyła się koło pałacu Buckingham – wybrała broszkę, z którą często pokazuje się na publicznych wystąpieniach: diamentowe pory. To ukłon w stronę walijskich strażników, bowiem por jest emblematem Welsh Guards (Gwardia Walijska).

3/33 Broszka korona rubinowa królowej Wiktorii zestawiona z naszyjnikiem korony rubinowej, czerwiec 2015 roku

Ten zestaw – królowa miała go podczas państwowego bankietu, gdy składała oficjalną wizytę w Niemczech – został zaprojektowany przez księcia Alberta dla królowej Wiktorii i stanowił część kolekcji Królowej Matki aż do jej śmierci w 2002 roku.

4/33 Broszka królewska z różowym szafirem i diamentami, czerwiec 2015 roku

5/33 Broszka diamentowego jubileuszu królowej Wiktorii, lipiec 2010 roku

Jak sama nazwa wskazuje, brylanty i perły zostały podarowane królowej Wiktorii jako prezent z okazji jej diamentowego jubileuszu, czyli po 60 latach panowania (1897 rok). Jako dziedzictwo korony broszka trafiła następnie do królowej Aleksandry, królowej Marii i – oczywiście – Elżbiety II.

6/33 Broszka Centenary Rose, maj 2017 roku

Większość broszek królowa Elżbieta II odziedziczyła po poprzedniczkach. Tę zaprojektowała sama jako prezent na setne urodziny Królowej Matki. Broszka zawdzięcza nazwę stu diamentom, które otaczają ręcznie malowaną na krysztale kamiennym różę Grandiflora królowej Elżbiety. Królowa przypięła tę broszkę podczas transmisji bożonarodzeniowej w 2002 roku (to również rok śmierci jej matki).

7/33 Broszka z trzema ostami, lipiec 2014 roku

Królowa otrzymała tę broszkę od sułtana Omanu. Przypięła ją na Igrzyska Wspólnoty Narodów w Glasgow w 2014 roku, bo oset to narodowy symbol Szkocji.

8/33 Broszka ślubna z szafirem i diamentem królowej Wiktorii, marzec 2016 roku

Broszka podarowana królowej Wiktorii przez jej przyszłego męża, księcia Alberta, w przeddzień ich ślubu w 1840 roku (znana również jako broszka księcia Alberta). Po śmierci męża w 1861 roku królowa Wiktoria nie nosiła już tej broszki. Szafirowo-diamentową ozdobę odziedziczyła królowa Maria, potem Królowa Matka, a obecnie nosi ją Elżbieta II. Mówi się, że jest to jeden z najważniejszych elementów biżuterii monarchini.

9/33 Broszka Flower Basket, czerwiec 2016 roku

Rodzice królowej Elżbiety – Jerzy VI i Królowa Matka – podarowali jej broszkę w kształcie kosza kwiatów z okazji narodzin jej pierwszego dziecka, księcia Karola, w 1948 roku. Broszka Flower Basket wystąpiła na oficjalnym portrecie z nowo narodzonym księciem, następnie na chrzcie prawnuka, księcia Jerzego, oraz podczas przemówienia bożonarodzeniowego w 2016 roku.

10/33 Broszka Jardine Star, październik 2010 roku

Monarchini przypina ją do kolorowych płaszczy. Ośmioramienna, ozdobiona diamentami broszka została podarowana królowej przez lady Jardine w 1981 roku. Ostatnio Jej Królewska Mość przypięła ją podczas obchodów Dnia Wspólnoty Narodów w 2020 roku.

11/33 Broszka Królowej Matki z diamentowym liściem palmy, czerwiec 2014 roku

Powstała w 1938 roku z diamentów Cartier. Cacko w kształcie liścia palmy Elżbieta II odziedziczyła po śmierci Królowej Matki, która nosiła broszkę do kolorowych strojów. Co jej córka z powodzeniem naśladuje.

12/33 Broszka ze skarabeuszem, listopad 2015 roku

Złotą broszkę z rubinami i diamentami w 1966 roku sprezentował żonie książę Filip. Ozdobę zaprojektowaną przez Andrew Grima Elżbieta II łączy z różowymi kostiumami. Broszkę można podziwiać na oficjalnym portrecie wykonanym z okazji diamentowej rocznicy ich ślubu, podczas przemówienia bożonarodzeniowego w 2007 roku i różnych jubileuszy.

13/33 Broszka Cambridge Emerald, październik 2005 roku

Składa się ze szmaragdu otoczonego dwoma okręgami z diamentów. Należała do Augusty, księżnej Cambridge, babki królowej Marii, która w 1818 roku wygrała pudełko z 30 szmaragdami na aukcji charytatywnej we Frankfurcie. Gdy królowa Maria odziedziczyła te szlachetne kamienie, zleciła ulubionej pracowni jubilerskiej Garrard wykonanie z nich broszki i tiary Delhi Durbar. Królowa Elżbieta dostała broszkę po śmierci Marii.

14/33 Broszka z emaliowanymi liśćmi klonu, czerwiec 2010 roku

Enamel Maple Leaves to sześć liści klonu wykonanych z różnobarwnej emalii. Każdy liść ma diamentową obwódkę. Jako pierwsza tę broszkę nosiła królowa Maria. Elżbieta II pojawiła się z nią podczas podróży po krajach Wspólnoty Narodów w 2010 roku.

15/33 Broszki Aquamarine Clip, lipiec 2010 roku

Broszki z jasnoniebieskich akwamarynów i białych diamentów Elżbieta II dostała w 1944 roku od ojca, króla Jerzego VI, z okazji 18. urodzin.

16/33 Broszka z kokardą królowej Wiktorii, lipiec 2010 roku

Powstała w 1858 roku z brylantów i diamentów o szlifie rozetowym. Broszka stanowi jedną z wielu ozdób odziedziczonych po Królowej Matce.

17/33 Broszka Braemar Feather, wrzesień 2010 roku

Podarowana królowej przez towarzystwo Braemar Royal Highland Society w 2002 roku z okazji Złotego Jubileuszu. Twórcy broszki inspirowali się piórem orła przedniego, majestatycznego szkockiego ptaka.

18/33 Broszka z perłą i diamentem królowej Wiktorii, wrzesień 2010 roku

Składa się z diamentów i ośmiu pereł oraz dodatkowych trzech pereł jako wisiorków. Jak sama nazwa wskazuje, broszkę jako pierwsza nosiła królowa Wiktoria. Ozdobę odziedziczyła Królowa Matka, a potem Elżbieta II.

19/33 Broszka ślubna królowej Aleksandry, listopad 2015 roku

Znana również jako broszka królowej Aleksandry Triple Drop. To jedna z wielu broszek królowej ozdobionych perłami i diamentami – prezentuje potrójne grono pereł i diamentów oraz trio diamentowych i perłowych wisiorków wykonanych przez jubilerów z pracowni Garrard. Królowa Aleksandra dostała broszkę w zestawie klejnotów jako prezent ślubny od męża, króla Edwarda VII, w 1863 roku. Naszyjnik, kolczyki i broszkę z tego zestawu odziedziczyła królowa Maria, która w 1953 roku przekazała Elżbiecie II kolczyki i broszkę.

20/33 Broszka z szafirem i diamentem Grapes, czerwiec 2010 roku

21/33 Broszka Cullinan V Heart Diamond, czerwiec 2010 roku

Z 19-karatowym diamentem w kształcie serca i kilkoma mniejszymi diamentami w oprawie pavé jest jedną z najpiękniejszych broszek królowej. Diament został podarowany królowi Edwardowi VII na jego 66. urodziny w 1907 roku przez lud RPA po tym, jak został oszlifowany z ogromnego diamentu Cullinan (621,2 g), a następnie trafił do królowej Marii. Cullinan V może być zawieszony na broszce Cullinan VIII lub posłużyć jako wisiorek z Cullinan VII.

22/33 Broszka Pearl Trefoil, czerwiec 2016 roku

Elżbieta II często nosi Perłową Koniczynę, którą biografka królewskich klejnotów, Leslie Field, opisała w swej książce „The Queen’s Jewels” jako „duży czterolistny zestaw z perłami i diamentowym gronem pośrodku”.

23/33 Broszka Australian Wattle, grudzień 2017 roku

Jak sama nazwa wskazuje, broszka ma przypominać narodowy kwiat Australii – akację złocistą. Została wykonana z platyny oraz żółtych i białych diamentów w lokalnym zakładzie jubilerskim Williama Drummonda. Broszka została podarowana królowej podczas jej podróży po Wspólnocie Narodów w 1954 roku przez ówczesnego premiera Australii, Roberta Menziesa.

24/33 Broszka z australijskim hibiskusem, kwiecień 2011 roku

Tak jak Australian Wattle nawiązuje do flory antypodów. Broszka została podarowana królowej w 1958 roku. Składa się z 346 nieskazitelnych diamentów i 34 birmańskich rubinów układających się w trójwymiarowy kwiat hibiskusa.

25/33 Broszka z oszronionym słonecznikiem, lipiec 2012 roku

Broszka Frosted Sunflower – złoty kwiat ozdobiony 31 diamentami – została wykonana dla królowej w 1975 roku przez pracownię Garrard. To jedna najbardziej z ulubionych broszek monarchini.

26/33 Broszka Courtauld Thomson Scallop-Shell, czerwiec 2010 roku

Odziedziczona po Królowej Matce. Rzędy diamentów z pojedynczą perłą umocowaną pośrodku układają się w kształt muszli, z której luźno zwisa pięć pasm diamentów. Broszka została zaprojektowana przez lorda Courtauld-Thomsona, wykonana w 1919 roku i podarowana Królowej Matce przez jego siostrę, Winifred Hope Thomson.

27/33 Broszka księżnej Cambridge, marzec 2014 roku

Jedna z najstarszych w kolekcji królowej. Składa się z kombinacji pereł i diamentów oraz ma odczepiany wisiorek. Jej pierwszą właścicielką była Augusta, księżna Cambridge. Królowa Maria przypinała broszkę z okazji królewskich chrztów: Elżbiety (1926) i Karola (1948). Teraz broszka księżnej Cambridge należy do królowej Elżbiety II.

28/33 Rosyjska broszka królowej Marii, czerwiec 2016 roku

Prawdopodobnie jeden z najcenniejszych przedmiotów należących do monarchini. Wykonana z kwadratowego diamentu i kwadratowego szafiru o szlifie kaboszonowym umocowanych w diamentowej oprawie. Królewski historyk Ian Lloyd twierdzi, że broszka była prezentem ślubnym od cesarza Rosji, Aleksandra III, i jego żony, cesarzowej Marii, dla przyszłej królowej Marii w 1893 roku. Następnie została podarowana królowej Elżbiecie II w prezencie ślubnym przez Jerzego VI jako część większego zestawu szafirów. Król uważał bowiem, że głęboki odcień niebieskiego kamienia pasuje do koloru oczu jego córki.

29/33 Broszka z opalem australijskim, lipiec 2015 roku

Broszka z australijskimi czarnymi opalami i diamentami w złotej oprawie to prezent ślubny podarowany królowej przez Australijską Cesarską Ligę Żeglarzy, Żołnierzy i Lotników Powracających. Elżbieta II jest patronką tej organizacji.

30/33 Broszka Kent Amethyst, czerwiec 2013 roku

Jeden z najstarszych elementów z osobistej kolekcji biżuterii monarchini. Pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, pierwotnie należała do synowej króla Jerzego III i matki królowej Wiktorii, księżnej Kentu. Imituje promienie słoneczne.

31/33 Broszka Carrington Feather, marzec 2014 roku

Jedna z wielu broszek królowej wysadzanych szafirami. Ślubny prezent od księcia Edynburga w 1947 roku.

32/33 Broszka Amethyst Bouquet, marzec 2004 roku

Kwiatowa kompozycja z ametystów i diamentów w oprawie z żółtego złota.

33/33 Broszki Cullinan III i IV, czerwiec 2012 roku

Pieszczotliwie nazywane „frytkami babci”. Broszki Cullinan III i IV (odpowiednio: 94,4 i 63,6 karata) również zostały wycięte ze słynnego diamentu Cullinan. Edward VII przekazał oba kamienie królowej Marii, która z okazji koronacji umieściła je tymczasowo w swojej koronie, a później nosiła jako broszki. Elżbieta II odziedziczyła je po swojej babci w 1953 roku.

Ana Eksouzian-Cavadas
Proszę czekać..
Zamknij