Znaleziono 0 artykułów
13.04.2022

Mimi Choi: Awangardowa makijażystka z TikToka

13.04.2022
Fot. @mimichoi

Jej trójwymiarowe makijaże, choć chyba lepiej pasuje określenie obrazy, dosłownie wyskakują z ekranu telefonu. Mimi Choi, której surrealistyczne prace zachwycają miliony ludzi na całym świcie, opowiada nam o technikach, w jakich tworzy, o swoich inspiracjach oraz o tym, jak czuła się, widząc swój makijaż na tak istotnym wydarzeniu, jak Met Gala. 

Nie bez powodu makijażystki i makijażyści nazywani są artystami. Każdy, kto obejrzy TikToka Mimi Choi, zawodowej mejkapistki z Vancouver i jej surrealistyczne makijaże 3D, od razu to zrozumie. Na swoim profilu Choi często pokazuje końcowy efekt na jej własnej twarzy, która praktycznie wyskakuje z ekranu telefonu. – Pociąga mnie taki styl, ponieważ daje mi absolutną wolność tworzenia i wyrażania siebie, w formie, na którą nie pozwalają mi słowa – mówi Choi w rozmowie z amerykańskim „Vogiem”. – Czuję, że taka sztuka ma w sobie ogromny potencjał, a jedyne, co mnie ogranicza, to moja wyobraźnia.

@mimles 💄 #makeup #facepaint #mimles #trippy #illusion #illusionmakeup #lipstick #happyholidays #winterbreak #fyp #fy #foryou #foryoupage #trippy #painting ♬ Feeling Good - Michael Bublé

Od czasu, gdy w styczniu pojawił się jej pierwszy film na TikToku, Choi zdobyła ponad 880 tys. obserwatorów. Za pomocą makijażu dzieli swoją buzię na warstwy lub na wiele małych elementów. Maluje na niej pejzaże miast albo twarze, w których nie da się określić, gdzie zaczynają się jej prawdziwe oczy, a gdzie kończą się te namalowane. – Mój styl określany jest jako surrealistyczny, szokujący, nieprzewidywalny i nieziemski – mówi Choi o swojej estetyce.

Biorąc pod uwagę jej imponujący talent do wprowadzania w życie każdej koncepcji, jaką sobie wymyśli, nie powinno dziwić, że Choi współpracuje też z celebrytami przy projektach specjalnych, które pokazywane są później na czerwonych dywanach. Przykładem może być siedem psychodelicznych oczu, które namalowała na twarzy Ezry Millera na Met Galę w 2019 r. – Praca z Ezrą była niezapomnianym doświadczeniem, ponieważ dał mi totalną wolność i całkowicie zaufał mojej twórczości – mówi Choi.

Choi opowiada nam o technikach, w jakich tworzy, o swoich inspiracjach oraz o tym, jak czuła się, widząc swój makijaż na tak istotnym wydarzeniu, jak Met Gala. 

@mimles 👹 #makeup #facepaint #mimles #trippy #illusionmakeup #illusion #fyp #fy #foryou #foryoupage #art #artist #winterbreak #happyholidays #painting #eyes ♬ Let Me Blow Ya Mind - Eve

Vogue: Co spowodowało, że zaczęłaś tworzyć na TikToku?

Mimi Choi: Po tym, jak pokazywałam swoje prace w innych mediach społecznościowych, postanowiłam wypróbować TikToka, by zobaczyć, czy dotrę za jego pomocą do nowej grupy odbiorców. Chciałam zaprezentować swoją pracę ludziom spoza branży beauty i czułam, że TikTok ma taki potencjał. Miałam zbiór wideo z siedmiu lat, więc tworzenie filmów na TikToka okazało się bardzo łatwym procesem, który potraktowałam jak dobrą zabawę.

Jak wygląda u ciebie ten proces i skąd czerpiesz pomysły?

Mój proces tworzenia jest bardzo szybki i nigdy go nie planuję. Chcę stawiać nacisk na ostateczny efekt, więc zazwyczaj załączam klipy pokazujące ostatnie poprawki i usuwanie makijażu. Ludzie często myślą, że używam Photoshopa, więc w TikToku podoba mi się to, że dzięki ruchom twarzy mogę pokazać, że nie edytuję swoich prac. Moje pomysły przychodzą do mnie w naturalny sposób, nie zwracam zbyt dużej uwagi na trendy, ponieważ to najbardziej autentyczna forma autoekspresji.

@mimles Send 🍜 #makeup #facepaint #mimles #ramen #paint #noodles #art #arttok #foodtok #food #fyp #fy #foryou #foryoupage #humor #eat #hungry #asian #chinese ♬ Do You? - TroyBoi

Skąd wzięła się twoja miłość do makijażu?

Myślę, że moje upodobanie zawdzięczam miejscu, w którym się urodziłam. To Makau, była portugalska kolonia w pobliżu Hongkongu. Jest to miasto kontrastów, pełne europejskich i chińskich wpływów. Gdy byłam dzieckiem, traktowałam to jako coś oczywistego, a teraz, gdy wracam do miejsca mojego urodzenia, przypominam sobie, jaki świat jest piękny – nawet w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Widzę piękno we wszystkim wokół, również w niedoskonałościach i negatywnych emocjach. Łatwo jest mi się zainspirować, a makijaż stanowi ujście dla mojej kreatywności.

Jak nauczyłaś się sztuki makijażu? Gdzie zdobyłaś takie umiejętności?

Jako mała dziewczynka bawiłam się kosmetykami mojej mamy, a w końcu stałam się tak dobra w robieniu swojego makijażu, że rodzina i przyjaciółki prosiły mnie, żebym robiła im na przykład make-up ślubny. W końcu postanowiłam zapisać się do lokalnej szkoły makijażu o nazwie Blanche Macdonald Centre, gdzie nauczyłam się podstaw makijażu i charakteryzacji. Make-up stanowiący iluzję to efekt mojej własnej eksploracji. Fascynował mnie wpływ konturowania i podkreślania. Udoskonalałam swoją technikę przez siedem lat, metodą prób i błędów, i nadal staram się być coraz lepsza, bo wiem, że muszę jeszcze wiele się nauczyć.

@mimles Unchained 🔗 #makeup #facepaint #mimles #tiktokart #illusionmakeup #alleyesonme #fyp #fy #foryou #foryoupage #art #painting #trippy #illusion #redlips ♬ No Wind Resistance! - Kinneret

Które z makijaży, jakie stworzyłaś, są twoimi ulubionymi?

Każdy z nich ma dla mnie wyjątkowe znaczenie, więc trudno mi wybrać. To ciągle się zmienia, ale z tych, które zrobiłam ostatnio, jest to na przykład ten składający się z fragmentów, na których widnieją oczy i usta, makijaż udający chińską porcelanę, z morskimi stworzeniami oraz origami. Te looki pokazują ewolucję mojego stylu, od czasu gdy zaczęłam wykorzystywać w nich ręcznie robione rekwizyty.

Jak pracowało ci się z Ezrą Millerem przed Met Galą?

Cały ten proces był bardzo naturalny i spontaniczny, ponieważ nie mieliśmy czasu na próby! Ezra był zachwycony kalejdoskopowym makijażem, który zrobiłam sobie w 2018 r., więc dopasowaliśmy go do struktury jego twarzy. Choć pracę nad nim zaczęliśmy około trzeciej nad ranem, w trakcie Ezra z wielką energią śpiewał i wczuwał się w swoją postać. O ósmej rano look był gotowy na sesję zdjęciową, a w momencie, gdy Ezra pojawił się na czerwonym dywanie o 19:30, makijaż miał już na sobie ponad 12 godzin. Był z niego bardzo zadowolony i szczerze mówiąc, tylko na tym mi zależało. To, że look stał się wiralem i przyciągnął taką uwagę, było bonusem, a nie czymś, czego się spodziewałam. Wspaniałe było to, że podczas tak ważnego wydarzenia mogłam zaprezentować jeden z moich najbardziej kultowych looków, od których zaczęła się moja kariera.

@mimles Saw through it. #makeup #facepaint #mimles #trippy #illusion #illusionmakeup #painting #justvibing #tiktokart #art #fyp #fy #foryou #foryoupage #motd ♬ I Wanna Be Loved By You - Marilyn Monroe

Makijaże, które robisz, wydają się bardzo czasochłonne. Ile średnio potrzebujesz na nie czasu?

Wykonanie makijażu może trwać od 2 do 10 godzin, w zależności od tego, jak jest duży i skomplikowany. Średnio jest to pięć godzin. Najtrudniejsza jest walka ze zmęczeniem i unikanie poczucia wypalenia. Przy niektórych większych projektach, w trakcie robię sobie drzemkę. Gdybym miała cierpliwość, prawdopodobnie zajmowałoby mi to nawet kilka dni, bo zawsze widzę miejsca, które można by ulepszyć. Nigdy nie jestem w stu procentach usatysfakcjonowana!  

Co jest najbardziej zaskakującym produktem lub narzędziem, którego używasz, tworząc swoje looki?

Jednym z najważniejszych dla mnie narzędzi wcale nie jest pędzel do makijażu. To bardzo precyzyjne pędzle artystyczne, które kupuję w Michael’s. Ciągle używam też iPhone’a, którym robię zdjęcia pomagające mi wyłapać szczegóły, których bez nich bym nie zauważyła, takie jak dopasowanie kolorów i kątów.

@mimles Golden healing #kintsugi #spotlightAPI #mimles #mua #makeup #facepaint #chinese #asian #fy #fyp #foryou #foryoupage #tiktok #art #artist #paint #blue ♬ Galaxy - SinApse

Który z twoich filmów stał się największym wiralem? Jak myślisz, dlaczego był to właśnie ten?

Makijaż składający się z klocków z oczami i ustami zdobył niedawno kilka milionów polubień i wyświetleń na wszystkich moich mediach społecznościowych. Była to nowa wersja iluzji, którą zrobiłam około sześć lat temu, a to, że pokazałam ją na TikToku pomogło jej stać się wiralem. Od czasu, gdy ją tam opublikowałam, dostałam wiele próśb o wykorzystanie jej w wyjątkowych projektach i już nie mogę się doczekać, aż się nimi podzielę!

Które nagranie na TikToku jest twoim ulubionym? A które wymagało najwięcej czasu?

Trudno jest mi wybrać jedno ulubione, ale to z makijażem-rybą zaznaczyło moją obecność na platformie, a liczba obserwujących mnie osób w zaledwie parę dni wzrosła z 2 do 40 tys. Zmontowanie większości nagrań zajmuje mi około 15 minut (nie licząc czasu, w którym tworzę look). Uwielbiam TikToka za to, że pozwala mi na rozwijanie mojej twórczości i dzielenie się nią z nową publicznością. 

@mimles MI-SAIC #makeup #facepaint #mimles #mosaic #makeupremoval #justvibing #tiktokart #art #artist #painting #fyp #fy #foryou #foryoupage #weekendfun ♬ Lights Are On - Tom Rosenthal

Jaki kolejny wielki projekt chcesz zrealizować na TikToku?

Jestem bardzo spontaniczna i zazwyczaj nie robię planów, więc nie jestem pewna, co będzie następne.  Wiem, że nadal będę podążać za swoim instynktem i rozwijać się jako artystka. Może będę robić więcej iluzji na dużą skalę, ponieważ uczę się cierpliwości, ale musicie mnie obserwować, by zobaczyć, co pokażę w przyszłości!

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.com.

Christian Allaire
Proszę czekać..
Zamknij