Znaleziono 0 artykułów
12.08.2021

Wojskowa technika na dobry sen hitem TikToka

12.08.2021
Fot. Getty Images

Miała pomóc żołnierzom zasypiać w każdej sytuacji. Dziś ta prosta sztuczka, która pomaga zasnąć w ciągu kilku minut, robi furorę na TikToku.

Spopularyzowana przez armię amerykańską tzw. metoda wojskowa została udokumentowana w książce Lloyda Buda Wintera z 1981 „Relax and Win: Championship Performance in Whatever You Do”. Mówi się, że pomaga zasnąć w ciągu maksymalnie dwóch minut. Aby doświadczyć jej pełnych efektów, należy ją praktykować codziennie przez sześć tygodni.

Poniżej metoda wojskowa w pięciu krokach:

1. Rozluźnij całą twarz, w tym wszystkie mięśnie i język, od szczęki do wnętrza ust. Możesz najpierw wszystkie je napiąć, a potem odpuścić.

2. Opuść ramiona, aby uwolnić wszelkie napięcia i pozwól dłoniom opaść na bok ciała.

3. Zrób wydech, rozluźniając klatkę piersiową i skupiając się na oddechu. Rozluźnij też nogi, uda i łydki, pozwalając grawitacji naturalnie ciągnąć je w dół.

4. Oczyść swój umysł na dziesięć sekund, wyobrażając sobie relaksującą scenę. Jeśli to nie zadziała, spróbuj powtarzać w kółko przez 10 sekund słowa „nie myśl”.

5. W ciągu 10 sekund powinieneś zasnąć, ale może to potrwać do dwóch minut, gdy dopiero zaczynasz ćwiczyć.

Technika, która miała ułatwić żołnierzom szybkie zaśnięcie w każdej sytuacji (a co za tym idzie, zminimalizować ryzyko błędów popełnianych w pracy), kładzie nacisk na pomoc w łagodzeniu napięcia mięśniowego i rozluźnieniu ciała. To z kolei pomaga aktywować przywspółczulny układ nerwowy, który odpowiada za nasz tryb odpoczynku i regeneracji. To nic nie kosztuje – dlaczego więc nie spróbować już teraz?

Hannah Coates
Proszę czekać..
Zamknij