Znaleziono 0 artykułów
01.12.2020

Najlepsze filmy o Coco Chanel

01.12.2020
„Coco Chanel” (Fot. East News)

Gabrielle Chanel ukształtowała modę przyszłych pokoleń, stając się także inspiracją dla srebrnego ekranu. Wybraliśmy pięć filmów poświęconych kreatorce, których nie można przegapić.

10 stycznia 1971 roku w pokoju w Hotelu Ritz odeszła Mademoiselle Coco. Tego dnia świat mody bezpowrotnie stracił jedną z najważniejszych projektantek XX wieku, założycielkę imperium Chanel, które kilkanaście lat później objął mistrz Karl Lagerfeld. Nieposkromiona romantyczka, zapalona filantropka i oswobodzicielka kobiet.

„Coco Chanel” (2009)

 

Od dzieciństwa spędzonego w sierocińcu, przez pierwsze kroki na paryskiej arenie mody, aż do narodzin potęgi Chanel – biografia w reżyserii Anne Fontaine powraca do początków historii Gabrielle, które wywarły ogromny wpływ na twórczość i życie miłosne projektantki. Być może to właśnie lata spędzone z dala od blasków i cieni sławy były tymi najciekawszymi oraz pozwalającymi zrozumieć kobietę stojącą za rewolucją. Film przedstawia zranioną panienkę wpadającą w kolejne tragiczne romanse, tę samą, która niebawem wyzwoli kobiece ciała dzięki wyrafinowanym, prostym krojom. Wdzięk Audrey Tautou i ujęcie psychologiczne tworzą elegancki i wzruszający portret Coco.

„Chanel i Strawiński” (2009)

 

Paryż, rok 1920, nazwisko Chanel jest na ustach wszystkich. Zamożni Francuzi są częstymi bywalcami butiku przy Rue Cambon, gdzie można nabyć wytworne projekty ze znaczkiem złożonym z dwóch odwróconych literek „C”. Szelest jedwabi, tweedu i woń kamelii, a za kulisami – dramat. W wypadku samochodowym ginie ukochany Gabrielle, Boy Capel. Pogrążona w żałobie projektantka poznaje kompozytora Igora Strawińskiego, który uciekł przed rewolucją rosyjską, a kilka lat wcześniej w Théâtre des Champs-Élysées wywołał skandal interpretacją „Święta wiosny”. Charyzma artysty tak zafascynowała Coco, że zaprosiła go wraz z żoną i dziećmi do swojej Willi de Garches, gdzie między dwojgiem szybko zawiązał się romans. Reżyser Jan Kounen koncentruje się na pełnym pasji związku Chanel (Anna Mouglalis) i Strawińskiego (Mads Mikkelsen).

„The Return” (2013)

 

Krótki film w reżyserii Karla Lagerfelda zaprezentowano w grudniu 2013 roku podczas pokazu kolekcji Chanel Métiers d’Art zatytułowanej „Paris-Dallas”. Retrospektywne wideo przypomina rok 1954, gdy drzwi słynnego domu mody zostały ponownie otwarte. Wówczas bowiem powróciła Coco, która kilka lat wcześniej zniknęła, uciekając przed okupacją i plotkami… Géraldine Chaplin doskonale oddała determinację i złośliwość projektantki, która postanawia ponownie zawładnąć paryską sceną mody. Oprócz niej kamera Lagerfelda uchwyciła również Ruperta Everetta, Annę Mouglalis i Sama McKnighta, dzięki którym „The Return” staje się pozycją nie do pominięcia.

„Once Upon A Time” (2013)

 

9 maja 2013 roku, w 100. rocznicę otwarcia pierwszego butiku Chanel w Deauville, w Singapurze odbył się pokaz kolekcji Resort 2014. Z tej okazji Karl Lagerfeld wyreżyserował krótki film poświęcony pierwszym latom domu mody. W roli młodej Coco wystąpiła brytyjska aktorka i miłośniczka projektów Chanel, Keira Knightley. U jej boku pojawiła się również Clotilde Hesme oraz modelki: Stella Tennant, Lindsey Wixon, Jamie Bochert i Caroline de Maigret.

„Coco Chanel” (2008)

 

Doskonale skonstruowany film odtworzył historię Gabrielle Chanel od jej dzieciństwa do ostatnich dni życia, kiedy prowadziła refleksję nad własną sławą, niepowodzeniami, przyjaźniami i romansami. Duch Mademoiselle Coco ożywa dzięki aktorce Shirley MacLaine, która odsłania przed publicznością również mniej znane momenty życia mistrzyni. Mimo to produkcja spotkała się z ogromną falą krytyki.

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na Vogue.fr.

Manon Garrigues
Proszę czekać..
Zamknij