Znaleziono 0 artykułów
16.03.2022

Najsłynniejsze zdjęcia Lady Di

16.03.2022
Fot. David Bailey

Lady Di była jedną z najczęściej fotografowanych kobiet świata. Przypominamy 23 najbardziej ikoniczne zdjęcia księżnej Diany – z dnia ślubu z księciem Karolem, z synami i w „sukience zemsty”.

4 marca dwóch kuratorów w białych rękawiczkach zawiesiło na ścianach pałacu Kensington portret zmarłej księżnej Diany. W latach 90. była jedną z najczęściej fotografowanych kobiet. Ten czarno-biały portret, wykonany przez Davida Baileya w 1988 r., uderza minimalizmem, ukazując jedynie profil Diany wpatrującej się w dal. 

Brak mu formalności i dostojeństwa królewskich portretów z przeszłości, takich jak te wykonane przez słynnego Cecila Beatona, a ponadto nigdy wcześniej nie był pokazany publicznie. Kilka zdjęć z tej sesji zostało nabytych przez National Portrait Gallery w latach 80., ale to jedno przez lata pozostawało w prywatnej kolekcji Baileya. Historic Royal Palaces, organizacja non profit zajmująca się utrzymaniem pałacu Kensington, zabezpieczyła zdjęcie na potrzeby nowej wystawy „Life Through A Royal Lens”, na której prezentowane są portrety rodziny Windsorów.

W ten sposób do kanonu weszło nowe spojrzenie na księżną. Jej zdjęcie, na którym uścisnęła dłoń choremu na AIDS w Londynie, pomogło zwalczyć piętno otaczające tę chorobę w okresie największej histerii wokół niej, a zdjęcie, na którym szła przez pole minowe w Angoli, przyczyniło się do zwiększenia światowej świadomości w kwestii praw człowieka. Są też zdjęcia, które uosabiają blask i skandal: choćby to w małej czarnej, którą Diana założyła po tym, jak książę Karol przyznał się do romansu w krajowej telewizji, znana dziś w popkulturze jako „sukienka zemsty” (ma nawet swoją własną stronę w Wikipedii!).

Artykuł ukazał się początkowo na Vogue.com.

Przypominamy najsłynniejsze zdjęcia księżnej Walii.

Lady Diana Spencer w wieku 19 lat, czyli w momencie, gdy zaczęła spotykać się z księciem Karolem.

1986 r.: księżna Walii w Hongkongu.

18 lipca 1986 r.: księżna Diana siedzi na schodach w Highgrove House, w Doughton, w hrabstwie Gloucestershire.

Księżna Walii w kapeluszu Fredericka Foxa podczas wizyty w Anzio we Włoszech.

Luty 1981 r.: książę Karol i lady Diana Spencer w pałacu Buckingham w dniu ogłoszenia zaręczyn.

Rok 1981: księżna Diana zasypia podczas wystąpienia, stąd jej pseudonim Śpiącej Królewny. Wkrótce potem ogłasza, że jest w ciąży z księciem Williamem.

Zaskoczona lady Diana Spencer w swoim nowym czerwonym Mini Metro przed jej mieszkaniem na Earls Court w Londynie, na kilka dni przed ogłoszeniem jej zaręczyn z księciem Karolem.

Księżna Diana przybywa do Serpentine Gallery w Londynie w sukni projektu Christiny Stambolian. Jej kreacja z 1994 r. zostanie później nazwana „sukienką zemsty”.

1992 r.: księżna Diana siedzi sama w Tadż Mahal podczas wizyty w Indiach. Pod koniec tego roku księżna i książę Karol ogłosili separację.

Listopad 1985 r.: księżna Diana na państwowym obiedzie w Canberrze w Australii.

5 września 1981 r.: księżna Walii w tartanowej sukni zaprojektowanej przez Caroline Charles i czarnym kapeluszu w stylu „Tam O’ Shanter” podczas turnieju Braemar Highland Games w Szkocji.

Listopad 1995 r.: księżna Diana w bluzie Virgin Atlantic wychodzi z Chelsea Harbour Club w Londynie. Jej stylizacje na siłownię do dziś naśladowane są przez wielbicieli mody.

9 kwietnia 1987 r.: księżna Walii podaje rękę choremu na AIDS podczas otwarcia nowego oddziału dla chorych na AIDS w szpitalu Middlesex, w Londynie.

Czerwiec 1981 r.: w wełnianym swetrze „Black sheep” marki Warm and Wonderful na turnieju Windsor Polo. 40 lat później ten charakterystyczny nadruk po raz kolejny powrócił do mody.

Diana w pancerzu ochronnym i z przyłbicą odwiedza pole minowe oczyszczane przez organizację charytatywną Halo w Huambo, w Angoli. Jej wizyta w 1997 r. zwróciła międzynarodową uwagę na ten problem.

Księżna Walii w domu w pałacu Kensington.

Księżna Diana w 1983 r.

1993 r.: przejażdżka kolejką górską z synami, Williamem i Harrym.

Lady Diana Spencer przybywa do katedry św. Pawła w dniu swojego ślubu, ujawniając światu suknię ślubną, która była mocno strzeżona podczas jej projektowania.

Lady Diana Spencer w listopadzie 1980 r., dwa miesiące po ujawnieniu przez prasę jej związku z księciem Karolem.

1988 r.: księżna Diana w Dniu Zawieszenia Broni.

1985 r.: księżna Diana tańczy z Johnem Travoltą w Białym Domu.

Elise Taylor
Proszę czekać..
Zamknij