Znaleziono 0 artykułów
04.12.2022

Filmy z największą szansą na nominacje do Oscarów 2023

04.12.2022
(Fot. Materiały prasowe)

Sukcesy i rozczarowania, nieoczekiwanie hity i prestiżowe porażki – rok 2022 obfitował w ważne dla kina wydarzenia. O Oscary 2023 powalczą prawdopodobnie Steven Spielberg, Martin McDonagh i Damien Chazelle. Ceremonia wręczenia nagród 12 marca. Oto 10 filmów, które mają szanse na nominacje. 

„Fabelmanowie”: Historia rodzinna 

 

Najbardziej osobisty film Stevena Spielberga o rozpadającej się rodzinie zdobył nagrodę publiczności na Festiwalu Filmowym w Toronto, co daje mu przewagę w oscarowym wyścigu. Na podium mogą też stanąć Michelle Williams, Paul Dano i Judd Hirsch za świetne role.

„Duchy Inisherin”: Zerwane więzi

 

Opowieść o końcu przyjaźni, rozgrywająca się na wietrznej irlandzkiej wyspie, może przynieść Martinowi McDonaghowi pierwszego Oscara za film pełnometrażowy (poprzednio otrzymał nagrodę za krótkometrażowego „Sześciostrzałowca” w 2006 r.). Nominacje mogą otrzymać także Brendan Gleeson i Kerry Condon za wyważone role drugoplanowe oraz Colin Farrell, który za główną rolę otrzymał już Puchar Volpi na festiwalu w Wenecji.

„Tár”: Charyzmatyczna jednostka 

 

Jako charyzmatyczna, manipulująca i utalentowana dyrygentka Lydia Tár Cate Blanchett zakasowała rywalki. W fascynującym studium Todd Field analizuje nadużycia władzy w hermetycznym świecie muzyki klasycznej. Film jest również mistrzowsko napisany, ze świetnymi rolami Noémie Merlant i Niny Hoss, ale jego chłodna precyzja może okazać się zbyt trudna dla Akademii, więc na nagrodę za najlepszy film „Tár” chyba nie ma co liczyć.  

„Women Talking”: Opresja kobiet 

 

Sarah Polley za wstrząsającą opowieść o kolonii mennonickiej, w której kobiety były brutalnie wykorzystywane, ma szansę być trzecią z rzędu kobietą z Oscarem po Chloé Zhao za „Nomadland” i Jane Campion za „Psie pazury”. Film jest również brany pod uwagę w kategoriach najlepszy film, Rooney Mara ma szansę na statuetkę dla najlepszej aktorki, a Claire Foy i Jessie Buckley za role drugoplanowe. 

„Wszystko wszędzie naraz”: W multiwersum 

 

Mimo że premiera filmu odbyła się w marcu, porywająca epopeja Dana Kwana i Daniela Scheinerta, opowiadająca o losach pogrążonej w kłopotach właścicielki pralni, która wkracza do multiwersum, by uratować wszechświat (Michelle Yeoh z szansą na nominację dla najlepszej aktorki), wciąż zachwyca. Ke Huy Quan, Stephanie Hsu i Jamie Lee Curtis są również brani pod uwagę w wyścigu o miano najlepszego aktora i aktorki drugoplanowej.    

„Top Gun: Maverick”: Kasowy przebój

 

Sequel klasyka z lat 80. z Tomem Cruise’em na czele zarobił ponad miliard dolarów. Nie da się ukryć, że sekwencje lotów, ich szybki montaż, porywający dźwięk i zapierające dech w piersiach efekty wizualne mogą zaowocować nominacjami w kategoriach technicznych. 

„Wieloryb”: Subtelnie miażdżący 

 

Brendan Fraser, obecnie faworyt do nagrody dla najlepszego aktora, w dramacie rodzinnym Darrena Aronofsky’ego wciela się w zagubionego ojca w średnim wieku, który po śmierci ukochanej zaczyna się objadać. Zwróćcie uwagę na drugoplanową rolę Hong Chau, która wnosi niezwykłe człowieczeństwo do roli jego jedynej przyjaciółki, pielęgniarki.

„Till”: Walka o sprawiedliwość

 

Czy Danielle Deadwyler będzie pierwszą czarnoskórą kobietą, która odbierze nagrodę dla najlepszej aktorki od ponad dwóch dekad? Zagrała w poruszającym filmie Chinonye Chukwu o życiu pionierki praw obywatelskich Mamie Till, która walczyła o sprawiedliwość po zamordowaniu jej 14-letniego syna w Missisipi w latach 50. minionego wieku. 

„Babylon”: Złota era Hollywood

 

Nierozsądnie byłoby wykluczyć Damiena Chazelle’a, którego ostatni film o blaskach i cieniach Hollywood – „La La Land” – zdobył aż sześć Oscarów. Jego najnowsza, chwytająca za serce produkcja przenosi nas do hedonistycznych lat 20. XX w., gdy przemysł przechodzi z niemego obrazu na dźwięk. W filmie znajdziemy wyszukaną scenografię, muzykę Justina Hurwitza, zapierające dech w piersiach kostiumy Mary Zophres, a także Brada Pitta, Diego Calvę i Margot Robbie jako trzy zagubione dusze, zdeterminowane, by osiągnąć sukces.

„Elvis”: Król żyje 

 

Hipnotyczna biografia w reżyserii Baza Luhrmanna o królu rock and rolla wzbudza kontrowersje, ale krytycy i widzowie są zgodni, że Austin Butler wzniósł się na wyżyny w tytułowej roli. Spodziewajcie się nominacji także za charakteryzację, fryzury, scenografię i kostiumy (projektu żony Luhrmanna, czterokrotnej zdobywczyni Oscara Catherine Martin)

Artykuł ukazał się oryginalnie na  Vogue.co.uk

Radhika Seth
Proszę czekać..
Zamknij