Znaleziono 0 artykułów
02.07.2022

Royal Ascot. Relacja z trybun

02.07.2022
(Fot. Getty Images)

Nowojorski pisarz Isiah Magsino był wśród gości Królewskich Wyścigów Konnych Royal Ascot. Specjalnie dla „Vogue” opisuje, co widział na miejscu i jak się szykował. Podpowiadamy: skompletowanie stroju na najsłynniejsze wyścigi świata to wyzwanie!

Był poniedziałek, 13 czerwca 2022, gdy napisał do mnie przyjaciel, projektant odzieży męskiej Stephen Mikhail z propozycją wzięcia udziału w tegorocznym Royal Ascot. Zastał mnie w Paryżu, siedziałem akurat w cieniu drzew na placu Wogezów i czytałem autobiografię Elsy Schiaparelli „Shocking Life”. Jednak trudno oprzeć się takiej propozycji. Bilet był na piątek, co oznaczało, że miałem cztery dni na podszlifowanie brytyjskiej etykiety i przygotowanie garderoby.

Royal Ascot. Królewskie Wyścigi Konne najsłynniejsze na świecie

Królewskie Wyścigi Konne Royal Ascot to coroczne wydarzenie, które odbywa się w Berkshire, w Anglii. Na wielkim torze ścigają się najpotężniejsze na świecie konie pełnej krwi i najlepsi dżokeje, na trybunach spotykają się najpotężniejsi na świecie widzowie, z brytyjską rodziną królewską na czele.

– Royal Ascot to jedno z najsłynniejszych wydarzeń towarzyskich na świecie – mówi przedstawiciel angielskiej śmietanki towarzyskiej Henry Conway. – Nigdzie indziej nie ma tak wyśmienitej kombinacji królewskości, potęgi, wspaniałości, ekskluzywności i luksusu. Impreza ma ogromne znaczenie w brytyjskim kalendarzu towarzyskim od czasu, gdy królowa Anna zainaugurowała ją w 1711 roku.

Royal Ascot. Strój według surowych zasad dress code’u

(Fot. Archiwum własne)

Odłożyłem książkę, kupiłem bilet na Eurostar i zabrałem się za zakupy. Bilety na Royal Ascot mają hierarchię, a to gdzie w tej hierarchii wylądujesz dyktuje ci zasady dress code’u. Jeśli je złamiesz, zostaniesz po prostu odrzucony. Moim głównym celem było nie zawstydzić mojego gospodarza.

Miałem znaleźć się w Royal Enclosure, najbardziej prestiżowym miejscu pięciodniowej imprezy, co oznacza, że musiałem założyć trzyczęściowy garnitur poranny, czarny lub szary cylinder bez ozdób i czarne buty typu oxford lekko wypolerowane, nielakierowane. Poniżej Royal Enclosure znajdują się Queen Anne Enclosure i The Village Enclosure. Tutaj mężczyźni muszą nosić garnitur i krawat, a kobiety suknie i kapelusze. Na samym dole hierarchii znajduje się Windsor Enclosure, w którym nie obowiązuje dress code.

Mikhail, pół Brytyjczyk pół Amerykanin, wyjaśnił mi wytyczne dotyczące dress code’u i polecił nauczyć się dwóch pierwszych linijek „God Save the Queen”. On miał przywilej zaprojektowania własnego garnituru. Uszyty z lekkiego kaszmiru w jodełkę balansował między tym, co tradycyjne, a tym, co współczesne. – Uwielbiam Ascot bardziej niż inne królewskie wydarzenia ze względu na tradycję i przestrzeganie niezwykle surowych zasad dress code’u – mówi. –  Panowie w Royal Enclosure nie mogą za bardzo eksperymentować z ubiorem, więc wyjątkowe krawiectwo jest naprawdę tym, co wyróżnia.

(Fot. Archiwum własne)

Gdybym miał więcej czasu, poprosiłbym o zaprojektowanie dla mnie garnituru przyjaciół z Hunstman lub Ede i Ravenscroft. Są, wraz z wieloma innymi sklepami na Savile Row, są wzorem doskonałości brytyjskiego krawiectwa i często dostarczają stroje rodzinie królewskiej. Zamiast tego udałem się do salonu Lagondy w Paryżu, gdzie – z pomocą zaprzyjaźnionego artysty Valery’ego Guo – wybrałem trzyczęściowy szary garnitur z jasnoszarą kamizelką.

W Londynie poszedłem na Savile Row, gdzie ze Stuartem McMillanem, moim brytyjskim przyjacielem – projektantem, szukaliśmy krawatu i cylindra. Dostałem bardzo ważną lekcję mody: „Nigdy nie szukaj odpowiedniego nakrycia głowy w tygodniu Royal Ascot. To jak zakupy kostiumu na Halloween dzień wcześniej”.

Szukasz cylindra na Ascot? Będziesz musiał zadowolić się tym. Cena 450 funtów, i to jeden z tych tańszych – powiedział mi sprzedawca w Oliver Brown. Miał rację. Większość vintage, które oglądaliśmy, osiągała ceny czterocyfrowe. W końcu pożyczyłem cylinder od jednego z przyjaciół Mikhail.

Royal Ascot. Nad homarem o filantropii

Piątek zaczął się od porannej herbaty jeszcze przed startem wyścigów. Sznury bentleyów, porche, jaguarów i range roverów, zarówno nowych, jak i zabytkowych, ustawiły się w linii na parkingu w celu zorganizowania wydarzenia, które my, Amerykanie, nazwalibyśmy „tailgate”. Mój gospodarz przygotował dekadencki jadłospis wypełniony popisowymi angielskimi potrawami, w tym Coronation Chicken – daniem stworzonym dla upamiętnienia wstąpienia na tron królowej Elżbiety II, kornwalijskimi pasztecikami, szkockimi jajkami i wspaniałym zestawem serów. Zazwyczaj powstrzymuję się od jedzenia zbyt wiele, ale tym razem musiałem wszystkiego spróbować.

(Fot. Archiwum własne)

Około godziny 13. tłum przeniósł się z trawiastych parkingów na główny teren. Na terenie Royal Enclosure morze jaskrawych kapeluszy kontrastowało z wypielęgnowaną trawą. Dobrze zapamiętałem jeden z nich – z szerokim rondem w ciemnoniebieskim odcieniu, z kwiatami rozchodzącymi się we wszystkie strony. Gdybym nie musiał zakładać cylindra, wybrałbym wyrafinowany kapelusz z kości słoniowej z asymetryczną kokardą.

Mężczyźni oceniali się nawzajem, subtelnie spoglądając na zegarki noszone przez rozmówców. Magnaci biznesu i politycy przy kanapkach z homarem wymieniali się sekretami z prezesami firm lotniczych. Dziedziczki dzieliły się entuzjazmem dla mody i filantropii. Linie do obstawiania ciągnęły się w nieskończoność wokół wejścia na stadion, gdy coraz więcej ludzi miało nadzieje na wygraną.

Wszystkiemu towarzyszył ekstremalny upał. Królowa tylko dwa razy w historii Royal Ascot pozwoliła mężczyznom zdjąć płaszcze, krawaty i nakrycia głowy. Pierwszy raz miało to miejsce w 2017 roku, drugi raz zdarzyło się to w piątek 17 czerwca 2022 roku, kiedy było chyba ponad 30 stopni. Wszyscy zdejmowali kapelusze, odsłaniając rozczochrane włosy, a koszule po zdjęciu marynarek okazywały się mokre.

Royal Ascot. Jak wyglądała rodzina królewska

(Fot. Getty Images)

Królewskai orszak, w którym członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej wjeżdżają na teren Royal Ascot w powozach eskortowanych przez zestaw koni i ich jeźdźców, tradycyjnie odbywa się punktualnie o 14. Tym razem nie pojawiła się królowa Elżbieta II, więc było mi trochę smutno, że nie mogę zaśpiewać dwóch linijek hymnu, których nauczyłem się podczas podróży pociągiem (hymn jest grany dla wszystkich członków rodziny królewskiej, ale tłum śpiewa tylko dla monarchy). Swoją obecnością zaszczycili nas książę William i Kate Middleton. Jako długoletni entuzjasta rodziny królewskiej, byłem zaskoczony księżną, która miała na sobie sukienkę w kropki jako swoisty hołd dla księżnej Diany. Nawet z daleka wydawała się emanować elegancją i opanowaniem.

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na Vogue.com.

Isiah Magsino
Proszę czekać..
Zamknij