Znaleziono 0 artykułów
11.08.2020

Wszystkie skandale księżniczki Małgorzaty

11.08.2020
Księżniczka Małgorzata (Fot. Bettmann)

Paliła papierosy, piła alkohol, miała romans z mężczyzną młodszym od niej o 17 lat – o młodszej siostrze królowej Elżbiety II nie brakuje barwnych anegdot.

„Dla wielu osób księżniczka Małgorzata była czarną owcą rodziny królewskiej. Ale wcale się tą reputacją nie przejmowała” – czytamy w nekrologu księżniczki opublikowanym na łamach „New York Timesa”. Według biografa Theo Aronsona w rozmowie z francuskim poetą i reżyserem Jeanem Cocteau Małgorzata miała wyznać, że nieposłuszeństwo sprawia jej radość. To motto zdawało się przyświecać skomplikowanemu życiu młodszej siostry królowej przez ponad 71 lat życia. Paliła papierosy, piła alkohol, miała romans z mężczyzną młodszym od niej o 17 lat – nie brakuje o niej barwnych anegdot. Teraz dzięki serialowi „The Crown” nowe pokolenia fanów rodziny królewskiej ulegają fascynacji zmarłą w 2002 roku księżniczką. 

Fot. Getty Images

 

 1. Podpisywała czeki tylko imieniem: „Małgorzata”. Bez tytułu ani nazwiska.
 2. Jej poranna toaleta była równie luksusowa, co absurdalna: śniadanie do łóżka punkt 9, „następnie dwie godziny spędzone w łóżku na słuchaniu radia, czytaniu gazet (które zostawiała porozrzucane po podłodze) oraz nałogowym paleniu papierosów” – tak twierdzi Craig Brown w książce „Ma’am Darling”. Następnie o 12.30, żeby dodać sobie energii, piła drinka z wódką.
 3. Podczas wieczornych przyjęć z mężem Antonym Armstrongiem-Jonesem, czyli hrabią Snowdon, grali w tzw. grę chlebową. Za każdym razem, kiedy któryś z gości powiedział coś banalnego, Małgorzata lub Anthony obrywali kawałek chleba i umieszczali go na środku stołu. Na koniec przyjęcia osoba, która oberwała najwięcej kawałków, wygrywała.
 4. Lord Nigel Napier, prywatny sekretarz księżniczki Małgorzaty, przekazał jej przez telefon informację o tym, że Armstrong-Jones zamierza się z nią rozwieść. Słysząc to, księżniczka odpowiedziała: „Dziękuję Nigel. To najlepsza wiadomość, jaką kiedykolwiek od ciebie otrzymałam”.
 5. Według królewskiego protokołu kolacja nie mogła rozpocząć się bez księżniczki Małgorzaty. Ta z kolei notorycznie się spóźniała. „Kolacja miała rozpocząć się o 20.30. O 20.30 przyjechał fryzjer księżniczki Małgorzaty, czekaliśmy więc godzinami, aż stworzy jej upiorne uczesanie” – brzmi fragment opowieści z książki „Love From Nancy: The Letters of Nancy Mitford”, będącej zbiorem listów dawnej brytyjskiej arystokratki.
 6. Księżniczka Małgorzata nienawidziła wiewiórek do tego stopnia, że widząc w parku kobiety karmiące zwierzęta, potrafiła do nich podejść i zacząć uderzać je parasolką.
 7. Była niesamowicie inteligentna, ale często okrutna. Gdy spotkała Twiggy, zapytała: – Kim jesteś? – Nazywam się Lesley Hornby, ale ludzie mówią mi Twiggy, Wasza Wysokość – odparła supermodelka. – Jak niefortunnie – miała odpowiedzieć księżniczka Małgorzata.
 8. Rzekomy romans z Mickiem Jaggerem? Nigdy nie znaleziono na to dowodów, ale podobno sam Picasso był zdeterminowany, żeby się z Małgorzatą ożenić.
 9. Prowadziła niezwykle ekstrawagancki styl życia. Jej sześciotygodniowy miesiąc miodowy na królewskim jachcie Britannia kosztował w 1960 roku 115 tysięcy dolarów. W 1995 roku podczas tygodniowej podróży do Stanów Zjednoczonych zabrała ze sobą garderobę wartą ponad 10 tysięcy dolarów. Pewnego dnia zażądała także eskorty motocyklowej na trasie z pałacu Kensington do stacji Waterloo.
 10. W dniu ślubu miała na głowie tiarę Poltimore – diadem, który pochodził z jej prywatnej, a nie królewskiej kolekcji. Uznano to za odważne posunięcie, a tiarę księżniczka kupiła na aukcji za ok. 7,7 tysiąca dolarów.
 11. Uwielbiała palić papierosy i pić alkohol do tego stopnia, że według „Ma’am Darling” „próbowała połączyć te dwie czynności, przyklejając pudełko zapałek do szklanki, tak aby mogła zapalić zapałkę, kiedy piła”.

Artykuł w oryginale ukazał się na stronie Vogue.com.

 

Elise Taylor
Proszę czekać..
Zamknij