Znaleziono 0 artykułów
05.08.2020

Z tajwańskiej pralni na Instagram

05.08.2020
(Fot. Instagram / wantshowasyoung)

Małżeństwo po osiemdziesiątce – Chang Wan-ji i Hsu Sho-er – prowadzi pralnię Wansho Laundry i konto @wantshowasyoung na Instagramie. Z ubrań pozostawionych przez klientów tworzy oryginalne stylizacje. Z 31-letnim wnukiem pary, Reefem Changiem, rozmawiamy o modzie.

W przyszłym roku pralnia Wansho Laundry będzie obchodzić 70. rocznicę otwarcia. Firma 83-letniego Chang Wan-ji i jego 84-letniej żony Hsu Sho-er jest zarządzana przez ich wnuka, Reefa Changa, od kiedy był zaledwie czternastolatkiem. Modna para ma też ponad 500 tysięcy wiernych obserwatorów na swoim instagramowym koncie @wantshowasyoung. 

Małżeństwo zyskało ogromną popularność po tym, jak Reef założył im konto na Instagramie. Dziadkowie byli znudzeni, bo biznes zwolnił w czasie pandemii. A w pralni pozostało 300 przypadkowych ubrań. Reef zaczął więc stylizować i fotografować dziadków ubranych w watowane marynarki, plisowane spódnice i mokasyny – wszystko, co było modne w czasach ich młodości.

Konto @wantshowasyoung nie tylko poprawia nastrój, ale także zwraca uwagę na to, jak ważne są zrównoważona moda i kupowanie używanych ubrań.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

如果今天還是秀娥氣勢贏,那我就會告訴萬吉,說應觀眾要求,必須出一篇秀娥特輯! 前幾天VOGUE的文章說到:「有一種愛叫萬吉和秀娥的愛❤️」,這是什麼愛?其實孫子也不知道,但當有人把整套好看的西裝送洗未取,拿來給兩人穿上,就算這次沒有相視而笑,就算衣服來自不同主人,也還是會覺得是情侶裝,這應該就是愛吧? 👴🏼萬吉(身長160) 成套西裝:至少20年以上未取成套雙排扣白西裝 內搭:8年以上未取布達佩斯紀念T(已找到新主人) 腰帶:萬吉的領帶 👵🏼秀娥(身長155) 成套西裝:至少15年以上未取全套卡其西裝 內搭:3年未取白t恤 💡溫馨提醒|洗衣服請記得拿、認同請分享❤️ These old clothes have been abandoned by customers at the laundry for years. Owners of the laundry store, Wanji and Sho-Er who are over 80 years old. Grandson just can't bear to see them overwhelmed with bore everyday. So, ask them to reinterpret fashion, hoping to let everyone know that age is not a barrier to have fun in fashion and even old clothings can transformed into trendy outfits! 💡A friendly reminder|Don’t forget to pick up your laundry. #有一種愛叫萬吉和秀娥的愛 #萬秀洗衣店 #Wantshow #wantshowasyoung #grandparents - - - #mixandmatch #clothes #ootd #wiw #instafashion #style #fashion #couple #夫婦 #80代 #grandma #grandpa #dappei @dappei_tw #juksyootd @mixfitmag_snap #cool_ootd #plainme_snap #plainme_life #femmefuture @nataliadornellas @irdailystyle @styleshare_kr #classyvision #vintage #古着 #コーディネート #love

A post shared by 萬秀的洗衣店|WANT SHOW as young (@wantshowasyoung) on

Jak twoi dziadkowie zareagowali, gdy powiedziałeś im o tym projekcie? 

Dziadek bez wahania powiedział tak, ale nie spodziewał się, że wyjdzie z tego coś tak wielkiego. Babcia na początku nie była fanką tego pomysłu. Nie dlatego, że jej się nie spodobał, ale nie czuła się dobrze z tym jak wyglądała. Myślała, że aby być fotogeniczna, będzie musiała zrobić coś z włosami.

Od czego się zaczęło?

Kiedy pozowali przed pralnią w pierwszej stylizacji, zauważył ich sąsiad. „Bardzo fajnie wyglądacie!”, powiedział. Nie spodziewali się, że projekt spodoba się tak wielu ludziom. Trochę się wstydzili i mówili, że to wszystko mój pomysł. Nie wiedzieli, co z tego wyjdzie, więc próbowali udawać, że nie mają z tym nic wspólnego! Oczywiście teraz są z tego bardzo dumni.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

一樣的衣服換一件裙子、一樣的褲子換一件衣服,再加上秀娥一個新的態度,就成了不同的萬吉👴🏼和秀娥👵🏼 萬吉很謝謝大家關心!藏起來的右手努力康復中! 👴🏼萬吉(身長160) 襯衫:至少6年未取花襯衫 內衣:萬吉日常白內衣 褲子:萬吉私服工作短褲 👵🏼秀娥(身長155) 上衣:8年未取紀念T(已找到新主人) 領巾:再度由被遺棄的手帕擔綱 裙子:再度由秀娥30年私服擔綱 💡溫馨提醒|洗衣服請記得拿、認同請分享❤️ These old clothes have been abandoned by customers at the laundry for years. Owners of the laundry store, Wanji and Sho-Er who are over 80 years old. Grandson just can't bear to see them overwhelmed with bore everyday. So, ask them to reinterpret fashion, hoping to let everyone know that age is not a barrier to have fun in fashion and even old clothings can transformed into trendy outfits! 💡A friendly reminder|Don’t forget to pick up your laundry. #萬秀洗衣店 #Wantshow #wantshowasyoung #grandparents - #mixandmatch #clothes #craftsman #しょくにん #ootd #wiw #instafashion #style #fashion #couple #夫婦 #80代 #budapest #grandma #grandpa #dappei @dappei_tw #juksyootd @mixfitmag_snap #cool_ootd #plainme_snap #plainme_life #femmefuture #culturecartel @nataliadornellas #classyvision #vintage #古着 #コーディネート

A post shared by 萬秀的洗衣店|WANT SHOW as young (@wantshowasyoung) on

Jakie pozy przyjmowali, kiedy robiłeś zdjęcia?

Myślałem, że będą potrzebowali wskazówek, jak pozować do zdjęć, ale zaskakująco szybko poczuli się pewnie przed obiektywem. Dbają o siebie nawzajem. Podczas pracy nad ujęciami poprawiają sobie włosy i ocierają pot. Bawi mnie, gdy proszę, aby okazywali sobie uczucia: „Możemy zrobić zdjęcia, jak się całujecie poza domem?”. Na początku byli trochę nieśmiali, ale z czasem zaczęli dawać sobie buzi w policzek.

Ile nieodebranych ubrań jest teraz w pralni?

Około 300.

Jakie są ulubione stylizacje twoich dziadków?

Dziadek uwielbia garnitury. Musi je mieć zawsze wyprane i wyprasowane. Uważa, że jako właściciel pralni powinien być czysto i schludnie ubrany, gdy spotyka się z ludźmi, bo to pokazuje jego profesjonalizm. Dlatego zawsze, gdy wychodzi, koniecznie musi zakładać garnitur. A do pracy, by było mu wygodniej, lubi nosić szorty i gładką białą koszulkę.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

這不是要說阿公在模仿年輕時看小姐的樣子! 而是一個有點悲傷,關於布達佩斯旅遊紀念T被遺棄的故事...身上的衣服,來自被放了至少8年以上的T恤區,衣服上面寫著布達佩斯,而這位客人一共送洗了五件,分別是黑白灰黃紅,除非他真的很愛這一件T恤的款式,不然一定是一家人出遊時買的吧?但...就是洗了沒有來拿,不知道他們一家的記憶中是否還有布達佩斯。 👴🏼萬吉 上衣:至少8年布達佩斯紀念T 褲子:至少3年以上未取UQ卡其褲 👵🏼秀娥 領巾:兩條被遺棄的手帕綁成 上衣:至少8年布達佩斯紀念T 裙子:阿嬤30年私服 💡溫馨提醒|洗衣服請記得拿、認同請分享❤️ These old clothes have been abandoned by customers at the laundry for years. Owners of the laundry store, Wanji and Sho-Er who are over 80 years old. Grandson just can't bear to see them overwhelmed with bore everyday. So, ask them to reinterpret fashion, hoping to let everyone know that age is not a barrier to have fun in fashion and even old clothings can transformed into trendy outfits! 💡A friendly reminder|Don’t forget to pick up your laundry. #萬秀洗衣店 #Wantshow #wantshowasyoung #grandparents #mixandmatch #clothes #craftsman #しょくにん #ootd #wiw #instafashion #style #fashion #couple #夫婦 #80代 #budapest #grandma #grandpa #dappei @dappei_tw #juksyootd @mixfitmag_snap @uniqlo_ootd #converse @converse #cool_ootd #plainme_snap #plainme_life #ynet #femmefuture #culturecartel @nataliadornellas #classyvision #vintage

A post shared by 萬秀的洗衣店|WANT SHOW as young (@wantshowasyoung) on

Babcia była kiedyś bardzo modna. Nadal ma dwie wielkie szafy ubrań z młodości. Są takie same, jak ubrania celebrytów z tamtych czasów. Ale teraz stawia na wygodę. Lubi nosić T-shirty zachodnich marek lub koszulki polo ze spodniami i tenisówkami, w których jest jej łatwo chodzić na zakupy.

Czy są jakieś wyjątkowo urocze rzeczy, które Chang zrobił dla Hsu?

Dziadkowie nie są zbyt dobrzy w okazywaniu uczuć. Nie jestem pewien, czy dziadek zrobił coś uroczego, ale często wraca do domu z jedzeniem lub ziołami, mówiąc, że chce się nimi podzielić z babcią – czy to się liczy? Dziadek nie jest może mistrzem wyrażania uczuć, ale zawsze, gdy gdzieś wychodzą, czeka, aż babcia podejdzie, a potem chwyta ją za rękę. Mówi, że robi to, by nie upadła, ale wydaje mi się, że w ten sposób okazuje jej miłość.

A Hsu robi coś podobnego?

Od czasu gdy się pobrali, babci nie zdarzyło się zjeść posiłku bez dziadka. Zawsze czeka, aż wróci, czy to na obiad, czy na kolację, po których zazwyczaj razem sprzątają. Babcia była urzędniczką administracji państwowej, ale by zająć się rodziną, którą stworzyła z dziadkiem, zdecydowała się na porzucenie stałej pracy i zrezygnowała z pensji. Wybrała życie na wsi i prowadzenie pralni z dziadkiem.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

本來想拍出冷酷的感覺,結果這套每一張的萬吉和秀娥都自己在秀恩愛啦! 這兩件西裝外套真的有夠久,據說甚至可能比孫子年紀還大(不可考),但是剪裁和設計實在完全不輸現在的風格,萬吉身上那件衣服有個細節沒有呈現到,那是一件格紋拼接的獵裝啊!!!雖然兩件size對於萬吉秀娥大了點,但是卻因為秀恩愛好像變成情侶裝了啦! 👴🏼萬吉(身長160) 西裝外套:應該有20年以上未取格紋獵裝 上衣:阿公日常白內衣 褲子:阿公私服西裝褲破掉自己去改短的短褲 👵🏼秀娥(身長155) 西裝外套:至少15年以上未取長版駝色西裝 內搭:5年以上未取金釦針織上衣 裙子:再度由秀娥30年私服擔綱 💡溫馨提醒|洗衣服請記得拿、認同請分享❤️ These old clothes have been abandoned by customers at the laundry for years. Owners of the laundry store, Wanji and Sho-Er who are over 80 years old. Grandson just can't bear to see them overwhelmed with bore everyday. So, ask them to reinterpret fashion, hoping to let everyone know that age is not a barrier to have fun in fashion and even old clothings can transformed into trendy outfits! 💡A friendly reminder|Don’t forget to pick up your laundry. #萬秀洗衣店 #Wantshow #wantshowasyoung #grandparents #mixandmatch #clothes #craftsman #しょくにん #ootd #wiw #instafashion #style #fashion #couple #夫婦 #80代 #budapest #grandma #grandpa #dappei @dappei_tw #juksyootd @mixfitmag_snap #cool_ootd #plainme_snap #plainme_life #femmefuture #culturecartel @nataliadornellas #classyvision #vintage #古着

A post shared by 萬秀的洗衣店|WANT SHOW as young (@wantshowasyoung) on

Jak będzie wyglądać przyszłość pralni Wansho Laundry?

Mam nadzieję, że nasz projekt uchroni dziadków od nudy. Dzięki temu profilowi wszyscy mogą zrozumieć, jak ważna jest ich praca. Poproszę ich, by podzielili się wskazówkami dotyczącymi prania, aby ludzie mogli mądrzej kupować ubrania i właściwie o nie dbać. To sprawi, że każda rzecz będzie mogła zyskiwać na wartości.

Oprócz tego chcę ich zabrać na spotkanie z przyjaciółmi z pralni. Kiedyś często razem wychodzili, ale teraz, gdy się starzeją i robią się coraz słabsi, nie jest to takie proste… Mam nadzieję, że uda im się to nadrobić, a ich znajomi poczują się ośmieleni. Byłoby wspaniale, gdyby wszyscy wiedzieli, że wokół mamy wielu tak oddanych właścicieli pralni.

Sprzedajemy też pozostawione ubrania za niewielką kwotę, która pokryje koszty prania. Przy odrobinie szczęścia pomoże to pralni, a przy okazji znajdzie tym ciuchom nowych właścicieli.

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na vogue.com.tw.

Tiffany Leu
Proszę czekać..
Zamknij