Znaleziono 0 artykułów
30.04.2021

Świat mody inspiruje się grzybami

30.04.2021
Rahul Mishra / Fot. IMaxTree

Ich kształt fascynuje fanów dizajnu, ich wzór pojawia się na T-shirtach, a ich budulec zastępuje skórę. Grzyby stały się mocnym trendem na wiosnę 2021, a połączona ze sobą skomplikowanymi zależnościami grzybnia – metaforą sposobu, w jaki się komunikujemy.

Najmodniejszym motywem wiosny są grzyby. Wyrastają na T-shirtach Belli Hadid, haftach sukienek i naszyjnikach Brent Neale, gdzie wyrzeźbione są z opali. Grzyby stanowią też inspiracje wnętrzarskie. Na TikToku lansowane są kubki z grzybami, na 1stdibs sprzedają się tysiące lamp w kształcie pieczarek. Ta vintage z wytwórni szkła Murano kosztuje tyle co miesięczny czynsz!

Rahul Mishra / Fot. IMaxTree

Grzyby przypominają o leśnych przygodach z „Alicji w Krainie Czarów”. Ich ciekawa forma może stanowić odniesienie do popularnych w latach 60. i 70. grzybków halucynogennych.

Grzyby to nie tylko kwestia estetyki. Nie można pominąć ich pozytywnego wpływu na zdrowie i klimat. Maniacy zdrowego stylu życia kupują produkty do pielęgnacji skóry zawierające dodatek grzybów reishi łagodzących stany zapalne, wzmacniają odporność kawą z grzybem chaga, wykorzystują je też jako remedium na zaburzenia lękowe i depresję. Niedługo będziemy dosłownie nosić grzyby na sobie. Hermès i Stella McCartney do produkcji ubrań wykorzystują już „skórę” z grzybów, która ma stać się ekologiczną alternatywną dla skóry zwierzęcej.

Iris van Herpen / Fot. IMaxTree

Podobne artykułyZ czego będą tkaniny przyszłości Karolina Sulej Jeszcze bardziej inspirująca jest grzybnia, podziemna sieć nitkowatych połączeń rosnących pod grzybami, docierających do każdej żyjącej w ich sąsiedztwie rośliny i umożliwiających wymianę składników odżywczych. Grzybnia rozkłada też gnijącą materię, dzięki czemu możliwa jest regeneracja ziemi. Niedawno odkryto, że dzięki grzybni drzewa i inne rośliny mogą ze sobą się komunikować. W filmie dokumentalnym „Fantastic Fungi” użyto trafnego określenia mówiącego o grzybni jako „leśnym internecie”. Rzeczywiście jest tak rozległa – na każdy krok, który robimy, pod powierzchnią ziemi znajduje się ok. 300 mil grzybni.

Grzybni używano już do oczyszczania mórz po wyciekach ropy, ma również szansę stać się biodegradowalnym materiałem budowlanym. Jednak to jej bardziej poetyckie oblicze, uosabiające harmonię, związek z naturą i równowagę, może doprowadzić do transformacji tego, w jaki sposób żyjemy na naszej planecie. – To ta idea szczególnie mnie ujęłapowiedziała w styczniu Iris van Herpen. – Myślę, że zeszły rok był dla mnie, i podejrzewam, że nie tylko dla mnie, rokiem izolacji i samotności. Oczywiście dostrzegam piękno w naturze i w tym, jak połączenia w niej występujące są podobne do tego, jak my się komunikujemy.

Stella McCartney / Fot. materiały prasowe

Inspiracją dla wiosennej kolekcji couture Van Herpen była książka Merlina Sheldrake’a „Entangled Life: How Fungi Make Our Worlds”. Pełno w niej ozdób inspirowanych strzępką, a także bardziej oczywistych odniesień do grzybów, takich jak wachlarzowa sukienka przypominająca kurkę. Rahul Mishra zaprezentował własną, bardziej dosłowną interpretację tego tematu: jego kolekcja na wiosnę 2021 zawierała sukienkę mini w całości składającą się z ręcznie haftowanych grzybów czy warstwowe suknie udające grzyby wyrastające z pnia drzewa. Mishra ma nadzieję, że zainspirują nas do przemyśleń na temat naszych związków ze światem. – Grzyby naprawdę prowadzą do odrodzenia. Same w sobie są inżynieryjnym arcydziełem – mówi.

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.com.

Emily Farra
Proszę czekać..
Zamknij