Znaleziono 0 artykułów
21.11.2018

Dolce & Gabbana oskarżeni o rasizm

21.11.2018
Kampania #DGLovesChina (Fot. Materiały prasowe)

Włoski dom mody w ostatniej chwili odwołał planowany na dzisiaj w Szanghaju pokaz #DGTheGreatShow w związku z kontrowersyjną kampanią i uwłaczającymi komentarzami w mediach społecznościowych. 

Ogłoszony niedawno pokaz w Szanghaju miał być wydarzeniem, jakiego jeszcze nikt nie widział, a ogromny wybieg przyciągać uwagę widzów tańcem, muzyką i splendorem. Marka chciała zaprezentować swoje projekty i jednocześnie złożyć hołd sztuce oraz kulturze Chin. Pokaz kolekcji ready-to-wear składającej się ze stu stylizacji miał odbyć się w centrum EXPO w nowoczesnej dzielnicy Pudong z widokiem na rzekę.

Niespodziewanie w dniu pokazu marka ogłosiła jednak, że odwołuje wydarzenia w związku z oskarżeniami o rasistowską kampanię reklamową. Wszystko zaczęło się od filmu promującego pokaz, który przedstawia chińską modelkę jedzącą włoskie potrawy pałeczkami. Materiał szybko stał się viralem, ale w ciągu doby został usunięty przez Dolce & Gabbanę .

Sytuację pogorszyły komentarze, które ukazały się w dniu planowanego pokazu, zarówno na oficjalnym Instagramie marki, jak też w wiadomościach prywatnych przypisywanych Stefanowi Gabbanie. Uwłaczające według wielu użytkowników wypowiedzi odnoszące się do mieszkańców Chin zostały również szybko wykasowane. Jednak hashtag #BoycottDolce szybko stał się bardzo popularny. Sam Stefano umieścił zrzuty ekranu z komentarzami na swoim profilu informując, że jego konto zostało zhakowane, podobnie jak oficjalne konto mark. Poinformował także, że prawnicy marki zajmują się sprawą oraz zapewnił o swojej miłości do Chin i chińskiej kultury. 

To już drugi raz, gdy duet projektantów spotkał się z ostrą krytyką za swoje działania. Kampania #DGLovesChina z kwietnia 2017 roku według wielu przedstawiała Pekin jako zacofane miasto, a jego mieszkańców jako żyjących na skraju ubóstwa. Te materiały również zostały przez markę usunięte.

Portal „Business of Fashion” podaje, że goście wydarzenia nie zostali poinformowani o jego odwołaniu, a włoski dom mody został do tego zmuszony przez lokalne władze.

Katarzyna Pietrewicz
Proszę czekać..
Zamknij