Znaleziono 0 artykułów
29.04.2020

Drugi etap znoszenia obostrzeń w Polsce

29.04.2020
(Fot. Getty Images)

Rząd luzuje kolejne restrykcje, nałożone ze względu na pandemię koronawirusa. W drugim etapie odmrażania gospodarki uruchomią się hotele, miejsca noclegowe, markety budowlane w weekend oraz biblioteki i instytucje kultury.

W połowie kwietnia premier Morawiecki, wraz z ministrem zdrowia, Łukaszem Szumowskim, przedstawili plan stopniowego odmrażania polskiej gospodarki. Z początku zdecydowano o przywróceniu dostępu do lasów i parków. Od 20 kwietnia można także przemieszczać się w celach rekreacyjnych, a nie tylko niezbędnych życiowo. Przy wdrażaniu pierwszego etapu, rząd podkreślił, że wprowadzenie kolejnych zależne będzie od przebiegu epidemii. Jeżeli nie nastąpi gwałtowny wzrost zachorowań, rząd przeprowadzi wszystkie cztery etapy. Teraz przyszedł czas na kolejne znoszenia obostrzeń.

Mamy sytuację, w której liczba zachorowań nadal rośnie, ale rośnie w taki sposób, który pozwala na to, by służba zdrowia mogła zaopiekować się chorymi. To warunek dalszego znoszenia kolejnych restrykcji – poinformował dziś rano rzecznik rządu Piotr Müller w Programie 1 Polskiego Radia. W ramach drugiego etapu otworzą się hotele i miejsca noclegowe. Markety budowlane zaczną z powrotem działać w weekendy. Biblioteki i instytucje kultury (w tym muzea) również powrócą do działania. Premier podkreślił jednak, że nie ma pewności, że w pełni przejęliśmy kontrolę nad koronawirusem. Zwrócił uwagę na to, że rząd musi teraz działać elastycznie.

(Fot. Getty Images)

Poluzowanie obostrzeń nie oznacza jednak poluzowania zasad higieny i bezpieczeństwa. – Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł sanitarnych, zasad odstępu między ludźmi. Z domu wychodzimy do pracy, po zakupy, w sprawach ważnych dla zdrowia. Trzymajmy się tych zasad – mówił premier podczas konferencji prasowej. Łukasz Szumowski przypominał o obowiązku noszenia masek.

W drugim etapie otworzą się także galerie handlowe, z ograniczeniami (1 klient na 15 metrów kwadratowych). Uruchomią się również przedszkola, żłobki i ośrodki rehabilitacyjne (nie dotyczy salonów masażu). Wszystkie aktualne informacje na temat zniesionych obostrzeń można znaleźć na stronie Rządu.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij