Znaleziono 0 artykułów
24.10.2018
Artykuł partnerski

Dusza ruchu

24.10.2018
Dom Eamesów, Case Study House (Fot. Getty Images)

Niepowtarzalna estetyka, precyzja wykonania, dbałość o najdrobniejszy szczegół i najwyższa jakość. Japoński design to klasa sama w sobie. Choć współczesne Tokio to tygiel stylów, od minimalizmu, po ekscentryczne kompozycje, Kraj Kwitnącej Wiśni nieodmiennie inspiruje twórców z całego świata. Z wielowiekowego dziedzictwa kulturowego Japonii czerpią projektanci mody, designerzy i architekci. Ale Japonia to również kraj motoryzacji. Samochody made in Japan charakteryzuje nie tylko wyrafinowane wzornictwo, ale także najwyższa jakość i niezawodność. Mazda CX-5 łączy w sobie wszystko to, co w Japonii najlepsze.

Japońska architektura łączy poszanowanie tradycji z pędem ku nowoczesności. Wiele jej aspektów, takich jak szacunek dla przyrody, asymetria czy zamiłowanie do przestrzeni jest chętnie przenoszona na grunt europejski czy amerykański. Prawdziwą ikoną architektury Kraju Kwitnącej Wiśni jest genialny Tadao Andō. Do inspiracji japońską architekturą przyznawały się takie sławy jak Frank Lloyd Wright, który po wizycie w Tokio stworzył dom Fallingwater, a także Mies van der Rohe. Również słynne Case Study Houses, seria domów popularyzowanych przez amerykański magazyn „Arts & Architecture”, a stworzonych przez architektów takich jak Ray i Charles Eamesowie czy Richard Neutra, w swojej konstrukcji i układzie przypomina tradycyjne domy japońskie nihon no ie. Japońską architekturę cechują płynne, harmonijne, a zarazem dynamiczne linie. Chęć opracowania prostej, lecz zarazem odważnej, dojrzałej i eleganckiej linii przyświecała też twórcom Mazdy CX-5. Ten kompaktowy SUV wynosi wyjątkową filozofię projektową marki, czyli KODO – Dusza Ruchu, na wyższy poziom. Dzięki temu zyskuje jeszcze bardziej wyrazisty i dynamiczny charakter. Linia zainspirowana mechaniką ruchu zwierząt i sylwetkami drapieżnych kotów, stwarza wrażenie ruchu, nawet jeśli samochód stoi w miejscu.

Dom project Richarda Neutra (Fot. Getty Images)

Stylistyka przedniej części nadwozia została zmodyfikowana tak, by stać się bardziej trójwymiarową. Wygładzono boczne linie przewężenia oraz opracowano bardziej płynną i jednolitą kompozycję płaszczyzn nadwozia, co przyniosło znakomity efekt w postaci jeszcze bardziej atrakcyjnej gry świateł i cieni na panelach karoserii. Piękne kształty Mazda CX-5 zawdzięcza rzemieślnikom, którzy od lat tworzą dla marki. Ich pasja, talent i zaangażowanie sprawiają, że samochody japońskiej marki to prawdziwe dzieła sztuki. Precyzyjna linia Mazda CX-5 jest wynikiem efektu poszukiwań inżynierów produkcyjnych, którzy po przeanalizowaniu z niezwykłą dbałością ok. 12 000 kamieni szlifierskich, opracowali wyjątkową filozofię KODO. Pozwala ona pracownikom na precyzyjną obróbkę materiału. Ale aby stworzyć idealny samochód, potrzebne są lata praktyki. Ci, którzy po dwudziestu latach pracy osiągnęli mistrzowski poziom, zwani są Takumi. Szlifują metalowe elementy z precyzją równą 1/20 ludzkiego włosa.

Kolekcja Kenzo wiosna-lato 2019 (Fot. Getty Images)
Mazda CX-5 (Fot. Materiały prasowe Mazda)

Precyzja wykonania i estetyka, którą pokochał cały świat, to również cechy wyróżniające japoński design. Klienci cenią sobie jego prostotę, idealnie zbalansowaną z wyrafinowaniem, oraz fakt, że za pięknym zewnętrzem idzie zawsze najwyższa jakość i wynikająca z lat doświadczenia funkcjonalność. Wszystko to sprawia, że chętnie kupujemy meble i akcesoria do domu z japońskim rodowodem, takie jak projekty Naoto Fukasawy. Z kolei stolik Noguchi Itamo Noguchiego regularnie trafia do zestawień najbardziej kultowych projektów XX-wieku. Również europejscy designerzy inspirują się Japonią, czerpią z niej także chętnie w swoich realizacjach architekci wnętrz. To w dużej mierze z Kraju Kwitnącej Wiśni przyszła moda na minimalistyczną formę i oszczędną dekorację, której rolę przejmuje często sam kolor czy faktura i struktura materiału. Takie inspiracje można odnaleźć min. w kolekcji sztućców Papyrus stworzonych dla Rosenthala przez włoskiego projektanta Vittoria Passaro czy lampach marki Ingo Maurer, bazujących na lekkości i półprzezroczystości papieru. 

Lampa projektu Ingo Maurera (Fot. Getty Images)
Dom Fallingwater projektu Franka Lloyda Wrighta (Fot. East News)

W przypadku Mazdy CX-5, design KODO odzwierciedla piękno i witalność. Producenci Mazdy, podobnie jak wielu Japończyków wierzą, że przedmioty powstające dzięki pracy ludzkich rąk posiadają duszę swojego twórcy. Dlatego Mazda CX-5 jest efektem pracy prawdziwych mistrzów swojego fachu. Dzięki temu samochody poruszają klientów, jeszcze zanim ci zdążą uruchomić ich silnik. Doskonałe właściwości aerodynamiczne nadwozia idealnie uzupełniają wysoki poziom osiągów i precyzję prowadzenia. Projektanci i inżynierowie Mazdy pracują w pocie czoła, by zapewnić kierowcom najwyższą przyjemność jazdy i stworzyć odczuwalną więź między człowiekiem a samochodem. 

Podobnie jak w przypadku architektury czy designu, Japonia to niewyczerpane źródło inspiracji również dla projektantów mody. Szerokie grono fanów mają ubrania i akcesoria z metką Yōji Yamamoto czy Kenzo. Ale z dziedzictwa Japonii chętnie czerpali też Europejczycy, choćby tacy jak Francuz Yves Saint Laurent. Japońskie ubrania są piękne nie tylko dzięki przemyślanej, harmonijnej i jednocześnie zapewniającej komfort noszenia formie. Wyróżnia je również kolor, będący często efektem wieloletnich poszukiwań twórców. Tak jest również w przypadku Mazdy CX-5. Aby zintensyfikować wrażenie gry świateł i cieni na panelach karoserii, a zarazem podkreślić wyjątkową sylwetkę samochodu, twórcy Mazdy wprowadzili do palety nowy kolor – zmysłową czerwień Soul Red Crystal. Jako rozwinięcie niezwykle popularnego lakieru Soul Red Premium Metallic, oferuje on o 20 proc. intensywniejszy refleks świetlny oraz o około 50 proc. większą głębię koloru. Dzięki temu gwarantuje jeszcze lepszą przejrzystość i klarowność barwy, dobitniej podkreślając piękno i jakość dynamicznych konturów nadwozia, opracowanych zgodnie z wytycznymi filozofii projektowej KODO. Soul Red Crystal to znaczący krok naprzód w technologii lakierowania Mazda TAKUMINURI. Aby uzyskać efekt najczystszej czerwieni w warstwie półprzeźroczystej zastosowano pigment o wysokim stopniu saturacji barwy. Cząstki pigmentu mają ściśle określoną wielkość, dzięki czemu udało się uzyskać odcień czerwieni nie tylko głęboki, ale również niezwykle atrakcyjny wizualnie. Warstwa odbijająca światło jest cienka i wyróżnia się mniejszymi opiłkami metalu o zwiększonej połyskliwości oraz płatkami aluminium o właściwościach pochłaniających światło. Te zwiększają nasycenie w miejscach refleksów świetlnych i poprawiają głębię cieni. 

Pokaz kolekcji YSL haute couture jesień-zima 1994 rok (Fot. Guy Marineau)
Dom projektu Tadao Ando (Fot. East News)

O niesłabnącym zainteresowaniu Japonią świadczą również często organizowane wystawy, takie jak trwająca obecnie w Centrum Sztuki i Kultury Japońskiej Manggha wystawa „Rzecz Japońska” prezentująca najbardziej znane przedmioty użytkowe powstałe w tym kraju, takie jak kimona, zestawy do parzenia herbaty czy stalowe noże. Na to, że kultura Japonii cieszy się tak dużym zainteresowaniem, ma niewątpliwie wpływ jej ciekawa historia, ale także jej niesamowity dorobek. Japonia dla wielu stanowi synonim jakości i niezawodności. W Maździe CX-5 zastosowano szereg rozwiązań, które tę opinię utrwalą, a nawet poszerzą grono miłośników japońskiego designu i motoryzacji. Takich jak zaawansowany pakiet technologii bezpieczeństwa i-ACTIVSENSE zapewniający najwyższy poziom przyjemności z jazdy w każdych warunkach. Kamery i czujniki wykrywają potencjalne zagrożenia z odpowiednim wyprzedzeniem, minimalizując ryzyko kolizji i ostrzegając kierowcę za pomocą wyświetlacza Head-up, który przekazuje mu odpowiednie informacje, m.in. prezentując je na szybie przedniej na wysokości wzroku kierowcy. Kierowcy docenią też z pewnością system wspomagania hamowania Smart City z funkcją rozpoznawania znaków drogowych, adaptacyjny układ utrzymywania stałej prędkości, adaptacyjne diodowe światła przednie.

Mazda CX-5 (Fot. Materiały prasowe Mazda)

Japońskie samochody stanowią wśród kierowców synonim niezawodności i innowacyjności. I nic dziwnego, a Mazda CX-5 jest najlepszym przykładem na trafność tej tezy. Ten kompaktowy SUV jest nie tylko wygodny, lecz przede wszystkim zapewnia niespotykane wrażenia z jazdy. Mazdę CX-5 stworzono z myślą o przyjemności prowadzenia. Jej twórcom przyświecała myśl, by kierowcy i pasażerowie odczuwali podczas każdej podróży wyjątkową więź człowieka z samochodem zwaną w Japonii „Jinba Ittai”. Dlatego Mazda CX-5 jest wyposażona w technologię SKYACTIV-VEHICLE DYNAMICS, która sprawia, że samochód daje kierowcy jeszcze większą przyjemność z jazdy. System G-Vectoring Control z kolei doskonale odzwierciedla koncepcję twórców Mazdy polegającą na umieszczeniu człowieka w centrum uwagi. Moment obrotowy silnika jest stale dostosowywany tak, by zoptymalizować dociążenie kół. Ponieważ pojazdy typu SUV mają zwykle wysoko umieszczony środek ciężkości, takie zalety są nie do przecenienia. 

Japońska filozofia i myśl projektowa to coś, co nigdy nie wyjdzie z mody. A jeśli dodać do tego świetną technologię i jedyny w swoim rodzaju autorski kolor, otrzymamy samochód, który jest nie tylko niezawodny, ale też piękny.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij