Znaleziono 0 artykułów
09.09.2018

Eckhaus Latta: kontrolowany chaos

09.09.2018
Eckhaus Latta wiosna-lato 2019 (Fot. Imax Tree)

Duet Eckhaus Latta to chodząca sprzeczność. Z jednej strony uwielbia trzymać się na uboczu, a z drugiej sprzedaje swoje projekty u ponad 60 dystrybutorów na całym świecie. Modę stawia na równi ze sztuką, a swoje kolekcje obudowuje wokół prostych, żeby nie powiedzieć basicowych, motywów. Wreszcie, tworzy ubrania, które na wieszaku niezawsze wyglądają na nieatrakcyjne i ożywają dopiero na ludzkiej sylwetce. Zazwyczaj tego rodzaju brak spójności przekreślałby szansę młodej marki na sukces, szczególnie ten komercyjny. W szaleństwie Eckhausa i Latty jest jednak metoda.

Eckhaus Latta wiosna-lato 2019 (Fot. Imax Tree)

Industrialna przestrzeń pełna surowych konstrukcji, a w tle dźwięk ciętego metalu wymieszany z chaotyczną i beztroską melodią wygrywaną przez dzieci na blaszanych tamburynach. Ktoś, kto miał po raz pierwszy obejrzeć na żywo pokaz Eckhaus Latta, na pewno nieraz skontrolował w Uberze, czy aby na pewno dotarł na właściwe miejsce. Ci, którzy znają markę nieco lepiej, wiedzieli, że zlokalizowany na wschodnim Williamsburgu magazyn będzie miejscem, w którym jej założyciele po raz kolejny pokażą, dlaczego ich wizja mody tak bardzo różni się od tej, jaką karmi się nas na co dzień.

(Fot. IMaxTree)
Eckhaus Latta wiosna-lato 2019 (Fot. Imax Tree)

Dla Mike’a Eckhausa i Zoe Latty każdy pokaz to bowiem kilkunastominutowy performens, w którym równie dużo uwagi, co oprawie muzycznej, poświęca się statycznym instalacjom i zróżnicowanemu castingowi. Nie są one jednak wyłącznie tłem dla prezentowanej kolekcji. Ubrania to bowiem jedynie część konceptu, jakim co sezon projektanci dzielą się ze światem.

Eckhaus Latta wiosna-lato 2019 (Fot. Imax Tree)

Założyciele marki wykazują nieco dadaistyczne podejście do mody. Nie boją się obierać zaskakujących  i na pierwszy rzut oka skazanych na niepowodzenie kierunków, poddają w wątpliwość strukturę modowego establishmentu, do udziału w prezentacjach zapraszają leżących na bagietkach modeli, a do kampanii prawdziwe pary uwiecznione na zdjęciach podczas uprawiania seksu. Jednocześnie cały czas funkcjonują w ramach globalnego przemysłu mody, co chwilę zgarniając lukratywne kontrakty i z roku na rok powiększając przychody swojej firmy.

Eckhaus Latta wiosna-lato 2019 (Fot. Imax Tree)
Eckhaus Latta wiosna-lato 2019 (Fot. Imax Tree)

Pokaz kolekcji na sezon wiosna-lato 2019 roku także był pełen sprzeczności. Infantylność wygrywanej przez dzieci muzyki towarzyszyła bardzo dorosłym sylwetkom bazującym na tweedowych spódnicach za kolano, sukienkach w pensjonarskim stylu, czy wełnianych spodniach w kant. Eckhaus Latta po raz kolejny wzięli na warsztat bardzo proste, by nie powiedzieć przewidywalne, elementy i uczynili z nich małe dzieła sztuki, które zachwycały konstrukcją oraz techniką wykonania. Pocięte nierówno swetry i dzianinowe topy, wełniane sukienki imitujące pajęczą sieć czy męskie kurtki o ekstremalnym fasonie klepsydry miały być żywym dowodem na to, że to nie ubranie ma władzę nad właścicielem, a odwrotnie.

Michalina Murawska
Proszę czekać..
Zamknij