Znaleziono 0 artykułów
24.08.2021

Elliot Page: Queerowe filmy uratowały mi życie

24.08.2021
(Fot. materiały prasowe)

Elliot Page otrzymał nagrodę za osiągnięcia na festiwalu filmowym Outfest LA 2021. Podczas przemówienia aktor opowiedział, jak filmy o tematyce queer kształtowały jego tożsamość płciową. Na jego życie wpłynęła przede wszystkim „Cheerleaderka” z 1999 roku.

W grudniu 2020 roku Elliot Page, znany z filmu „Juno” i serialu Netfliksa „Umbrella Academy”, napisał na Instagramie, że jest osobą transpłciową i niebinarną. We wpisie podziękował osobom nieheteronormatywnym, których postawa dodała mu odwagi. Aktor przyznał, że już w wieku dziewięciu lat czuł się jak chłopiec.

Teraz Page odebrał nagrodę za osiągnięcia na festiwalu filmowym Outfest LA 2021. W trakcie przemówienia transmitowanego online aktor podziękował or-ganizatorom za tworzenie przyjaznego środowiska dla osób queer. Elliot zasta-nawiał się, jaki wpływ na jego dorastanie miały filmy o tematyce LGBT. Przyznał, że w wieku 15 lat zobaczył komedię „Cheerleaderka”, która pomogła mu przetrwać dzieciństwo i zrozumieć kształtującą się wtedy tożsamość płciową.

Wiem, że bez filmowych reprezentacji osób LGBT nie poradziłbym sobie jako dziecko. Poczucie nienawiści i izolacji było wszechogarniające, a kino dawało mi poczucie, że nie jestem w tym sam – wyznał aktor.

Oś fabuły filmu „Cheerleaderka” z 1999 roku stanowią losy nastoletniej Megan, podejrzewanej o bycie lesbijką. Zaniepokojeni rodzice wysyłają córkę na terapię konwersyjną, aby ją „wyleczyć”.

Dzięki filmom LGBT i takim organizacjom jak Outfest, młodzież queer wie, że należy do wspólnoty i może liczyć na pomoc – dodał aktor.

Na festiwalu uhonorowana została również Octavia Spencer, zdobywczyni Oscara za rolę w filmie „Służące” z 2011 roku. Aktorka wyprodukowała krót-kometrażowy dokument „Right to Try” o reżyserze Jeffreyu Drew, który żyje z HIV i brał udział w eksperymentalnym badaniu mającym pomóc w znalezieniu lekarstwa.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij