Znaleziono 0 artykułów
30.10.2021

EmpowerPL: Startują zapisy do programu mentoringowego

30.10.2021
Oktawian Zając, BCG

Wyjątkowa przestrzeń, w której wybitni polscy studenci zarówno rodzimych, jak i zagranicznych uczelni łączą się z przedstawicielami świata biznesu, nauki i organizacji pozarządowych, by rozmawiać o rozwoju osobistym i zawodowym. Startuje piąta edycja programu EmpowerPL.

– Nasz program już od pięciu lat przyciąga młode talenty, osoby pełne pasji, ambicji i aspiracji. Międzypokoleniowe spotkania zorientowane wokół idei doradczo-rozwojowej zawsze mają nieocenioną rolę. W odpowiedzi na wyzwania rynkowe, a także rosnące zainteresowanie społeczeństwa działaniami na rzecz ochrony środowiska, poszerzamy zakres ścieżek tematycznych. Od tegorocznej edycji programu EmpowerPL, mentees będą mogli rozwijać się również w ramach ścieżki „Sustainability” — mówi Agnieszka Szer-Andrzejczak, Marketing & Communication Lead w warszawskim biurze Boston Consulting Group.

EmpowerPL to program mentoringowy opracowany przez firmę doradztwa strategicznego Boston Consulting Group we współpracy z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii oraz APGEF – organizacją zrzeszającą studentów i absolwentów uczelni francuskich. Zgłosić do niego mogą się studenci, którzy pragną uczyć się od najlepszych. – Szukamy najzdolniejszych studentów, którzy potrzebują wsparcia w pokierowaniu ścieżką zawodową, mają jasno określone cele wobec tego, co chcą osiągnąć dzięki EmpowerPL, są zaangażowani w działalność pozastudencką i społeczną – wyjaśnia Aleksandra Pająk, Marketing & Communications Specialist BCG.

W poprzednich edycjach w roli mentorów znaleźli się liderzy największych organizacji sektora biznesu oraz NGO: Aleksandra Sroka-Krzyżak Head of Strategy, Chief of Staff Allegro, Ewa Tumanow Industry Manager Retail & eCommerce, Central Eastern Europe w Facebooku, Mirosław Proppé prezes Zarządu Fundacji WWF Polska, oraz Oktawian Zając – Managing Director & Partner, Head of BCG Warsaw. Wraz ze swoimi mentees opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach z programu.

Aleksandra Sroka-Krzyżak, Allegro / Fot. materiały prasowe

Wszyscy mentorzy zgodnie podkreślają, że choć program opiera się na przekazywaniu wiedzy i doświadczenia studentom, korzyści z niego są obopólne. – Dzięki rozmowom z mentees, wymianom poglądów na różne aspekty życia społecznego i gospodarczego, mogę poznać punkt widzenia młodych osób, dowiedzieć się, co jest dla nich ważne, na co zwracają uwagę. Dzięki temu łatwiej mi rozmawiać z młodszymi pracownikami, lepiej mogę kształtować politykę zatrudnienia, a także komunikaty dotarcia do kolejnych roczników naszego społeczeństwa przekonuje Mirosław Proppé. Jego mentee, Jan Duthel, co-founder w Future Education Institute, dodaje, że od programu oczekiwał sprawnie przeprowadzonych sesji z doświadczonymi osobami, a dostał o wiele więcej. – Rozmowy z mentorem wpłynęły na zmianę mojej ścieżki kariery i utwierdziły w przekonaniu, że wbrew trendom rynkowym warto wiązać przyszłość z sektorem publicznym. Z programu wyniosłem pewność, że nie jestem osamotniony w swoim myśleniu. Mentor pokazał mi, że również w dorosłym życiu można kierować się własnymi wartościami, nawet w środowisku korporacyjnym. Taka lekcja mogła się udać tylko dzięki fantastycznej atmosferze stworzonej podczas mentoringu.

Aleksandra Sroka-Krzyżak podkreśla, że wymiana doświadczeń pozwala spojrzeć innymi oczami na to, co nas otacza. – Widzę pokolenie, które często ma zupełnie inne wartości niż my, np. z dużo większą autentycznością walczy o środowisko i ekologię. Ponadto, dużo dojrzalej podchodzą do planowania kariery w długim terminie. Myślę, że my, prawie czterdziestolatkowie, mieliśmy dużo większą tendencję do przepracowywania się i związanego z tym ryzyka wypalenia. Wydaje mi się, że dzisiejsza młodzież patrzy na to w sposób dużo bardziej zbalansowany. Dodaje, że swoim mentee radzi przede wszystkim zbierać doświadczenie. – Uniwersalna rada, którą chętnie się dzielę, brzmi: „Zbierz jak najwięcej doświadczeń, zanim osiądziesz w wąskiej specjalizacji”. Mam na myśli krótkie praktyki, programy managerskie, pracę w NGO, w różnych sektorach, w różnych krajach. To jedyny czas, gdy możemy sobie pozwolić na „poskakanie” po różnych obszarach, aż znajdziemy ten, który nas naprawdę kręci. Co na to jej mentee? Marcin Mochnacki, student London School of Economics, przyznaje, że program przerósł jego oczekiwania. – Ola przybliżyła mi pracę w sektorze consultingu, a także objaśniła, na czym polega tworzenie strategii dużych korporacji. Otrzymałem też rady w kwestii planowania mojej ścieżki zawodowej. Podejmując decyzje zawodowe, będę wracał do spotkań z Olą, jej przemyśleń i spostrzeżeń, a jeśli będę miał naprawdę duży dylemat, to zapytam, czy miałaby czas ze mną porozmawiać.

Ewa Tumanow wyjaśnia natomiast, że wymiana doświadczeń daje możliwość zrozumienia, z czym aktualnie mierzą się stypendyści. Pokazuje, jak wygląda rynek z perspektywy osoby na nim debiutującej. – Mentorzy mogą dzięki temu inaczej spojrzeć na własny obszar biznesu i przemyśleć, czy odpowiada on potrzebom nowego pokolenia. Żyjemy w czasach zmian zachodzących niemalże w logarytmicznym tempie, więc mentees są cennym źrodłem wiedzy dla mentorów — podkreśla. Jej mentee, Aleksandra Szuszkiewicz, junior consultant w Ivie League, buduje karierę w kierunku doradztwa w zakresie zarządzania. Przekonuje, że w związku z tym możliwość poznania liderów z różnych branż i czerpania od nich wiedzy jest dla niej niezwykle ważna. – Z każdego spotkania z Ewą wyniosłam inną, ale za każdym razem potężną dawkę wiedzy. Już podczas pierwszej rozmowy dowiedziałam się, jak można połączyć swoje pasje z możliwościami, jakie daje polski rynek. Podczas następnych spotkań głęboko omówiłyśmy tematy handlu detalicznego, e-commerce i FMCG. Niezwykle wysoko cenię każdą informację, jaką przekazała mi moja mentorka. Jej doświadczenie gwarantuje, że to nie była wiedza teoretyczna, lecz znana z praktyki. Podczas ostatniego spotkania skupiłyśmy się na umiejętnościach liderskich oraz zarządzaniu w sytuacjach stresowych — mówi Aleksandra.

Mirosław Proppe

Oktawian Zając, partner w Boston Consulting Group, podkreśla, że każda edycja programu daje mu satysfakcję wynikającą z możliwości dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. – Program EmpowerPL to przede wszystkim możliwość zyskania ciekawej perspektywy młodych ludzi na to, co teraz najbardziej przyciąga talenty do firm i to, co obecnie tak naprawdę się dla nich liczy. Obserwuję, że poziom ambicji, otwartości i chęci rozwoju młodych ludzi jest z roku na rok coraz wyższy. Świetnym przykładem jest Izabela, którą miałem przyjemność poznać w tym roku w ramach programu. Już w tak młodym wieku myśli i działa międzynarodowo i ma ogromny apetyt na rozwój i wywieranie silnego wpływu na rzeczywistość, która nas otacza.

Izabela Wasowicz, mentee Oktawiana Zająca, Internal Control Manager w Somfy Group, mówi, że program dał jej przede wszystkim umiejętność zadawania sobie i innym właściwych pytań. – Otrzymałam od mojego mentora wiele cennych wskazówek na temat wyznaczania długoterminowych celów dla siebie, ale także dla zespołu. W trakcie sesji poruszyliśmy mnóstwo ciekawych tematów związanych z biznesem — takich jak rola managera, zarządzanie czasem, efektywna komunikacja, zarządzanie zmianą oraz jak skutecznie filtrować ogrom otrzymywanych informacji. W każdym z tych obszarów mój mentor udzielił mi wielu wskazówek i podpowiedział, w jaki sposób szukać rozwiązań. Uważam, że nie jest sztuką dawanie gotowych rozwiązań, a umiejętność nakierowania, aby każdy był w stanie znaleźć swoje rozwiązanie, dopasowane do sytuacji i potrzeb. W zrozumieniu tego pomógł mi mój mentor — przekonuje Izabela. 

Start piątej edycji EmpowerPL zostanie ogłoszony 30 października podczas konferencji Poland 2.0 w Warszawie. Do programu można aplikować do 6 grudnia 2021 r. przez stronę www.empowerpl.com.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij