Znaleziono 0 artykułów
12.04.2022

Nowa powieść Olgi Tokarczuk

12.04.2022
Olga Tokarczuk (Fot. Getty Images)

„Empuzjon”, historia, która toczy się w 1913 roku w pewnym uzdrowisku na Dolnym Śląsku, zwróci uwagę na problemy ważne również dziś. Nowa powieść noblistki ukaże się na początku czerwca.

W swojej nowej powieści noblistka „odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić”, jak możemy przeczytać na oficjalnym profilu instagramowym Olgi Tokarczuk.

„Empuzjon” jest pierwszą powieścią noblistki od „Ksiąg Jakubowych”, opublikowanych w 2014 roku, które w tłumaczeniu Jennifer Croft ukazały się w Wielkiej Brytanii w listopadzie ubiegłego roku, a na rynku amerykańskim kilka tygodni temu. Ta monumentalna historia znalazła się też na krótkiej liście sześciu książek nominowanych w tym roku do The Man Booker International Prize.

Olga Tokarczuk otrzymała już Bookera za „Flights”, „Biegunów”, w przekładzie Jennifer Croft w 2018 roku, a w 2019 roku była nominowana za „Drive your Plow over the Bones of the Dead”, czyli „Prowadź swój pług przez kości umarłych” w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones. Jest pierwszą autorką w siedemnastoletniej tradycji The Man Booker International Prize, która zdobyła nagrodę główną i dwukrotnie znalazła się na krótkiej liście nominowanych.

Historia przedstawiona w powieści „Empuzjon” dzieje się na Dolnym Śląsku w 1913 roku, w uzdrowisku Görbersdorf, dzisiejszym Sokołowsku. Bohaterem jest młody student, który ma nadzieję, że dzięki specjalnym kuracjom uda mu się pozbyć objawów gruźlicy. W pensjonacie poznaje innych kuracjuszy, pochodzących z Wiednia, Królewca, Breslau, Berlina, z którymi prowadzi rozmowy, dotyczące polityki oraz sytuacji społecznej w ówczesnych latach. Rzecz będzie zatem dotyczyła przedwojennych nastrojów, roli oraz miejsca kobiet, a także miejsc, wydarzeń w najbliższym otoczeniu sanatorium.

– W napisaniu tej książki paradoksalnie pomogła mi pandemia. Świat zwolnił, zwolniło moje życie i mogłam w spokoju poświęcić się pracy – powiedziała „Gazecie Wyborczej” noblistka.

„Empuzjon”, jest również pierwszą powieścią Olgi Tokarczuk od odebrania przez pisarkę literackiej nagrody Nobla. Książka ukaże się 1 czerwca nakładem Wydawnictwa Literackiego, autorką projektu okładki jest Joanna Concejo, od lat tworząca ilustracje do twórczości Tokarczuk.

Zuzanna Łukaszewska
Proszę czekać..
Zamknij