Znaleziono 0 artykułów
15.05.2019

Festiwal Apostrof : Literatura jest wszędzie

15.05.2019
Apostrof 2018 (Fot. Materiały prasowe)

Premiery, spotkania i dyskusje z ulubionymi pisarzami Polaków oraz laureatami najważniejszych literackich nagród na świecie, a do tego koncerty, warsztaty kulinarne i mikrowyprawy. Festiwal Apostrof, jedno z największych książkowych wydarzeń w kraju, w tym roku odbędzie się 20–26 maja w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach.

Chociaż to festiwal literacki, więc najważniejsze tutaj są litery, jego rozmach dobrze pokazują liczby. Organizatorzy zapowiadają 25 festiwalowych premier, ponad 100 gości i aż 80 spotkań z autorami, w tym także z pisarkami i pisarzami nagrodzonymi najważniejszymi światowymi wyróżnieniami literackimi. Wśród gości pojawią się laureatka literackiego Nobla – Swietłana Aleksijewicz, nagrodzony Pulitzerem Charlie LeDuff i ulubienica Baracka Obamy Lauren Groff. Wśród zaproszonych gwiazd jest też pierwszy laureat nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego – francuski reporter i korespondent wojenny Jean Hatzfeld. Nie zabraknie też niespodzianek. W roli powieściopisarza zadebiutuje np. Tomasz Organek, ceniony wokalista, który nie tylko wystąpi na scenie ze swoim muzycznym projektem, ale zaprezentuje też swoją pierwszą książkę „Teoria opanowywania trwogi”.

Apostrof 2018 (Fot. Materiały prasowe)

Ważną częścią Apostrofu są debaty inicjowane przez kuratora festiwalu. W tym roku tę funkcję pełni dwukrotna laureatka nagrody literackiej Nike, a także jedyna w historii Polka uhonorowana nagrodą Bookera – Olga Tokarczuk. Wybitna autorka stworzyła autorski program spotkań wokół hasła „To nie jest jedyny możliwy świat”. – Większość spraw, jakie dziś intensywnie przeżywamy, zapewne nie wejdzie w ogóle do historii albo znajdzie tam znikome, niewiele znaczące miejsce. Tymczasem procesy naprawdę ważne, które są motorami wielkich przemian społecznych i nawet cywilizacyjnych, dokonują się gdzieś na granicy naszego pola widzenia – tłumaczy Tokarczuk. Dlatego też przy wsparciu pisarzy, filozofów i festiwalowej publiczności podejmie próbę diagnozy świata „tu i teraz”, a także zaprojektowania potencjalnej przyszłości w perspektywie kilkudziesięciu lat. Omówione mają zostać najważniejsze aktualnie tematy – globalny kryzys ekologiczny, potrzeba zmian w edukacji i religijności, atakże wyczerpanie formuły kapitalizmu czy wszechobecna technologia. W debatach udział wezmą m.in.: Edwin Bendyk, Ewa Wanat, Katarzyna Boni, Marek Rabij, Marta Abramowicz, Zyta Rudzka i Jacek Dukaj.

O.S.T.R. (Fot. Materiały prasowe)

Wydarzeniom stricte literackim towarzyszyć będą spotkania muzyczne, kulinarne i przyrodnicze. Na festiwalowej scenie wystąpi wspomniany Organek, a także Andrzej Stasiuk z ukraińską formacją Haydamaky, który wykona etno-rockowe kompozycje, inspirowane twórczością Adama Mickiewicza. W programie jest także występ teatru improwizowanego Klancyk, którego zespół zaprezentuje scenki wymyślone wokół festiwalowych premier.

W warszawie w Ogrodzie Powszechnym na uczestników festiwalu czekać będzie klub festiwalowy Apostrofu, w którym działać będzie restauracja serwująca dania inspirowane literaturą. Za desery odpowiedzialne będą Małgorzata Nagat i Agata Stankiewicz – autorki książki „Dziewczyny z wypiekami”, a menu przystawek i dań głównych opracuje Zygmunt Miłoszewski. Książki towarzyszyć mogą nam wszędzie, dlatego też organizatorzy zapraszają na spacery ornitologiczne z Markiem Piórą i mikrowyprawy z Łukaszem Długowskim.

W ramach festiwalu odbędą się także rozmowy przygotowane wspólnie z patronami medialnymi festiwalu. Jednym z nich jest „Vogue”, który zaprasza na rozmowę wokół książki „Punkty zwrotne” wydawnictwa Osnova.

Zanim jednak spędzimy kilka dni w doborowym literackim towarzystwie, warto sięgnąć po najciekawsze pozycje autorów, których będzie można spotkać podczas festiwalu.

Swietłana Aleksijewicz (Fot. Margarita Kabakova)

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Swietłany Aleksijewicz

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Swietłana Aleksijewicz (Fot. Materiały prasowe)

Klasyka światowego reportażu autorstwabiałoruskiej pisarki i dziennikarki, laureatki nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2015 rok. Wstrząsający obraz wojennej rzeczywistości widziany z kobiecej perspektywy. Wydana pierwotnie w 1985 roku książka powstała na bazie wywiadów z kobietami biorącymi udział w II wojnie światowej. Wielogłosowa powieść burzyła pomnikowy wizerunek rosyjskiej żołnierki, pokazując potworność wojennej codzienności i koszty, jakie kobiety ponosiły za branie w niej udziału.

Swietłana Aleksijewicz spotka się z czytelnikami w Warszawie 26 maja.

„Detroit. Sekcja zwłok Ameryki” Charliego LeDuffa

„Detroit. Sekcja zwłok Ameryki” Charlie Le Duff (Fot. Materiały prasowe)

Napisany przez amerykańskiego dziennikarza rewelacyjny reportaż, który czyta się jak najlepszy kryminał. Gangsterskie porachunki, skorumpowani politycy, walczący z plagą podpaleń strażacy. Trochę jak „The Wire”, tylko dziejące się nie w Baltimore, lecz w Detroit. No i dziejące się naprawdę. LeDuff, ceniony dziennikarz, zdobywca nagrody Pulitzera, porzuca pracę w „New York Timesie”, by wrócić do rodzinnego miasta. Rozmawia z ludźmi, prowadzi śledztwo dziennikarskie, sięga do niewesołych losów własnej rodziny, próbując zrozumieć, co doprowadziło jedno z najbogatszych niegdyś miast Ameryki do upadku.

Podczas Apostrofu Charlie LeDuff będzie promował swoją najnowszą książkę „Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje”. Z czytelnikami spotka się 21 maja w Warszawie i 24 maja w Poznaniu.

„Brzydki, zły i szczery” O.S.T.R.

„Brzydki, zły, szczery” O.S.T.R (Fot. Materiały prasowe)

Adam Ostrowski, czyli O.S.T.R., to jeden z cieszących się największym szacunkiem raperów w kraju. Jeden z tych, którzy zbudowali podwaliny polskiego hip-hopu w latach 90. Dzisiaj niemal 40-letni muzykcofa się w przeszłość. Opowiada o torturze nauki gry na skrzypcach, pierwszych hiphopowych zajawkach, szczeniackich wygłupach, popijaniu taniego wina, wreszcie o pierwszych sukcesach i karierze przerwanej ciężką chorobą. Wydanie książki traktować trzeba bardziej jako wydarzenie popkulturowe niż literackie, warto jednak sprawdzić, czy świetny rapowy tekściarz potrafi poskładać słowa w coś innego niż wersy swoich kawałków. To także nostalgiczna podróż w czasie dla tych, którzy dorastali zafascynowani hip-hopem w tych samych czasach, co O.S.T.R.

Adam Ostrowski spotka się z czytelnikami 26 maja w Warszawie.

Ewa Winnicka / (Fot. Dawid Łuchowicz, Agencja Gazeta)

„Był sobie chłopczyk” Ewy Winnickiej

„Był sobie chłopczyk” Ewa Winnicka (Fot. Materiały prasowe)

Wstrząsający reportaż znakomitej dziennikarki, wciągający niczym detektywistyczny thriller, tym bardziej przerażający, że historia, którą opisuje autorka, działa się na naszych oczach. Cała Polska żyła sprawą bezimiennego chłopca, którego ciało pewnego dnia znaleziono w płytkim stawie w Cieszynie. Przez dwa lata nie można było ustalić jego tożsamości. Poruszona tym faktem do głębi autorka, która mniej więcej w tym samym czasie została matką, postanowiła się dowiedzieć, jak to możliwe, że przez tyle czasu można było ukrywać śmierć dziecka. To przygnębiający obraz kondycji polskiej rodziny, niewydolnego systemu opieki społecznej, zamkniętego kręgu przemocy i patologii, z którego nie sposób się wyrwać. Historia straszna, ale wspaniale napisana.

Ewa Winnicka na festiwalu Apostrof promować będzie swoją wznowioną książkę „Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji”. Spotka się z czytelnikami 22 maja w Warszawie.

„Fatum i furia” Lauren Groff

„Furia i fatum” Lauren Groff (Fot. Materiały prasowe)

Światowy bestseller, ulubiona lekturaBaracka Obamy, powieść roku Amazona. Przewrotna opowieść o małżeństwie, w której wykorzystano interesujący zabieg narracyjny. Historię dramatopisarza Lotta i jego żony Mathilde poznajemy najpierw z jego, a potem z jej perspektywy. Jak łatwo się domyślić – to dwie zupełnie inne bajki. Czy któraś wersja jest tą prawdziwą? Autorka poddaje wiwisekcji związek, analizuje uczucia i motywacje dwójki bohaterów, uciekając się do erudycyjnych dygresji i porównań, misternie konstruując fabułę, grając z oczekiwaniami czytelnika.

Lauren Groff przyjeżdża do Polski,by promowaćswoją najnowsza książkę, zbiór opowiadań „Floryda”. Z czytelnikami spotka się 23 maja w Krakowie, 24 maja we Wrocławiu, 25 maja w Warszawie.

„Made in Sweden. 60 słów, które stworzyły naród” Elisabeth Åsbrink

„Made in Sweden. 60 słów, które stworzyły naród” Elisabeth Åsbrink (Fot. Materiały prasowe)

Zbiór krótkich esejów Elisabeth Åsbrink, która postanowiła zrozumieć swój kraj, analizując jego język. Przygląda się więc definiującym go słowom i pojęciom. Autorka, która jako pierwsza w swojej rodzinie urodziła się w Szwecji, zabiera czytelnika w zabawną podróż przez tamtejszą historię, idee i wartości. Swoje miejsce mają tutaj zarówno skandynawscy bogowie, jak i hokej, kryminały i architektura. Åsbrink rozwija hasła takie jak młot Thora, kompetentne dziecko, IKEA czy most nad Sundem, tworząc wielowymiarowy portret Szwecji. 

Spotkanie z Elisabeth Åsbrink odbędzie się 22 maja w Warszawie.

Wśród gości Apostrofu 2019 są także m.in.: Szczepan Twardoch, B.A. Paris, Serhij Żadan, Marek Krajewski, Łukasz Orbitowski, Katarzyna Grochola, Magdalena Witkiewicz, Niki Segnit, Wiktor Jerofiejew, Wojciech Tochman, Adam Zagajewski, Areta Szpura, Marcin Meller, Michał Rusinek, Vincent V. Severski, Rafał Woś, Wit Szostak, Łukasz Długowski, Marek Pióro, Robert Ziębiński oraz Robert J. Szmidt. Szczegółowy plan festiwalu znaleźć można na: www.empik.com/apostrof.

Sylwia Kawalerowicz
Proszę czekać..
Zamknij