Znaleziono 0 artykułów
16.04.2019

Pinault przekaże 100 milionów euro na odbudowę Notre Dame

16.04.2019
Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu (Fot. Getty Images)

Po wczorajszym pożarze, który strawił część Notre-Dame, prezydent Francji Emmanuel Macron zarządził narodową zbiórkę pieniędzy na odbudowę  gotyckiej katedry. Sto milionów euro przekaże na pewno prezes zarządu luksusowego imperium Keringa. 

„Razem z ojcem, Françoisem Pinaultem, postanowiliśmy przekazać sto milionów euro z kapitału naszej spółki Artemis na odbudowę katedry Notre-Dame” – napisał na Twitterze niedługo po wybuchu pożaru w Paryżu, François-Henri Pinault. Spółka Artemis jest właścicielem luksusowych domów aukcyjnych, w tym Christies, do rodziny należy także koncern Kering odpowiedzialny za luksusowe marki, takie jak Gucci czy Saint Laurent. Konkurencyjny LVMH obiecał podarować aż 200 milionów euro.

François-Henri Pinault z żoną, Salmą Hayek (Fot. Getty Images)

Wczorajszy pożar jednego z najważniejszych zabytków gotyku poruszył cały świat, niezależnie od kolory skóry, pochodzenia i wyznania. Katedra Notre-Dame o ponad 800-letniej historii wielokrotnie przechodziła renowacje. Ogień strawił jej część podczas remontu, mającego na celu naprawienie zniszczeń dokonanych przez wodę w konstrukcji budynku. 

Prezydent Emmanuel Macron obiecał Francuzom odbudowę katedry. – Notre Dame to nasza historia, nasza literatura, część naszej tożsamości. Tu toczyły się wojny i rewolucje. To centrum naszego życia społecznego – mówił po pożarze. Unieśmiertelniona XIX-wieczną powieścią Victora Hugo katedra należy do najczęściej odwiedzanych zabytków na świecie. Rocznie przyciąga 13 milionów turystów. 

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij