Znaleziono 0 artykułów
30.04.2022

Gotowanie z Rannym Ptaszkiem: Śniadania z różnych stron świata

30.04.2022
Fot. Łukasz Jaśniak

Ulokowaną na krakowskim Kazimierzu śniadaniownię Ranny Ptaszek prowadzą mama z córką. Katarzyna i Zofia Pilitowskie podzieliły się z nami prostymi przepisami, w sam raz na długi weekend.

Azjatyckie placuszki ze słodkiej kapusty

Oto inne wcielenie placków z kapusty, tym razem z surowej, których swojski smak zmienia w azjatyckie danie nasz orientalny sos.

450 g białej kapusty
1 cytryna
pęczek dymki
3 łyżeczki czarnuszki lub czarnego sezamu
4 jajka
100 g mąki pszennej
1 łyżeczka soli
pieprz
5 łyżek nasion sezamu
garść kolendry
olej słonecznikowy

sos sezamowy
2 ząbki czosnku
korzeń imbiru wielkości kciuka
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki oleju sezamowego
4 łyżki posiekanej kolendry
sól

Kapustę umyj i posiekaj na wąskie, krótkie paski. Umyj cytrynę i zetrzyj z niej skórkę. Wyciśnij sok z cytryny. W misce wymieszaj w misce kapustę ze skórką, sokiem z cytryny i łyżeczką soli. Odstaw na 15 minut, aby zmiękła. Dymkę posiekaj na półcentymetrowe kawałki. Odciśnij w rękach kapustę, sok wylej. W misce wymieszaj jajka z mąką, po czym dodaj kapustę, dymkę, czarnuszkę i ponownie dobrze wymieszaj. Dopraw pieprzem. Na patelni rozgrzej olej. Łyżką kładź niewielkie placuszki i smaż na złoto z obu stron. Przygotuj sos. Obierz czosnek i przeciśnij przez praskę. Nasiona sezamu upraż na patelni. Imbir obierz i zetrzyj. Połącz olej sezamowy z sosem sojowym, dodaj imbir, szczyptę soli i połowę posiekanej kolendry. Dopraw solą. Placuszki posyp uprażonym sezamem i resztą kolendry. Możesz je jeść rękami, maczając kawałki w sosie.

Toum

Toum to nic wymyślnego, tylko sos majonezowy bazujący na czosnku (toum znaczy czosnek). Serwowany na wybrzeżu lewantyńskim, stanowi libański odpowiednik prowansalskiego aioli, a także bliższej jej geograficznie i kulturowo greckiej skordalii. Świetnie sprawdza się jako dip do warzyw i frytek, choć tradycyjnie serwowany jest do grillowanych mięs (obowiązkowy dodatek do shish taouk). Niekiedy do sosu dodaje się świeżą miętę.

 
200 ml oleju roślinnego
10 ząbków czosnku
2 łyżki soku z cytryny
Sól

Zmiksuj na gładką pastę obrane ząbki czosnku. Dalej postępuj tak jak podczas robienia majonezu, czyli dolewaj olej po łyżeczce lub cieniutką strużką. Już po dodaniu 50 ml masa powinna zacząć gęstnieć. Pod koniec blendowania dodaj sok z cytryny i sól do smaku. Toum ma konsystencję tak zwartą, że możesz obrócić pojemnik do góry nogami i będzie dalej spokojnie w nim siedział.

Chałka pana Grabowskiego zapiekana z rozmarynowym rabarbarem

tyle kromek czerstwej chałki, ile zjesz, licz jedno jajko na dwie kromki
100 ml mleka owsianego
1 jajko
masło
cukier puder
5 lasek rabarbaru
świeży rozmaryn

Pokrój chałkę na kromki 2 cm. W misce roztrzep jajko z mlekiem i cukrem pudrem. Rozgrzej na patelni masło. Zamocz kromki chałki w jajku i mleku, tak aby stała się wilgotna. Smaż chałkę na maśle, z obu stron na złoto. Przygotuj szybki dżem rabarbarowy. Rabarbar umyj, pokrój na centymetrowe kawałki. Na patelni rozgrzej masło, dodaj cukier puder, rozmaryn i wrzuć rabarbar. Duś krótko do momentu uzyskania konsystencji dżemu. Podawaj kromki chałki z dżemem rabarbarowym oprószone cukrem pudrem.

Łukasz Jaśniak
Proszę czekać..
Zamknij