Znaleziono 0 artykułów
28.02.2022

Grupy Stonewall i Lambda pomagają ukraińskim uchodźcom LGBTQ+

28.02.2022
Fot. Getty Images

Mieszkańcy Polski na ogromną skalę angażują się w pomoc Ukrainie. Zbierają pieniądze i najpotrzebniejsze rzeczy, organizują transport i schronienie dla uchodźców. Grupy Stonewall i Lambda wspierają również jedną ze szczególnie zagrożonych grup – osoby LGBTQ+.

W czwartek, 24 lutego Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Ojczyznę opuszczają tysiące uchodźców. Większość z nich kieruje się do Polski. Tu czekają na nich wsparcie, ciepły posiłek i dach nad głową. Jedną ze szczególnie zagrożonych grup są osoby LGBTQ+.

Na trzy dni przed atakiem Rosji na Ukrainę doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan, mówił, że z informacji wywiadowczych wynika, że jeśli wojna wybuchnie, „będzie prowadzona przez Rosję przeciwko Ukraińcom, by represjonować ich, zmiażdżyć ich, skrzywdzić ich”. Chodziło mu m.in. o list ambasador USA przy ONZ Bathsheby Nell Crocker w Genewie do Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka, opisany przez „Washington Post”. Dyplomatka alarmowała w nim, że Rosja tworzy listy osób, które mają zostać zabite lub wysyłane do obozów. Mieliby się wśród nich znaleźć m.in. rosyjscy i białoruscy opozycjoniści, mniejszości narodowe i religijne, a także właśnie osoby LGBTQ+.

Polacy wspierają Ukraińców na ogromną skalę, m.in. oferując miejsca, w których uchodźcy mogą się zatrzymać i niejednokrotnie zapraszając ich do swoich domów. Grupa Stonewall uzupełnienia oferty pomocowe o przestrzenie bezpieczne dla społeczności LGBTQ+. Organizacja stworzyła formularz, w którym można zgłosić możliwość udzielenia bezpłatnego schronienia przyjaznego osobom LGBTQ+ oraz zgłosić zapotrzebowanie na bezpłatny nocleg przyjazny osobom LGBTQ+. Grupa szuka również osób, które pomogą w tłumaczeniu polskich komunikatów i wiadomości na języki ukraiński oraz rosyjski. Formularz można znaleźć na stronie organizacji na Facebooku.

Centrum Wsparcia dla Uchodźczyń i Uchodźców LGBTQ+ z Ukrainy tworzy także Lambda. Ruszy ono we wtorek, 1 marca. Organizacja będzie kontaktować osoby potrzebujące dachu nad głową z osobami gotowymi gościć osoby uciekające do Polski, udzielać wsparcia psychologicznego i prawnego w języku ukraińskim, prowadzić grupę terapeutyczną w języku ukraińskim, a także jeśli zajdzie taka potrzeba, odbierać uchodźców z granicy. We wtorek Lambda udostępni formularz, za pomocą którego będzie można zgłaszać osoby potrzebujące mieszkania lub chcące zaoferować im bezpieczną przestrzeń.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij