Znaleziono 0 artykułów
28.10.2019

„Halucy_nacja”: Wystawa inspirowana „Czarnym słońcem” Żulczyka

28.10.2019
Jakub Żulczyk (Fot. Wojciech Olszanka/East News)

Kolektyw Zbiorowy wziął na warsztat nową książkę autora „Ślepnąc od świateł”, a efekty pracy artystów będzie można obejrzeć w Galerii Propaganda od 29 października.

W ubiegłym tygodniu ukazała się nowa powieść Jakuba Żulczyka, autora „Ślepnąc od świateł” i scenariusza do serialu o tym samym tytule. „Czarne słońce” zainspirowało Kolektyw Zbiorowy do stworzenia wystawy „Halucy_nacja”, w której artyści podejmują wątki zawarte w książce, poszerzając je o nowe konteksty i pytając o to, dokąd prowadzi autorytaryzm i ideowe zaślepienie.

Kolektyw Zbiorowy (Fot. materiały prasowe)

– Obserwujemy, jak język radykalnych ruchów przeszedł szturmem przez politykę, potem na długo zahibernował się w subkulturze, by dziś zaadoptować się do współczesnego świata i jego mediów. Tak powstała halucynacja, która nie próbuje być wiarygodna, ale jest niepokojąco bliska – mówią o wystawie artyści. – Bierzemy ksenofobiczne lęki na warsztat, by skonfrontować się z własnymi politycznymi niepokojami. Podchodzimy do nich ostrożnie, ale z pewną dozą ciekawości. Nieśmiało pukamy do bram oblężonej twierdzy, zerkamy do środka przez szpary w murze – dodają.

Akcja nowej książki Żulczyka przenosi czytelnika do Polski przyszłości, która jawi się jako mroczna i okrutna dystopia. W kraju wrogowie zostają pozbawieni wszelkich praw, a na miano wroga zasługuje każdy Inny. Za eliminację przeciwników rządzonej przez Ojca Premiera Wielkiej Polski odpowiada Gruz, lider neonazistowskiej bojówki i wcielenie zła absolutnego. Kolejne rządowe zlecenie zmieni jednak całe jego życie. Autor nie boi się prowokować, skłaniając czytelnika do refleksji nie tylko nad przyszłością, ale również teraźniejszością. 

Wystawę będzie można oglądać od 29 października do 11 listopada w Galerii Propaganda. Swoje prace przygotowali Jan Estrada-Osmycki, Grzegorz Jarzynowski, Marcin Jarzynowski, Wojtek Kostrzewa, Tycjan Knut, Paweł Lubiński, Szymon Małecki, Leszek Margasiński, Alex Pawlik, Michał Szudrawski. Kuratorem wystawy został Jacek Sosnowski.

HALUCY_NACJA

Już w najbliższy wtorek (29.10) inspirowana „Czarnym Słońcem” Jakuba Żulczyka, przygotowana przez kolektyw Zbiorowy HALUCY_NACJA. https://www.facebook.com/events/2473641369547507/ Jakub Żulczyk Zbiorowy

Posted by Propaganda / Prpgnd on Wednesday, October 23, 2019

 

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij